Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plazma Samsung PS42C91H blok zasilający, VIPer22A

Dyski1 21 Gru 2008 11:31 23991 14
  • #1 21 Gru 2008 11:31
    Dyski1
    Poziom 16  

Trafiła się trudna pacjentka z którą jest mały kłopot. Plazma półroczna, naprawa gwarancyjna z pewnych względów odpada, więc zająłem się nią osobiście.

Opis usterki:
    PCB modułu zasilacza o symbolu DYP-42W2PLUS - wystrzelił układ VIPer22A a z nim poleciała zenerka (ZDB803), wydaje mi się że układ pracuje w części STANDBY, przynajmniej po wstępnych oględzinach na to wygląda.

Teraz tak, z VIPer-em problemu nie ma, jest dostępny w sprzedaży. Problem jest z zenerką, brak czytelnych symboli powoduje że nie znam jej wartości, i teraz pytanie do fachowców którzy na co dzień zajmują się plazmami:

- Jaka jest wartość owej diody? (nie mam schematu, w sieci nie znalazłem)
    - gdy pada VIPer, czego można się jeszcze spodziewać?. od spodu są dodatkowo półprzewodniki SMD...
    - zamieszczam zdjęcie aby bliżej naświetlić temat...

3 14
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 21 Gru 2008 12:00
    lisek
    Spec od monitorów

Z tego co znam z pomiarów jest to zasilacz St-by 5V
    wstaw dwie po 6,2v zobacz co masz na wyj...jak nie dołóż jeszcze jedną zenerkę 6,2V.... pomiar

Viper22A można zamieniać na Viper12A mimo,że
    Viper12A - 13W, а Viper22A - 20w
    *piny 1:1

-wymień optron/elektrolit sieciowy

3
  • Relpol
  • #3 21 Gru 2008 12:55
    Dyski1
    Poziom 16  

Si senor :) zabieram się za nią... dzięki za info, dam znać o postępach...

Żeby tematu niepotrzebnie nie rozwijać o nowe zbędne posty. Siadłem dziś nad problemem, rozrysowałem... Zenerka wpięta jest pomiędzy 1wszą i 4tą nogę (piny 1 i 2 połączone razem) VIPera... czyli dosłownie pomiędzy zasilanie układu. Symbole nadrukowane na niej - 3.0.C. diabli wiedzą w jakiej kolejności czytać... VIPEr juz zamówiony.

0
  • #4 10 Sty 2009 12:46
    Dyski1
    Poziom 16  

Plazma ruszyła, zasilanie VIPEra w niej waha się w granicach 17 - 19V, zener jest wpięty pomiędzy zasilanie, tak więc dostał 2 o wartości po 15V... (nic innego w zapasach nie miałem) Bez zenera też działa. Dzięki lisek za pomoc.

0
  • #5 03 Lip 2010 23:10
    Janek_7
    Poziom 9  

Witam..
    Mam pytanie odnośnie tego tematu?
    Wprawdzie temat już dawno zakończony ale mnie dokładnie padło to samo
    wiec może będzie lepiej jak tu zamieszczę.
    Co do pytania:
    Dotyczy TV Samsung (Plazma) Mod. PS42E92HX
    Uszkodzony jest moduł zasilacza DYP-42W2PLUS (ten sam jak u góry na fotce)

Objawy:
    Telewizor po jakimś czasie pracy ok. 3-5 Godz. wyłączał się i nie można było go włączyć do czasu wychłodzenia .. coraz częściej aż pewnego razu przy załączeniu nastąpił trzask i już tylko ciemnia (może się to komuś przyda)

U mnie eksplodował VIPer22A oraz ZDB803, na zwarcie poszedł CB804 33uF/50 oraz Dioda DB807 (ta która na fotce u góry eksplodowała - niebieska) no i oczywiście Opt. PC817 jak to też opisał kolega „lisek”

Kolega „Dyski1”Zasilacz naprawił jednak nikt nic nie napisał właśnie na temat tej Diody DB807 (DB807, DB808 są takie same)

Pytanie:
    Jakie maja parametry i czym można zastąpić Diodę DB807 oraz Z.Diodę ZBD803?
    Z góry dziękuje za pomoc ..
    Janek

0
  • #6 05 Lip 2010 11:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 05 Lip 2010 12:06
    Janek_7
    Poziom 9  

Witam ..
    Dziękuje Ci za szybką odpowiedz .. właśnie czekałem na tego "Posta" bo ruszam do sklepu po części .. :D
    Mam jeszcze parę pytań ...
    czy nie wiesz przypadkiem wartości Diody DB807 – bo ona też poszła na zwarcie ..
    i czy jest możliwość uruchomienia tego zasilacza na stole (nie podłączając go do TV) bo na pewno jest jakaś opcja serwisowa?

No bo jak podam zasilanie to napewno bez zwarcia jakieś zworki zasilacz nie wystartuje.
    Dzieki za zainteresowanie i pomoc .. czekam na odpowiedz.

Milego dnia, Janek

0
  • #9 05 Lip 2010 14:40
    Janek_7
    Poziom 9  

poszukam trochę jeszcze ale tez już coś słyszałem że to 1N4148 tylko chyba o większej mocy, hmm .. ok, dam znać o postępach... i dziękuje za informacje ..

0
  • #10 09 Lip 2010 02:13
    Janek_7
    Poziom 9  

No niestety, części doszły jednak usterki na razie nie udało się usunąć ..
    Krótkie sprostowanie:
    Po wylutowaniu uszkodzonej diody ZDB803 i układu Viper22A okazało się że kondensatory i Dioda DB807 są Ok. Jedynie dodatkowo był uszkodzony bezpiecznik kapsułkowy T2A /250V (na płycie FB801S)

Teraz fakty:
    Wymieniłem ZDB803, Viper22A. Optron 817B i kondensator sieci 22uF/450V wydawały się Ok ale też na wszelki wypadek wymieniłem. Oczywiście bezpiecznik (nie posiadałem takiego więc na razie dolutowałem o tej samej wartości szklany (Flink) chyba powinno być dobrze .. jeszcze co do Diody Zenera 30V 1,3W .. czy na pewno ta dioda ma 1,3W? U mnie nie mogłem 1,3W dostać a na zamówienie te miały obudowy plastikowe? Dioda ZDB803 jest szklana (czerwona) wartości jednak nie mogę odczytać. Posiadałem jeszcze parę Diod z zasilacza Humax5400 więc jedną z nich zastosowałem, tam też jest Zenerka na 30V tylko nie pamiętam ile mają Wat. Jest szklana (czerwona) oznaczenie C30PH i jest masywniejsza niż ZDB803.

Teraz efekty:
    Zasilacz zamocowałem do TV ale podłączyłem tylko wtyczkę od załącznika i od 240V
    Po załączeniu do kontaktu, zasilacz się włączył bo było słychać przekaźniki .. więc chciałem pomierzyć napięcia ale po chwili znów było słychać przekaźnik, jakby się wyłączył i ponownie? Więc myślę że coś nie tak no to wyłączyłem z sieci. Sprawdziłem powierzchownie ale nic się nie grzało wiec próbuje jeszcze raz .. jednak tym razem kompletnie nic? Bezpieczniki Ok .. na wyznaczonych punktach żadnych napięć? Jedynie na diodzie ZDB803 pomiar 3,5V. no i na prostowniku 240V :D
    Po wymontowaniu sprawdziłem wszystko (to co się da sprawdzić) jednak nic nie znalazłem. Myślę że może ponownie Viper22A albo ten Optron bo to Mosfet to ciężko sprawdzić, hmm?
    Przede wszystkim potrzebował bym informacji jak ten moduł zasilacza można bezpiecznie sprawdzić (bez podłączania do pozostałych modułów) bo najpierw muszę mieć pewność że zasilacz jest Ok. Nie wiem czy w ten sposób mogę ten zasilacz sprawdzać (może to było powodem) i tu wielka prośba do Kolegów którzy już spotkali się z tym modułem o jakieś pomocne informacje .. Dziękuje.

0
  • #11 09 Lip 2010 08:13
    lisek
    Spec od monitorów

Taki typ zasilacza DYP-42W2 ( BN44-00159A ) chodził z panelem Samsunga SDI S42AX-YB03 oraz
    modułem Logic (NO:42'HD W2A PLUS LM, PCB NO: LJ41-05136A)

Jak już naprawisz zasilacz to wej. w tr. autonomiczny panelu i sprawdzenie plasmy to

Cytat:
    42AX-YB03
    DISCONECT MAIN BOARD;
    CN807: SHORT PIN 6-7 AND 9-10;
    LOGIC BOARD: SHORT PIN 3-4 FOR CN2023.

za biuletynem S.

0
  • #12 09 Lip 2010 09:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 09 Lip 2010 13:57
    Janek_7
    Poziom 9  

Kolego "lisek" u. "EL42" .. dziękuję bardzo za zainteresowanie moim problemem ..
    jednak dalej nie za bardzo rozumiem .. chodzi o to że ja ostatniej naprawy dokonywałem ok. 6 lat temu .. nie była to plazma .. ale tez już zaawansowany TV ..
    Powodem tej naprawy jest ta tz. (adrenalina elektronika :D) oraz cena jaką usłyszałem w serwisie a mianowicie za wymianę tego bloku (na stary - zreperowany) 250 Euronow :D .. a teraz do tematu, czego nie rozumiem .. myślałem że te poszczególne bloki jak y-sus, z-sus itd.. to płyty rozmieszczone na tylnej ścianie panelu .. jednak teraz dochodzę do wniosku że to mogą być poszczególne bloki płyty DYP-42WPLUS? Jeśli tak to prosiłbym o pomoc w określeniu ich bo płyta jest podzielona na bloki jednak nie są one opisane, albo poprawcie mnie jak źle myślę?
    Do kolegi „lisek,a“ Tryb autonomiczny:
    CN807: SHORT PIN 6-7 AND 9-10 to rozumie, bo jest na płycie CN807 – tylko które to są piny 6-7 i 9-10? Skoro gniazdo te jest opisane literowo „nazwami”?
    LOGIC BOARD: SHORT PIN 3-4 FOR CN2023. .. to by oznaczało że płyty DYP-42WPLUS nie można naprawiać odłączonej od TV .. bo na tej płycie nie ma wtyku CN2023 chyba że chodzi o wtyk CN801? Jeśli tak to oznaczenie jest też „literowe”
    Prosiłbym o jakieś wskazówki :D

Do Kolegi „EL42” :
    No właśnie .. czy to chodzi o jedną płytę DYP-42WPLUS a na niej poszczególne bloki? Bo jeśli nie .. to ja pisałem że po wymianie elementów na płycie DYP-42WPLUS .. próby dokonywałem bez podłączonych wejść CN810, CN809, CN808, CN801 ... jedynie podłączone były CN800 i CN807? Czyli praktycznie wszystkie płyty były odłączone.

I jeszcze jedno pytanie:
    czy ja mogę w zamian za BN44-00194A (DYP-42WPLUS) zastosować
    BN44-00159A (DYP-42W2)? z wyglądu podobne
    Ale czy są złącza i reszta kompatybilne 1:1?
    Np. ten: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170483655199&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

Dziąkuje wam jeszcze raz no i czekam na jakieś wskazówki, pomoc :D

2
  • #14 10 Lip 2010 23:35
    Janek_7
    Poziom 9  

Witam - Plazma już naprawiona !

PODSUMOWANIE:
    A wiec jak już pisałem dotyczy TV Samsung (Plazma 42”)
    Model: PS42E92HX

Dotyczy Modułu: DYP-42W2PLUS Code: BN44-00194A
    TV po jakimś czasie pracy ok. 2-3 godziny, wyłączał się i nie można go
    było włączyć do czasu wychłodzenia .. następowało to coraz częściej aż
    po kolejnym załączeniu usłyszałem tylko trzask i już tylko ciemnia ..

Uszkodzeniu uległy:
    VIPer22A (eksplodował), Dioda Zenera (ZDB803), bezpiecznik T2A /250V (FB801S) oraz stabilizator KA7815 -15V/1A (ICB802) ..
    przy pierwszych pomiarach, przypuszczenia były na dodatkowe uszkodzenie kondensatora 33uF/50 (CB804), Optron 817B – X oraz Dioda DB807 ..
    jednak po wylutowaniu uszkodzonych elementów pozostałe okazały się Ok.
    Próba 1.
    Początkowo nie stwierdziłem uszkodzenia (ICB802) bo nie jest to takie proste więc wymieniłem tylko VIPer22A, Diodę (ZDB803) na C30PH , bezpiecznik T2A/250V oraz elektrolit sieciowy 22uF/ 450V (mimo że nie był uszkodzony) ..
    po załączeniu do sieci poza pierwszym startem gdzie przekaźnik krótko zadziałał nie działo się nic więcej – żadnych napięć (nawet Standby 5,1V nie było)

Próba 2.
    DZ oraz bezpieczniki pozostały Ok? Intuicyjnie wymieniłem jeszcze raz VIPer22A,
    dodatkowo (ICB802) - KA7815 -15V/1A, nie posiadałem jednak na 15V tylko 12V
    ..
    po załączeniu zasilania słychać było kliknięcie przekaźnika i po chwili wyłączał się
    – Standby można było pomierzyć 5,1V, napięcie na Diodzie Zenera wynosiło
    22,5V? powtarzałem tę czynność parę razy i zawsze to samo –
    to już było coś :D
    pomyślałem że układ kontroli napięć blokuje zasilacz bo któraś z płyt jest
    uszkodzona albo wykrywa zmianę napięcia 15V (12V) .. aby sprawdzić czy
    jakaś płyta nie blokuje, wyłączałem po jednej płycie za każdym startem
    (oczywiście nie pod napięciem?) bez zmian, więc świadczyłoby to że usterka
    jest w zasilaczu?

Na drugi dzień dostałem KA7815, po wymianie - TV wystartował bez problemu ..
    pomiar napięć – wszystkie w normie (wartości napięć są wypisane na płycie od
    tyłu) ..
    Jeszcze co do Diody Zenera ZDB803 – tak na dobre to niewiadomo jaka wartość jest tej Diody? Mojej nie mogłem odczytać a schematu nie mam, tu się dowiedziałem że to Dioda 30V 1,3W – może i 30V bo to jest górne napięcie progowe IC VIPer22A ale z wyglądu nie jest to dioda 1,3W? .. podczas pracy TV,
    napięcie na tej Diodzie wynosi 17,5V ? Dioda jest wlutowana na zasilanie układu VIPer22A, 30V to górna granica zasilania układu, możliwe że Dioda blokuje przed impulsami napięcia większymi od 30V . sądzę że mogłaby tam działać także Dioda Zenera od 18 – 28V. Ktoś napisał że działa nawet bez tej Diody .. tak, tylko ciekawe jak długo :D

Dodatkowo - Typ:
    Po uruchomieniu TV zostawiłem go godzinę załączony, mam teraz w mieszkaniu
    32 stopnie, TV pracował bez tylnej osłony i mimo to po godzinie radiatory na
    zasilaczu osiągnęły temperaturę ok. 70-80 stopni. Jestem przekonany że
    powodem tej usterki było przegrzanie, dlatego też postanowiłem coś zaradzić –
    w nowszych odbiornikach TV tej wielkości pracują już wentylatory – ja
    zabudowałem mały radiator (blachę miedzianą 2x3 cm wygiętą w kształt litery U)
    na układ ICB802 - KA7815 bo znacznie się nagrzewa oraz zabudowałem
    wentylator o średnicy 7-8 cm na 12V /0.36A nad dwoma środkowymi radiatorami
    u góry. z.Foto
    Do zasilanie wentylatora wykorzystałem napięcie 12V które znajduje się na płycie
    zasilacza .. myślę że te dodatkowe obciążenie 360mA nie powinno zaszkodzić ..
    jednak każdy kto chce skorzystać z tego Typu, robi to na swoją odpowiedzialność – u mnie funkcjonuje Super.

OPIS FOTO:
    na Niebiesko - zastosowanie dodatkowego chłodzenia.
    na czerwono - elementy które wymieniłem.

I jeszcze jedno – poświęciłem te 20-30 min aby ktoś kto naprawia tego typu TV
    .. otrzymał tę pomoc, informacje .. bo ja jej nie za wiele otrzymałem, może tylko dlatego że ktoś po usunięciu swojej usterki napisał .. plazma już chodzi, dzięki? ... chyba nie o to chodzi na tym Portalu?

Jeszcze raz Dziękuję za pomoc i zainteresowanie Kolegom „EL42” oraz „lisek”

0
  • #15 11 Lip 2010 00:28
    mirex
    Poziom 43  

W nagrodę za rzetelne podejście do tematu oraz do https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001052.html pkt 8 przekazuję koledze 100 pkt.

Znalazłem tylko jeden zasilacz Samsunga z VIPerem. Dioda miała 44V /a właściwie dwie szeregowe po 22V/.
    Biorąc pod uwagę typowe napięcie pracy VDD = 15-18V oraz maksymalne dopuszczalne = 50V, dioda zabezpieczająca 30V wydaje się optymalna.

0