Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablica znamionowa spawarki Magnum THF 180 P

21 Gru 2008 16:15 5682 14
  • Poziom 9  
    Szanowni

Na zdjęciu poazane parametry urządzenia, które nabyłem kilka dni temu.
    Co intrygujące, te same urządzenia oferowane przez różnych dystrybutorów posiadają różne tabliczki znamionowe. Może jest tak, że europejski dystrybutor magnum przykleja tabliczki, które ma na stanie magazynowym aktualnie. Może są inne powody.

Moje urządzenie (wg oznaczenia) pobiera maxymalnie 3,9 kVA
    a zabezpieczenie ma -- wg instrukcji dodanej w sklepie-- 25 A.
    Te same urządzenie tutaj (przykład pierwszy z brzegu)
    http://tiny.pl/6459 przy poborze 6,2 kVA ma być zabezpieczone 20 A.

Pytania. Czy to jest ok? Jakie dać zabezpieczenie?

Bedę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki.
    Nawet spodziwam się opieprzu za lamerstwo.

pozdrawiam
    ogrodnick

[/img]

Dodano po 9 [minuty]:

załącznik z tabliczką znamionową:
    http://tiny.pl/645v
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    mysle że na tabliczce jest dobrze, gorzej z matematyką u goscia na allegro. no chyba że jest to nie na 220 a na 400v :-)
  • Poziom 25  
    Twoje zabezpieczenie może być, chociaż 20 [A] by wystarczyło. A co do tej spawarki z allegro to nie wiem jakim cudem można spawać spawarką która jest zabezpieczona bezpiecznikiem 20[A] przy poborze 27[A] :D
  • Poziom 9  
    Super, to juz coś.
    Proszę powiedz lub podpowiedz jak liczysz ten amperaż w zabezpieczeniu.
    Wiem z obserwacji, że materiały stopowe które chcę łączyć
    wymagają zaledwie 40 - 70 amper.

pozdr
    ogr
  • Specjalista - spawarki
    Można z powodzeniem spawać spawarką , która pobiera 27A,przy zabezpieczeniu bezpiecznikiem 20A. To wynika ze sposobu dzialania bezpiecznika.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 25  
    No tak, ale ten amperaż o którym teraz piszesz, a ten amperaż "od zabezpieczeń" to dwie różne sprawy. Wzór na prąd: I=P/U (tak najogólniej, pomijając cos fi). Na tabliczce znamionowej masz napisane 3900W, a na napięcie zasilania 230V, więc maksymalny pobór prądu to 17A. A że prąd znamionowy zabezpieczenia powinien być większy zabezpieczenie masz 25[A]. A z kolei te 40-70 [A] to zupełnie inny prąd. Jak zapewne wiesz, w spawarce jest transformator. Jest on zasilany napięciem z sieci 230V i pobiera z niej prąd - właśnie te 17 A, zaś na jego uzwojeniu wtórnym jest inne napięcie i inny prąd - właśnie te 40-70A. Jakie dokładnie napięcie i jaki dokładnie prąd to nie wiem, bo nie znam się za bardzo na spawarkach, ale jest to właśnie ten prąd którego przepływ powoduje topienie się metalu. pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Fajnie ;)

Te 40-70 to amperaż prądu stałego/wyjściowego -- wiadomo,
    tam.

Kurcze, szkopuł jest w tym, że ja na działce mam zabezpieczenie 16A.
    Gdzie chcę także użytkować te spawarkę.
    Zamienić mogę zabezpieczenie na 16 A klasy C ale już nie na 20A.
    Bo nie wiem jakie są zabezpieczenia przed moim licznikiem.

I generalnie chciałbym móc sobie policzyć minimalne zabezpieczenie dla wyjściowego 40-70 amperażu.

Wczoraj przeczytałem chyba wszystkie posty na temat zabezpieczeń
    na tutejszym forum. Nigdzie nie znalazłem sposobu obliczania orientacyjnego zabezpieczenia na podstawie danych z tabliczki znamionowej :cry:

pozdr

Dodano po 3 [minuty]:

Aaa, i czyżby wynikałło, że te dwa natężenia (wejścia i wyjścia) nie są w jakiś matematyczny sposób skorelowane?
  • Poziom 25  
    ogrodnick napisał:

Aaa, i czyżby wynikałło, że te dwa natężenia (wejścia i wyjścia) nie są w jakiś matematyczny sposób skorelowane?

tak, dokładnie. Jest takie pojęcia jak przekładnia transformatora. Przekładnia zwojowa (stosunek uzwojenia pierwotnego do wtórnego), napięciowa (Uwe/Uwy) no i prądowa (Iwe/Iwy).
  • Poziom 39  
    Zapomnieliście Panowie, że ta spawarka to inwerter i dywagacje o przekładni zwojowej są zupełnie nie na miejscu...
  • Poziom 25  
    Pi razy drzwi mozna policzyc prad na pierwotnym znajac napiecie i prad spawania. Np 30V x 100A = 3kVA, po stronie pierwotnej bedzie wcinac min 3,5kVA co daje ok 16A. Nazwanie tego matematycznym obliczeniem to troche profanacja ale daje wyobrazenie mniej wiecej na czym stoisz. Pozostaje jeszcze kwestia wystartowania spawarki na danym zabezpieczeniu, bo o ile na topikach nie ma problemu to do eski trzeba sie czasem przespacerowac zanim sie uda ;)
  • Poziom 9  
    do marian-em

Szanowny Panie
    Wynika, że do 100A mogę pojechać na szesnastce (?!)
    Właśnie o coś takiego mi szło.

Dygresja.
    Niedawno musiałem udzielić korepetycji swojemu dziecku z zakresu podstaw elektryki. Dowiedziałem się, że 1 Kulomb to ponad 6 trylionow ładunków elementarnych. A 1 Amper to wlasnie te 6 *10^18 ładunków el. na sek.
    Wiem, dla jednych sam powinienem umieć sobie policzyć interesujące mnie wielkości. Dla wytłumaczenia powiem jednak, że obecnie "studiuję" podstawy metaloznawstwa, tak abym wiedział coś o materiale, który połączę za pomocą w/w narzędzia.

pozdr
  • Poziom 39  
    Niemal wszystkie inwertery posiadają układ łagodnego startu, gdyż tam 230V~ jest bezpośrednio prostowane i filtrowane kondensatorami o dosyć dużej pojemności (kilka mF), więc nie ma problemu z wyzwalaniem zabezpieczenia przy rozruchu.
    Bez problemów spawałem inwerterem na zabezpieczeniu B6 elektrodą 2,5mm przy ustawionym prądzie ok. 70-80A.
  • Poziom 25  
    Nie panie bo panow wykosili w 17 wieku :D wyliczenie jest czysto orientacyjne i przede wszystkim zalezy od napiecia jakie jest na elektrodzie (uchwycie) w czasie spawania. Podane 30V jest tylko orientacyjne i pewnie sie rozni od faktycznego napiecia na uchwycie (zwlaszcza mma)
  • Poziom 9  
    Panie Lechoo,
    to najlepsza wiadomość - wiadomość jaką chciałem uzyskać!
    Tą spawarką będę spawał/spajał głównie pręty z inoxu
    ale w różnych miejscach, gdzie będą ... nie wiem jakie zabezpieczenia.
    Myślałem nawet o jakiejś oryginalnej stałej przejściówce [gniazdo 220V/wtyczka380V]. Tak abym mógł się bez obaw wpinać w gniazda siłowe.

Panie marian, Marianie :)
    ależ jasne, że mam jako taką świadomość, że choćby inaczej grzeją się elektrody rutylowe i zasadowe ...
    Wielkie dzieki!
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ogrodnick napisał-
    Cytat:
    Czy to jest ok? Jakie dać zabezpieczenie?

W instrukcji obsługi napisano jakie zastosować zabezpieczenie, natomiast na tabliczce znamionowej podano prąd znamionowy urządzenia / inwertera/.
    Z Twoim zabezpieczeniem C16 nie powinno być problemu.