Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stare radio unitra - jak przestroić?

SQ3NRJ 21 Dec 2008 19:15 3122 4
    SQ3NRJ
    Level 9  
    witam. mam stare radio unitra. słyszałem że można je przestroić na radio nasłuchowe. najbardziej zalezy mi na 2metrach lecz nie wiem jak tego dokonać. czytałem pare rzeczy o tym ale jednak nadal nie wiem jak tego dokonac prsze o pomoc i z góry dziękuje ...:)
    SP9 UXG
    Level 15  
    Witam . Cz to radio posiada zakres FM .
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Najpierw utajniasz informacje, jakie to radio ...
    "Zwykłe" przestrojenie głowicy UKF niewiele da Ci pożytku, bo pasmo przepuszczane w pośredniej jest ok. 150kHz, więc precyzyjne wstrojenie się w 1 korespondenta jest mało realne. Zobacz Bandplan:
    http://hamradio.pl/sq9jdo/_Niezbednik/Bandplan/band_plan_ukf.html
    Praktycznie, możliwy jest nieco przypadkowy nasłuch dominujących stacji pracujacych z emisją FM i pasmem 20kHz.
    Ponadto "pływanie" heterodyny - o ile nie jest bardzo zauważalne dla szerokopasmowej radiofonii - o tyle dla transmisji wąskopasmowych może być wielkim problemem. Ponadto, z takiego radia ani nie odczytasz częstotliwości, na której coś słuchasz, ani nie przestroisz się na częstotliwość, którą poda Ci korespondent.
    SP9 UXG
    Level 15  
    Radio które posiada zakres FM idzie przestroić na pasmo 2 m ale tylko do słuchania , pozdrawiam ..

Nie na temat.
    Przecież kolega napisał : "mam stare radio unitra. słyszałem że można je przestroić na radio nasłuchowe".
    Ty napisałeś : "idzie przestroić na pasmo 2 m ale tylko do słuchania"

Czy szukasz punktów, czy co ??? . [SP5ANJ]
    sp8gsc
    Level 26  
    Nic nie usłyszysz nawet jak przestroisz. Stacje radiofoniczne używają szerokiego FM-u, a amatorskie wąskiego.
    Lepiej kup jakiś radiotelefon z pobliża 140-150 MHz i wstaw do niego syntezę. Możesz też kupić skaner nasłuchowy, ale klasa takiego sprzętu jest bardzo niska, więc czułość i stabilność raczej niezbyt wielka. Najlepsze z tanich rozwiązań to po prostu używany radiotelefon...