Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lampowy tuning wzmacniaczy tranzystorowych

bisz 21 Dec 2008 11:02 3701 5
 • #1
  bisz
  Level 18  
  Spotkałem na allegro kilka takich wynalazków pt. zwykły jakiśtam wzmacniacz tranzystorowy z dodatkowo wstawionym torem lampowym. (cena była jaka kosmiczna!) Tutaj już przewiduje odpowiedzi typu, że gra nie warta świeczki, bo to koncowka musi byc lampowa zeby byl lampowy dzwiek itp:) wiem o tym... Wracajac do sedna... Pewnie wtornik zwykly lub jakis preamp... Wszystko było pędzone jakimś małym transformatorkiem, więc pewnie był tam jakiś powielacz napięcia. Myślalem eksperymentalnie aby zrobic cos takiego w moim wzmacniaczu mitsubishi da-u640. Oparty jest na dwoch scalakach, wzmacniacza napieciowego, (tu nazwy nie pamietam, w kazdym razie stk), oraz koncowce mocy na stk1050. Jeżeli robić by coś takiego to rozumiem ze wstawiac by takie cos przed tego stk napięciowego tak ?
 • #2
  shadow0013
  Level 34  
  Nie tak dawno nasz współbiesiadnik 100bart wspominał przy okazji jakiegoś postu o swoim przedwzmacniaczu lampowym wbudowanym do radmora i pomiarach tegoż wzmacniacza (wyszły całkiem dobrze) i moje pytanie o możliwość zaprezentowania tego rozwiązania ale moderator wywalił posty do kosza (jak większość postów których nie potrafił przeczytać ze zrozumieniem). Sądzę że przedwzmacniacz lampowy i końcówka mocy na stk (lub tranzystorach) nie odda do końca brzemienia lampowego (cały urok w zniekształceniach wprowadzanych przez stopień końcowy) ale warto spróbować.
 • #3
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Panowie ! zobaczcie takie radio które się nazywa Turandot . Miało świetny wzmacniacz akustyczny . Wykonanie tego w wersji stereo powinno oddać wszelkie walory lampiaków . Co do Allegro i przeróbek lampy - tranzystory . Cóż barany są po to żeby je strzyc . :)) Pozdrawiam !
 • #4
  bisz
  Level 18  
  Chodzi mi po głowie zatem takie coś, aby w miejsce wyjściowego Przedwzmacniacza odtwarzacza stacjonarnego CD wstawic preamp lampowy. Mają zwykle one wzmocnienie rzedu parudziesieicu. Pytanie jakiego rzędu wzmocnienie mają preampy w takowych odtwarzaczach ? Żeby w efekcie uzyskać jakiś sensowny nie za mały ani nie za duży poziom sygnalu na wyjściu ? Ma to sens ?
 • #5
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Poczytaj tam http://www.lampizator.eu/
  Zrobiłem układ SRPP na dwóch 6N1P, który sterowany jest bezpośrednio z wyjścia przetwornika D/A w Sony CDP-790.
  To działa. Czy lepiej od OP-AMP w odtwarzaczu? Nie wiem. W moim przypadku odczucia soniczne są pozytywne.

  GM
 • #6
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Taki przedwzmacniacz na lampie ma wzmocnienie ok. 20 do 40 w porywach ( razy) . Czyli niezbyt dużo ale taki stopień musi działać optymalnie . Zbyt duże wzmocnienie spowoduje szumy i zniekształcenia , za to zbyt małe nie podbije wszystkiego tak jak trzeba . Zanim wstawisz takie coś do układu tranzystorowego powinieneś policzyć oporności wejściowe i wyjściowe wszystkich stopni aby to dopasować . Bez tego najlepiej pomyślana przeróbka nie wyjdzie . Pozdrawiam ! :))