Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASUS M2N32 SLI / M2N32 WS PRO nie wykrywa karty graficznej

21 Dec 2008 19:52 2985 18
  • Level 20  
    Witam,
    z takim problemem nie spotkałem się od wieki wieków a komputerów miałem juz w swojej ręce wiele.
    Mianowicie, zakupiłem nowy sprzęt ASUS M2N32 WS PRO i grafikę Gigabyte 7300GT. Złożyłem, i nie starutje - wiatraczki się kręca ale czarno na ekranie - speaker piszczy błąd karty graficznej. Myślę sobie neisprawna grafika - poleciałem do qmpla sprawdzamy na jego Asusie P5Q - działa normalnie. Wkładam do swojego kompa jego MSI 6600GT od razu komp działa. Wgraliśmu nowy BIOS do mojej płyty - tez nie wykrywa mojego 7300GT. Wkurzony poleciałem do domu pare razy ja resetowałem - raz na 100 komp sie uruchomił. W czym, tkwił problem??

Zasilacz to Chieftec 500W, grafika bez dodatkowego zasilania, płyta i grafika w 100% sprawna jednak nie chcą ze soba współpracować.

Postanowiłem zmienić grafikę - postawiłem na GIGABYTE 8600GTS. Komp sie uruchomił i działał sprawnie przez Ok 2msc. Po pewnym uruchomieniu ponownie błąd karty graficznej i analogiczna sytuacja do opisywanej 7300GT - karta u mojego qmpl śmiga OK, u mnie nagle jej się odwidziało. Co jest?

Wkurzyłem się i wymieniłem płytę główna na ASUS M2N32 SLI DELUXE myśląc ze ta moja jest jakas trefna i co?? Słuchajcie to samo, z tym ze ten 8600GTS w ogole sie na niej nie uruchamia (na M2N32 WS PRO chodzil dobrze 2msc). Co to za problem??? Flashowałem płyte, ustawienia w biosie OK, wszytsko testowane i jest sprawne.

Musiałem kupić 6600GT bo bałem sie kupowąc cos inego żeby znów sie nie wkopać i nie tracić kasy.

Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 18  
    Ja stawiam że winowajcą jest zasilacż. Jeśli możesz to podłącz kumpla zasilacz u siebie i zobacz czy się mylę.
  • Level 20  
    zasilacz to nowy Chieftec 500W (wcześniej na MODECOM 300W było tak samo) - też brałem to pod uwagę ale to możemy odrzucić.
    Zresztą jak miałem MOdeCom'a podłączałem u qmpla jego zasilacz 400W Chiefteca i też nie ruszył.

pzdr
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 18  
    A może ta płyta nie obsługuje tych kart graficznych
  • Level 20  
    w instrukcji napisane że obsługuje wszystkie.
    Zresztą to jest PCI-E i chyba nie ma to nic do rzeczy.

chipset obu płyt to najsilniejszy nForce590 SLI.
  • Level 11  
    Witam
    Odłącz wszystko co masz, zostaw zasilacz, ram, grafika. Metodą prób i błędów znajdziesz problem, bo skoro wymieniłęs grafike, pozniej płytę główną to coś jeszcze tam siedzi, moze jakies przerwanie - trudno okreslic. Jak uruchomisz to dokładaj po kazdym elemencie i bardzo wazne w biosie ustaw na default. Ja kiedyś meczyłem się z modemem, ktory wieszał się i powodował różnego rodzaju awarie, np nie wykrywało dysku lub napedu dvd. Kombinuj

Pozdrawiam
  • Level 20  
    właśnie o to chodzi że już tak robiłem, cholera wie co jest tego przyczyną.
    Reset Biosu też nie pomaga, tak myślałem żeby flashować kartę graficzną.

Mówisz przerwanie - no sorry ale inne karty graficzne działają tzn GF 6600...

pzdr
  • Level 13  
    Nie patrz na to czy sprzęt jest nowy czy nie. Sprawdź woltomierzem (11 PLN w castoramie) napięcia na kablach zasilacza.

Kolejna sprawa to procesor. Nie wspomniałeś jaki masz, a przede wszystkim ile mocy on potrzebuje. Może potrzebujesz jednak czegoś mocniejszego.

Jest jeszcze trzecia sprawa i to bym sprawdził na wstępie. Pojedź z tym kompem do swojego kolegi, z którego komputerem robiłeś tą żonglerkę. Sprawdź czy przypadkiem tam Twój komputer w każdej konfiguracji nie działa prawidłowo. Jeżeli tak to kup dobrego UPSa z odwzorowaniem charakterystyki prądowej (musi mieć conajmniej AVR - nie sądzę, żebyś porywał się na UPSa online'owego). Problem może siedzieć w instalacji elektrycznej w domu.
  • Level 20  
    Procesor to Athlon X2 4600+ na jądrze Winsdor rev JH-F3.

Napięcia są OK, sprzęt był sprawdzany tak jak mówiłem na 3ech zasilaczach (moj stary Modecom 300W, Chieftec 400W kolegi i moj Chieftec 500W).

KOmputer był podłączany u mojego kolegi w domu jak przekładaliśmy karty graficzne.

pzdr
  • Level 18  
    A pamięci ram jak masz jedną kość czy dwie?? i jaki ich typ
  • Level 20  
    Pamięc to OCZ 2GB 800mhz w jednej kości, sprawdzona i sprawna - próbowałem też w różnych slotach - to samo.

Próbowałem też różne ustawienia w Biosie bo Asus ma taką opcję do podkręcania slotu PCI_E. Na każdym ust Auto, Disabled, Fast, Faster 8600GTS od Gigabyte nie chce się uruchomić... :(
  • Level 18  
    a zmiejsz jej częstotliwość np na 667mhz
  • Level 15  
    Może winę ponosi gniazdo PCI-E - sprawdzałeś grafiki w obydwóch gniazdach?
  • Level 20  
    jak już wspomniałem płyta jest w 100% sprawna, zresztą obie są czyli tą którą miałem ASUS M2N32 WS PRO i ta która siedzi u mnie obecnie czyli M2n32 SLI DELUXE.

Wkładałem do obu złącz PCI-E i niestety to samo.

Może problem ponosi chipset? Jest to nForce590 ale w instrukcji jest wyraźnie napisane że obsługuje karty z rodziny GF 7xxx 8xxx itd.

Może Asus gryzie się z Gigabyte? Ale znowu na M2N32 WS PRO 8600GTS chodził bez problemu przez 2msc i nagle przestał tzn płyta zgłasza błąd karty graficznej sygnalizując to dźwiękiem 1 długi i 2 krótkie. Przypomne też, że obie karty są firmy GIGABYTE. Istotna sprawa że obie karty nie posiadają dodatkowego zasilania - jak patrzyłem Zotac 8600GTS takowe posiada. Może z tym też jest problem?

Nie mam zielonego pojęcia.
  • Level 18  
    Czy płytę główną i kartę graficzną kupowałeś w jednym sklepie?? Mówiłeś że to ma się zgrywać razem?? Jeśli tak to po świętach zanieś kompa do nich i niech to podłączą aby chodziło oni sprzedawali i oni zapewne doradzali to niech teraz to uruchomią aby działało bez zarzutów. takie jest moje zdanie na ten temat.
  • Level 20  
    słuchaj, nie wiem do czego dążysz ale to chyba nie o to chodzi :)

karta i płyta kupowana osobno, chodzi o jakiś tajemniczy problem któy powoduje że karta oficjalnie obsługiwana przez chipset nie współpracuje z nią- wszytski epodzespoły w 100% sprawne.

zresztą składając komputer chyba najmniej spodziewasz sie że np karta graficzna będzie się kłócić z płytą lub na odwrót.

pzdr
  • Level 18  
    Zawsze istnieje takie ryzyko bo teraz producenci podpisują między sobą umowy i produkują sprzęt po sprzęt innej firmy aby bezproblemowo działały między sobą olewając inne firmy.
  • Level 20  
    masz na myśli konflikt sprzętowy pomiędzy ASUS'em a Gigabyte'm?

"Coś" może w tym być bo obie karty które u mnie nie działały przypomnę były firmy GIGABYTE.

Mówię "coś" bo 8600GTS działał normalnie przez 2msc i nagle przestał a obie karty GIGABYTE'a poprawnie działają u mojego qmpla który ma płyte główną...no właśnie ASUS - model P5Q.

pzdr
  • Level 18  
    Tak właśnie mam na myśli konflikt sprzętowy