Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpinanie dysku SATA przy włączonym komputerze

SiLeNt_hUnTeR 21 Gru 2008 14:55 16883 11
  • #1 21 Gru 2008 14:55
    SiLeNt_hUnTeR
    Poziom 21  

Witam, czy można coś takiego zrobić?
    Gdzieś czytałem że jest to możliwe, ale wolę się upewnić. Uprzedzam pytania w stylu "czemu nie wyłączysz komputera"? Mój dysk ATA jest uszkodzony (problemy z bootowaniem).

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 21 Gru 2008 15:01
    Sobota
    Poziom 26  

Dyski SATA można bezpiecznie dopinać podczas pracy. Jeśli chodzi o PATA wiedziałem że nie można dopinać podczas pracy, ale kiedyś dopiąłem spowodowało to zawieszenie się kompa.

Moderowany przez jankolo:

Porada wyjątkowo szkodliwa. Komentarz poniżej

• #3 21 Gru 2008 15:17
    SiLeNt_hUnTeR
    Poziom 21  

Dziękuję bardzo za pomoc!

• #4 21 Gru 2008 15:26
    milew
    Poziom 11  

Swobodnie można podpinać SATA i PATA w trakcie pracy. Dobrze przyjąć zasadę że pierwszo podłączamy kabel sygnałowy, potem zasilający. Przy odłączaniu kolejność odwrotna. Jeśli jest problem z wykryciem wchodzimy w managera urządzeń i robimy odświerz.
    Ważna jest tylko kolejność podpinania zasilania. Czasami mi się nie chciało wyłączać kompa to tak robiłem.

Moderowany przez jankolo:

Porada wyjątkowo szkodliwa. Komentarz poniżej

• #5 21 Gru 2008 15:48
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Koledzy Sobota i milew udzielili wyjątkowo szkodliwych porad. Dyski pata nie są przewidziane do podłączania w trybie hot-swap, a to, że czasami tak się udaje zrobić nie paląc przy okazji dysku i płyty nie jest w żadnym wypadku powodem do udzielania takiej porady. Dyski SATA do podłączania w trybie hot-swap wymagają aby tą funkcję obsługiwał kontroler, a głęboko wątpię aby przeciętny użytkownik miał w swoim komputerze taki kontroler właśnie.
    Reasumując: obaj koledzy udzielili wyjątkowo szkodliwych porad i otrzymują za nie napomnienia. W przypadku kolegi Sobota jest to już piąte, czyli kolega zakończył swoja karierę na Elektrodzie.

• #6 21 Gru 2008 15:58
    milew
    Poziom 11  

Może warto byłoby sprawdzić samemu zanim kogoś zacznie się krytykować. Co nie zostało przewidziane do takiej pracy to nie oznacza, że nie da się tego zrobić. Używałem często tego typu sposobu i nigdy nie miałem z tym problemów. Na pewno trzeba uważać jak podłącza się wtyczkę zasilającą ale to chyba logiczne. System XP bardzo dobrze sobie radzi z odłączaniem i włączaniem w ten sposób. Kolega piszący ten post zaznaczył że ma problem z startem dysku i dla tego nie wyłącza komputera. Uważam że moja porada jest jak najbardziej prawdziwa i poprawna.

• Pomocny post
    #7 21 Gru 2008 16:14
    Mery84

Po pierwsze lektura:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Hot_plugging

Popularne podłączanie dysków na gorąco znane jako Hot-Swap jest obsługiwane tylko przez kontrolery do tego przeznaczone i obsługujące takie funkcje. Standardowo można podłączyć w taki sposób dysk do typowej płyty głównej jednak nie jest to bezpieczne jeśli kontroler nie obsługuje funkcji hot-swap. Podłączanie do kontrolera bez obsługi hot-swapu może zadziałać ale nie musi. Dlatego udzielenie porady, że można nie znając parametrów kontrolera i jego ewentualnej obsługi hot-swapu jest szkodliwe! Porada pozostaje na forum i za miesiąc lub kilka inny użytkownik ją przeczyta i zastosuje, a tym samym może uszkodzić sobie dysk. Kategorycznie zabroniony jest hot-swap dysków PATA. Dyski Sata działają we wspomniany sposób tylko gdy kontroler obsługuje taką funkcję. Jeśli kontroler nie obsługuje hot-swap podłączenie dysku może zakończyć się jego trwałym uszkodzeniem!

• #8 21 Gru 2008 16:24
    milew
    Poziom 11  

Jednak wdam się jeszcze w polemikę. HotSwap to trochę inna sprawa niż to o czym tu piszemy, owszem są do tego specjalne kontrolery oprogramowanie i.t.p. Działa to bezobsługowo, wyciąga, wsadza i tyle.
    Proszę jednak o zdrowe myślenie. Czym różni się podpięcie przewodu z danymi w trakcie pracy a przy wyłączonym sprzęcie. I tu i tu nie ma zasilania. Dopiero podpięcie zasilania wzbudza sprzęt, dodatkowo odświerzanie sprzętu powoduje jego ponowne wykrycie. Uważam że nie ma tym rzadnego zagrożenia oprócz pomyłki przy odwrotnym podpinaniu zasilania, zawsze można tu byka strzelić.
    Tak czy inaczej dla mnie temat zamnknięty, praktyka a teoria trochę rozjeżdża się.

• #9 21 Gru 2008 16:26
    Usunięty
  • Pomocny post
    #10 21 Gru 2008 16:38
    jankolo

milew napisał:
    praktyka a teoria trochę rozjeżdża się.

Tutaj kolega ma rację. Zobrazuję to następującym przykładem. Benzyna jest cieczą palną, ale można zgasić w niej zapaloną zapałkę. Trzeba to tylko zrobić umiejętnie w odpowiedni sposób. Czy z tego ma wypływac wniosek, że można polecać taką metodę gaszenia zapałek?
    Do wszystkich propagujących podłączanie dysków pod napięciem:
    1. W komputerach PC wszystkie urządzenia są hot-swap, ale niektóre tylko jeden raz;
    2. Moderatorzy tego działu uważają że doradzanie podłączania pod napięciem dysków bez odpowiednich rozwiązań sprzętowych jest poradą wyjątkowo szkodliwą i będą za udzielanie takich porad wyciągać konsekwencje regulaminowe.

• #11 21 Gru 2008 17:01
    mc_olo
    Poziom 13  

a nie lepiej byłoby zainwestować w kieszeń zewnętrzną pod USB na takie dyski? Teoretycznie podpinanie takiego dysku to jest nic innego jak podłączenie USB za którym jest przejście na taki dysk, ale faktem jest, że dyski nie były produkowanie z takim przeznaczeniem. Osobiście bardziej przejmowałbym się ruszaniem sprzętu wewnątrz obudowy podczas jego pracy, gdyż chwila nieuwagi może użytkownika wiele kosztować. Reasumując: jeżeli mamy możliwość i nie musimy oszczędzać tych pięciu minut zawsze bezpieczniej będzie wyłączyć najpierw komputer.

• #12 21 Gru 2008 18:23
    SiLeNt_hUnTeR
    Poziom 21  

Właśnie przeczytałem sobie dokumentację płyty głównej i jest w niej mowa o hot-swapie.
    Dziękuję wszystkim za pomoc, temat można uważać za zamknięty.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo