Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wielokanałowe sterowanie radiowe z wykorzystaniem AVRów

21 Gru 2008 15:23 9983 19
 • Poziom 20  
  Witam serdecznie!
  Nadmieniam że nie szukam schematów typowo modelarskich!!( chociaż pewnie dałoby się je zaadoptować). Chodzi mi o znalezienie konkretnego sposobu na przesył kilku ( nie ograniczam, ale więcej niż 1) sygnałów za pomocą toru radiowego od modułu zarządzającego opartego o AVR do modułów wykonawczych opartych na triakach.Obie części urządzenia mają osobne zasilania.Sterownik włącza i wyłącza określone urządzenia, ale bez użycia i ciągnięcia nowych przewodów. Jednostka sterująca zarządza kilkoma modułami odbiorników z których każdy ma moduł wykonawczy.
  wielokanałowe sterowanie radiowe z wykorzystaniem AVRów
  z góry dziękuję
  PS. Sygnał jest nadawany w mieszkaniu, w jego przesyle mogą przeszkadzać chociażby meble dlatego RC5 odpadło na starcie.
 • Poziom 38  
  Jakikolwiek moduł i nadawać cyklicznie?
 • Poziom 42  
  np takie moduliki powinny się b.dobrze sprawdzić do takiego rozwiązania.

  Telecontrolli-Nadajnik: RTFQ2-433MHz-R
  Telecontrolli-Odbiornik: RRFQ1-433MHz

  ale też wiele innych jak powiedział kolega powyżej
 • Poziom 18  
  RFM12 i tak jak koledzy wyżej.
 • Poziom 20  
  Dziękuję Panowie za wskazanie właściwej drogi :) znalazłem coś takiego (wiedząc że lepiej nie pakować się w pasmo 433 MHz)
  Link do modułów HM-R868S , HM-T868S , są dosyć tanie jak na większą konstrukcję, proszę powiedzcie mi czy dobrze myślę:
  -do układów nadajnika i odbiornika muszę dołączyć kolejno: enkoder MC145026 i dekoder MC145027 lub MC145028
  -do enkodera wchodzi 8 linii do których mogę dołączyć 8 portów uC i podając stan wysoki uakatywniać odpowiedni adres na wyjściu enkodera
  -w odbiorniku określony port dekodera będzie podłączony do modułu wykonawczego A1 do A1', A2 do A2'...itd. gdzie A1, A1', A2, A2'.... są parami enkoder-dekoder
 • Poziom 42  
  Jak już korzystasz z proca to po choinkę ci te kodery/enkodery ? .... nie lepiej samemu zrobić odpowiednio kodowaną transmisję? - masz wtedy mniej scalaków naokoło i więcej pinów procka wolnych - za cenę "paru" dodatkowych linii kodu. Ale z tymi scalakami też można tak jak piszesz
 • Poziom 20  
  Toć dążę właśnie do otrzymania tego typu odpowiedzi ;), jaką transmisję? (nie wliczam RC5 no i musi być bezprzewodowa)
 • Poziom 42  
  A właśnie gdybyś tak wprost tymi nadajnikami przesłał RC5 (tylko zamiast poprzez diody IR to przez radio) to właśnie ładnie by poszło bez enkoderów ;) ... i jeśli ma to być transmisja tylko dla potrzeb Włącz/Wyłącz to nawet spokojnie kodowanie RC5 powinno wystarczyć. Jeśli jednak chce się przesyłać coś więcej to można próbować zwykłym RS232 na jakiejś niższej prędkości)
 • Poziom 20  
  to ma działać na zasadzie właśnie włącz /wyłącz, czy kolega może mi coś podpowiedzieć odnośnie rozwiązania kodowania przy pomocy rc5 przez radio? (schemat podłączeń nadajnika do uC i sposób realizacji wysyłania sygnału) :)
 • Poziom 42  
  jak pisałem zamiast diody nadawczej IR podłącz sygnał do wejścia nadajnika radiowego. Po drugiej stronie - normalnie byś dał odbiornik podczerwieni typu TSOPxxx - i jego wyjście podłączyłbyś do procka - tymczeasem wyjście z odbiornika podłączysz do procka. I to wszystko.

  tzn musisz tylko zbadać sobie czy nie będzie konieczna przypadkiem inwersja sygnałów.
 • Poziom 20  
  dobry pomysł , nie jestem biegły w C, dopiero zaczynam, czy da się za zrealizować powyższy temacik korzystając ze zwykłych komend BASCOMa w nadawaniu i odbiorze sygnałów? aha no i pytanie numer 2 : rozumiem, że odbiornik funkcję Enable ma włączoną podczas nasłuchu?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Toż w Bascomie masz gotowe procedury SendRc5 i GetRc5 więc jak najbardziej może on się do tego celu nadawać. A odnośnie funkcji odbiornika to poczytaj dokładnie jego notę PDF zapewne wtedy ci się wszystko wyjaśni, bo ja go nie znam akurat
 • Poziom 20  
  głupio mi zapytać ale muszę, ponieważ rysuję płytkę, czy nadawanie RC5 radiem w sposób który mi wskazałeś jest praktykowany czy tylko głośno myślimy że to może się uda?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Po pierwsze - czy wiesz do czego są stosowane enkodery przy takich nadajniczkach/odbiorniczkach radiowych ? po to właśnie aby zastosować kodowanie sygnału np bifazowe inaczej zwane kodowaniem Manchester , które dokładnie także w takiej postaci stosowane jest w standardzie RC5. To kodowanie nie służy temu aby inni nie mogli się dowiedzieć co przesyłamy - ma na celu zapewnienie zmniejszenie do maksimum błędów podczas transmisji. Jak widzisz jest to istotne nie tylko temacie podczerwieni ale i w transmisji radiowej. Kodery/enkodery wymyślono po to aby nawet nie trzeba było korzystać z procka.

  tak więc - jak widzisz - nawet tylko teoretycznie powinno to działać - jeśli nie dowierzasz to poczytaj na tem temat, zapewniam, że to ciekawa lektura ;)

  .... jeśli chodzi o praktykę to ja sam tego nie stosowałem, po prostu wpadłem na ten pomysł kiedyś ale nie miałem okazji wypróbować, za to podpowiedziałem ten sposób już chyba ze 2 osobom z elektrody, które go przećwiczyły z udziałem radyjek 433MHz. I stwierdziły, że działa to bardzo dobrze - jednak do ich celów nie nadawało się dlatego, że oni potrzebowali przesyłać nieco większe ilości danych za jednym razem niż tylko prosty sygnał typu włącz/wyłącz i dlatego korzystali najczęściej z rozwiązania transmisji po RS232. I dlatego tę parę nadajniczków którą ja poleciłem ci na początku to z kolei z pełną świadomością tego, że ona działa ładnie nawet przy zwykłej transmisji RS232 przy prędkości 4800bps. To już sam sprawdzałem bo robie w oparciu o to czasem coś sobie na radyjkach.

  w kodowaniu RC5 - masz do dyspozycji 6 bitów polecenia i 5 bitów adresu a prędkość ustalona jest zgodnie ze standardem RC5 - co nie pozwala wprawdzie na szybkie transmisje większych ilości danych i calych bajtów. Trzeba by było sobie robić własne procedurki "wkładające" nadawany bajt w Address i Command RC5, a po stronie odbiorczej "wyjmowanie" tegoż bajtu .

  Jednak tak jak było powiedziane na początku - do sterowania typu włącz/wyłącz i przesyłania niewielkich ilości danych z niedużą prędkością - to dzięki Bascomowemu RC5 masz gotowe programowe kodery /enkodery

  mam nadzieję, że teraz już jaśniej

  (a i tak polecam ci najpierw sobie wszystko posprawdzać na jakiejś płytce testowej zanim zrobisz od razu płytkę docelową - bo na pewno złapiesz po drodze inne niespodzianki choćby związane z twoimi radyjkami.

  I nie na darmo napisałem w poprzednim poście, żebyś przećwiczył sobie czy nie będzie trzeba zanegować choćby za pomocą jednego tranzystorka nadawanego i odbieranego sygnału. Ale to już ściśle zależy od typu nadajnik/odbiornik i tego przy jakich stanach są one w spoczynku
 • Poziom 20  
  dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, czas na działanie, po dokonaniu zakupów na pewno odezwę się w temacie, życzę koledze Wesołych Świąt a ja zabieram się za lekturę :), jeszcze raz dziękuję
 • Poziom 2  
  witam,

  ja też, szukam rozwiązania jak przerobić sterowanie podczerwienią na fale radiowe tzn jak z zwykłego pilota na podczerwień rc5 który steruje mikrokontrolerem zrobić sterowanie radiowe, (działający system na ir już mam).
  Z tego co wiem kod rc5 jest generowany na fali nośnej 36kHz - 38kHz, czy jest potrzebna jej eliminacji w sterowaniu radiowym? jeśli tak jak to zrobić?
  mam też pytanie jak częstotliwość jest lepsza 433MHz czy 868MHz, ponoć 433 jest przydzielona dla radia CB i krótkofalówek - takie jak mają ochroniarze na obiektach?

  pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Fali nośnej nie musisz eliminować, musisz zapewnić by odbiornik ją odbierał czyli miał pasmo do co najmniej 40kHz. Z tego co pamiętam pasmo 433MHz to pasmo do użytku różnego rodzaju sprzętu sterowanego drogą radiową lub wymiany danych na małą odległość do ok. 100m(pasmo to jest bardzo zaśmiecone więc nośna się przyda). Pasmo CB to zazwyczaj 26MHz-27MHz lub 144MHz-146MHz.
 • Poziom 42  
  pantomme napisał:
  witam,

  ja też, szukam rozwiązania jak przerobić sterowanie podczerwienią na fale radiowe tzn jak z zwykłego pilota na podczerwień rc5 który steruje mikrokontrolerem zrobić sterowanie radiowe, (działający system na ir już mam).
  Z tego co wiem kod rc5 jest generowany na fali nośnej 36kHz - 38kHz, czy jest potrzebna jej eliminacji w sterowaniu radiowym? jeśli tak jak to zrobić?
  mam też pytanie jak częstotliwość jest lepsza 433MHz czy 868MHz, ponoć 433 jest przydzielona dla radia CB i krótkofalówek - takie jak mają ochroniarze na obiektach?

  pozdrawiam


  jeśli w najprostszy z najprostszych sposobów chcesz zastąpić sterowanie RC5 podzczerwienią na radiowa 433MHz to:

  1. zakup sobie parę nadajnik/odbiornik firmy Telecontrolli na 433MHz
  2. z programu sterującego - o ile robisz go sam - pozbądź się właśnie tej częstotliwości nośnej 36KHz - koniecznie
  3. zrób sobie dwa małe inwerterki sygnału takie tylko na 1 tramzystorze NPN na wejściu nadajnika i wyjściu odbiornika
  4. nadawaj tak jak do tej pory nadawałeś kod RC5 i wszystko będzie ci ładnie śmigać ;)
 • Poziom 2  
  dziękuje za odpowiedzi, ale nadal w tym temacie mam w głowie pytania.
  -- przyjmijmy, że chcę przerobić sterowanie telewizora (lub innego sprzętu elektronicznego) z podczerwieni na fale radiowe aby można było obsługiwać telewizor z dowolnego pokoju (np. łazienki) bez potrzeby stosowania tzw. przedłużaczy pilotów (konwerter IR/Radio i Radio/IR)
  -- jako nadajnik używamy pilota IR oryginalnego lub uniwersalnego pracującego w standardzie RC5 36kHz z możliwością jego demontażu, usunięcia diody nadawczej, dodania modułu radiowego z dodatkowymi potrzebnymi elementami (np. antena, zasilanie) i złożeniu z powrotem do tej samej lub innej obudowy. Nie ma możliwości ingerencji w procesor - program.
  -- jako odbiornik w TV zamontowany jest scalony odbiornik podczerwieni serii TSOP 36kHz lub podobny podłączony bezpośrednio do procesora sterującego przyjmijmy AVR i tu też nie ma możliwości ingerencji w procesor - program. Możemy za to usunąć odbiornik podczerwieni i podłączyć moduł radiowy z dodatkowymi potrzebnymi elementami (np. antena, zasilanie)
  I tu pojawiają się pytania:
  1- czy usuwać częstotliwość nośną 36kHz z nadajnika jeśli tak to jak to zrobić? a jeśli nie bo ma ona służyć jako ochrona przekazu radiowego to co z nią zrobić po odebraniu jej przez odbiornik radiowy? czy wchodząc nią wraz z wybranym kodem przycisku w pilocie do procesora nie zakłócimy jego pracy? Wszystkie scalone odbiorniki IR usuwają częstotliwość nośną podając na wyjściu czysty kod binarny.
  2- co do wyboru częstotliwości radiowej to która jest bardziej odporna na zakłócenia i ma pewniejszy zasięg 433MHz czy inne? lepsza jest modulacja AM czy FM, FSK ?
  3- co do stosowania tranzystorów zmieniających, negujących itp. to czy trzeba je stosować zarówno przed nadajnikiem jak i za odbiornikiem? jeśli tak to czy schematy są poprawne?:
  wielokanałowe sterowanie radiowe z wykorzystaniem AVRów

  co do nadajników i odbiorników chciałbym ograniczyć się do oferty firmy telecontrolii

  pozdrawiam
 • Poziom 33  
  Witam
  Oczywiście nośnej musisz się pozbyć, żaden odbiornik o którym możesz realnie pomyśleć nie przeniesie Ci takiego pasma, odbiorniki maja wiele kanałów i specjalnie zawęża się pasmo by kanały nie zachodziły na siebie.
  Co do usunięcia nośnej to albo programowo, czyli piszesz RC5 bez nosnej po swojemu ..... albo prosty układ który przychodzi mi do głowy, na port procesora podpinasz LEDa pzez opornik rzędu 1K a obok stawiasz odbiornik podczerwieni, taki typowy z telewizorów, na wyjściu masz RC5 pozbawione nośnej, stabilnie i prosto jak budowa cepa.
  433 jest bardzo zapchane, spróbuj powyżej 800MHz, ale jest jeszcze kwestia propagacji, może się okazać że u Ciebie coś tłumi sygnały w wyższych partiach częstotliwości.
  Piotr

  Ps. układy zmiany fazy które narysowałeś są teoretycznie poprawne, może z wyjątkiem braku opornika w bazie tranzystora, ale nie widzę sensu takiej zmiany, nadajniki/odbiorniki o których tu piszemy przeznaczone są do bezpośredniej współpracy z portami procesora.