Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eizo T960 - geometria kolorów (konwergencja)

BLizzon 21 Gru 2008 16:16 2320 6
 • #1 21 Gru 2008 16:16
  BLizzon
  Poziom 9  

  Witam mam następujący problem, geometria składowych koloru jest różna próbuje to korygować pierścieniami na kineskopie i regulacją konwergencji. ale max co mi się udaje ustawić to zbieżność w środku ekranu albo na górze i na dole bądź wzdłuż przekątnej ekranu. Z tego co zaobserwowałem na ekranach programu nokia test to geometria poszczególnych składowych kolorów jest inna czerwień jest przechylona w stosunku do zieleni o jakiś minimalny kont i niebieski tak samo ale w stosunku do czerwieni. I pytanie czy da się to jakoś skorygować ? jeśli tak to jak? ew co może być uszkodzone.
  Pozdrawiam

  0 6
 • Mitronik
 • #2 22 Gru 2008 12:04
  gdkj
  Poziom 26  

  wszystko co masz na cewkach kineskopu oblutuj. przyjrzyj się bańce kineskopu czy coś nie odpadło (jakiś naklejany magnesik) . tak na początek. jeżeli monitor ma z poziomu menu regulację zbieżności RGB to odepnij odpowiednie przewody. być może masz coś takiego i to zamiast odpowiednio modulować wali prądem stałym.

  Wesołych Świąt

  0
 • Mitronik
 • #3 22 Gru 2008 13:20
  BLizzon
  Poziom 9  

  gdkj napisał:
  wszystko co masz na cewkach kineskopu oblutuj. przyjrzyj się bańce kineskopu czy coś nie odpadło (jakiś naklejany magnesik) . tak na początek. jeżeli monitor ma z poziomu menu regulację zbieżności RGB to odepnij odpowiednie przewody. być może masz coś takiego i to zamiast odpowiednio modulować wali prądem stałym.

  Wesołych Świąt


  Dzięki i Nawzajem ;)
  Co do monitora to bardzo możliwe ze coś takiego miało miejsce gdyż jak dopadłem ten monitor to miał ślad uderzenia. Dodam jeszcze ze widoczne są na ekranie "duszki". Mianowicie jak są czarne litery na białym tle to towarzyszy im cień tylko jest on jaśniejszy niż biel. Monitor jest podpięty via bnc mogę tez przez vga i mam dostępne dwie karty graficzne różne. na wszystkich jest to samo.

  Pozdrawiam.

  0
 • #4 28 Gru 2008 02:54
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  BLizzon napisał:
  Dodam jeszcze ze widoczne są na ekranie "duszki". Mianowicie jak są czarne litery na białym tle to towarzyszy im cień tylko jest on jaśniejszy niż biel. Monitor jest podpięty via bnc mogę tez przez vga i mam dostępne dwie karty graficzne różne. na wszystkich jest to samo.


  Czy duszki znikają przy zmniejszaniu kontrastu?

  Dla pewności wymień kondensatory towarzyszące wzmacniaczom RGB na PK.

  0
 • #5 28 Gru 2008 20:50
  BLizzon
  Poziom 9  

  Hmm płytka pk wygląda dość prosto, ilość kondensatorów to 3 różne, 1 elektrolit i dwa prawdopodobnie ceramiczne, więc wątpię by były to pojemności od wzmacniaczy składowych koloru. ta płytka praktycznie nie zawiera układów scalonych nie licząc 1 tranzystora lub czegoś o 3 nóżkach. Co do duszków to wygląda ze problem jest mniej widoczny po przykręceniu kontrastu ale smugi maja taką samą długość. Istotne może być to ze po zresetowaniu ustawień obraz jest silnie zwężony u podstawy i jest wygięty ku górze na kształt łuku [ ( (<-]. W prawym rogu dolnym tez występuje odkształcenie koloru ale nie jest to kwestia na magnesowania kineskopu bo po przesunięciu prawej dolnej krawędzi na środek ekranu, efekt jest ten sam.

  0
 • #6 28 Gru 2008 21:39
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Jeżeli się da, to oszacuj, ile godzin monitor mógł mieć przepracowane.

  Słyszałem, że takie mogą być przyczyny duszków:
  - Zakłócenia sygnału obrazowego - jezeli to możliwe, sprawdź na innym, krótkim kablu
  - Utrata (zmniejszenie) zakresu przenoszonych częstotliwości wzmacniaczy wizyjnych (jedną z przyczyn wyschnięte elektrolity) - Zbadaj za pomocą precyzyjnego generatora i oscyloskopu pasmo przenoszenia wzmacniaczy RGB
  - Zużycie kineskopu - nie da się naprawić

  0
 • #7 29 Gru 2008 00:28
  BLizzon
  Poziom 9  

  Hmm kineskop jest raczej w dobrym stanie, świeci cudownie, kontrast czerni bieli jest niesamowity. Jeśli chodzi o kable to sprawdzałem 2 sztuki db-15 i 1 Bnc5. Różnica jest w przypadku vga zgodna z jakością kabla. Gruby solidny kabel ma minimalnie mniej nie wyraźny obraz od tego cienkiego. Bnc5 dla odmiany ma dużo ostrzejszy obraz ale z mgiełki jaka była na db-15 wyłania się ów odbicie, które oczywiście natychmiast sugeruje niedopasowanie (jak najbardziej możliwe ale raczej jeśli już to problem by dotyczył wejścia monitora nie samego kabla). Jeszcze problem jest jeden potencjometr screen na trafo powielaczu nie robi żadnej różnicy (powinien?). Puki co sprawdzę wzmacniacze jak uzyskam dostęp do sprzętu. Dzięki za rady i pozdrawiam.

  0