Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka antena do amplitunera?

Floyd43 21 Dec 2008 22:44 15570 13
 • #1
  Floyd43
  Level 11  
  Witam
  Mam amplituner Kenwood KR-A5010 i nie wiem jaką antenę do niego podłączyć.Mieszkam w domku więc jest możliwość wyprowadzenia jej na dach.Czytałem gdzieś ze wzmacniacze antenowe niekorzystnie wpływają na jakość sygnału.
  Dajcie jakieś propozycje.
 • #5
  PajxX
  Level 10  
  Mam wieże i wyjście Fm 75 i mam kawałek kabelek odbiera na nim ale mało i potrzebuje schematu na taką zwykła domowej roboty antenę. Jest takie coś ?? podobno na yaga jest w tym zakresie gdzieś mam robiłem ja. Pod żucie jakiś schemat >


  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin, punkt 14, 15 i 16.
  Kolega jest nowym userem, więc na razie tylko pouczam...

 • #6
  puma1515
  Level 16  
  A to nie polecacie aby podłączyć do normalnej anteny na dachu.Jeszcze jedno pytanie czy mogę podłączyć do satelity aby mieć niemieckie radio czy to raczej nie możliwe bo nie znam się na tym za bardzo.
 • #7
  markus15021959
  Level 16  
  Wejdz na strone : www.dipol.com.pl , firma z Krakowa specjalizujaca sie w antenach miedzy innymi radiowych zewnetrznych . Mozesz zainstalowac np: Dipol 5/RZB , Dipol3/ RZB. Ceny to okolo max.40 pln
  Zysk energetyczny anten to około od 2 do 8 dB.
 • #8
  Ricardo290366
  Level 16  
  Odbiór-myślę o FM-UKF. Teoretycznie, praktycznie zasięg jest w zakresie widzialności, Śląsk-80-140km. Niemcy odpadają. Czechy OK.
  Antenę Dipolową odradzam w tym terenie. Jest to antena kierunkowa "goły "pojedynczy dipol ściąga 2 wiązki prostopadłe do płaszczyzny anteny, strefy wyznaczone ramionami dipola teoretycznie zysk energetyczny =0 (tracimy 25% stacji nadawczych)
  Proponuje sprawdzony system: posiada wady! ale działa w górach.
  Zrobić coś jak antena do CB odciągi 6-9 prętów fi 6-8mm 30-45^do dołu. 3)antena samochodowa (krótki kabel) dołączyć kabel antenowy, podłączyć do amplitunera. (Typowa antena samochodowa 50 Om/amplituner 75 Om powstaje niekorzystny współczynnik fali stojącej. Jeśli chcesz , szybko, tanio, skutecznie, efektywnie -nie efekciarsko to jest "złoty środek "Wczeniej

  Moderated By c2h5oh:

  Nie wiem o czym piszesz (zwłaszcza o współczynniku fali stojącej w antenie odbiorczej), ale pisownię poprawiłem.
  Stosuj spację po kropkach i przecinkach.

 • #9
  zetdeel
  Level 39  
  Najpierw zidentyfikuj nadajniki: Wykaz stacji radiowych nadających w Polsce.
  Spisz sobie następujące parametry:
  * lokalizacja nadajnika
  * moc nadajnika
  * polaryzacja anteny
  Potem zidentyfikuj kierunki na poszczególne nadajniki i odległość do nich ze swojej lokalizacji. Potem będziesz mógł dokonać wyboru anteny np. na stronie Dipola. Pamiętaj, że antena przeznaczona do odbioru sygnałów w polaryzacji pionowej (V) nie nadaje się do odbioru sygnałów w polaryzacji poziomej (H) i odwrotnie.
 • #10
  Ricardo290366
  Level 16  
  Szanowny moderatorze, mnie też martwi fakt ze nie wiesz o czym piszę.
  Współczynnik fali stojącej jest jednym z podstawowych parametrów obwodów w.cz, Bez względu czy jest to nadawanie czy odbiór, obwody we/wy; są efektywnie zestrojone tak aby były w rezonansie. Polecam literaturę: ABC Krótkofalowca. Ja to miałem w Z.S.Radiotechnicznych
  w Dzierżoniowie w roku 1982 jako kartkówkę.

  Moderated By c2h5oh:

  Ponownie poprawiłem pisownię.
  Proszę zapoznać się z 15 punktem regulaminu i stosować się do niego.

 • #11
  c2h5oh
  Moderator
  Ricardo290366 wrote:
  ...
  Zrobić coś jak antena do CB odciągi 6-9 prętów fi 6-8mm 30-45^do dołu. 3)antena samochodowa (krótki kabel) dołączyć kabel antenowy, podłączyć do amplitunera. (Typowa antena samochodowa 50 Om/amplituner 75 Om powstaje niekorzystny współczynnik fali stojącej...


  Czego dotyczy ten opis? Czemu ma służyć? Gzie są jakieś wymiary, konkrety?
  Opisujesz jakiś wynalazek, podpierając go mądrymi zwrotami.
  Dla czego nie ma informacji o wymiarach? Dla czego nie ma informacji, że zmieniając kąt przeciwwag (które Kolega nazwał "odciągami" o ile mogę się domyślać) wpływają na impedancję takiej konstrukcji i można ją zoptymalizować do wymaganych 75Ω (antena przybierze inną postać)?

  Ricardo290366 wrote:
  ...Współczynnik fali stojącej jest jednym z podstawowych parametrów obwodów w.cz, Bez względu czy jest to nadawanie czy odbiór, obwody we/wy; są efektywnie zestrojone tak aby były w rezonansie...


  WFS w wypadku anten do odbiorników radiowych (o których dyskutujemy) ma znikome znaczenie.
  Należy tak zaprojektować i wykonać antenę by miała impedancję równą impedancji kabla i wejścia odbiornika, a nie proponować do wykonania coś, co nie spełnia tych warunków.
  Mieszanie jeszcze do tego obwodów wejściowych odbiornika mija się z celem. Obwody wejściowe są zestrojone na stałe i nie będziemy tego zmieniać. Mamy po prostu, do gniazda antenowego doprowadzić poprawny sygnał.
  Zadaniem jest wykonanie lub kupienie anteny odbiorczej o konkretnych parametrach, takich, by zapewniała prawidłowy odbiór. Linki do właściwej strony zostały podane. Wystarczy przeczytać.
  Tego proszę się trzymać i pisać na temat.
 • #13
  Preskaler
  Level 39  
  Szkoda, że temat tak ciekawy zamienia się w... przepychanki. Ze wszystkich postów najwięcej wnosi wypowiedź "zetdeel'a" z jednym jednak zastrzeżeniem. Niby prawda, że polaryzacją ma znaczenie ale... przy odległych stacjach polaryzacja ustala się jako pozioma. Poprostu, docierają do anteny odbiorczej już tylko fale odbite i spolaryzowane głównie poziomo. Tak więc polaryzację trzeba też sprawdzić praktycznie.
  "Floyd 43"! Nie wiemy gdzie mieszkasz i jakie programy z jakich nadajników chcesz odbierać. Czasami kierunkowość anteny jest utrapieniem a czasami zbawieniem. Dobre rezultaty można uzyskać z anteną kierunkową z napędem umożliwiającym jej obracanie. Wtedy ma ona w przewadze więcej zalet niż wad. Byłem kiedyś bardzo zaskoczony, gdy zamontowałem antenę "Yagi-Wooda" 3-elementową na maszcie ok. 10 m. Uzyskałem praktycznie możliwość odbierania ok. 50-ciu stacji. Oczywiście część programów się powtarzała ale w tym kilkanaście było różnych. Odbierałem w Krośnie dalekie stacje radiofoniczne z Lublina, Kielc, Krakowa, Przemyśla, N. Sącza itp. W tym 4 stacje Słowackie. Przy sprzyjających warunkach propagacyjnyvh (które występują czasem) odbierałem stacje z Węgier, Austrii i Ukrainy. Taka 3-elementowa antena to dobre rozwiązanie (była produkowana w Polsce i pewnie jest dostępna w handlu nadal) pod warunkiem, że możesz nią obracać i dobrze by też było mieć możliwość obracania w celu zmiany polaryzacji (obrót w płaszczyżnie pionowej). Nie musi to być wielka automatyka. Przez wiele lat miałem taką antenę (na 144 MHz 9-el.) na maszcie obracanym ręcznie i spełniała ona swoją rolę świetnie. Polaryzację miałem ustawioną tylko poziomo i odbierałem na niej także UKF radiofoniczny.
  Temat anten jest szerszy od Wisły pod Gdańskiem! (':wink:')
  Dzieje się tak dlatego, że warunki odbioru w każdym punkcie na ziemi są inne i do nich a także własnych potrzeb, należy dostosować antenę.