Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec retortowy, instalacja z czterodrożnym, porównanie

22 Gru 2008 00:01 14951 16
  • Poziom 9  
    Witam. Bardzo wiele ciekawych rzeczy dowiedzialem się na forum o instalacjach, "przeróbkach" z zaworem czterodrożnym, do którego montażu się przymierzam.
    Proszę o opinie użytkowników, którzy wcześniej nie posiadali w swoich instalacjach zaworu czterodrożnego, a potem zdecydowali się na jego instalację do systemu.
    Chodzi mi glównie o podanie przybliżonych procentowych lub ilościowych oszczędności.
  • Poziom 21  
    za mało danych podajesz o swojej instalacji
    a za duzo oczekujesz
    takie porównanie jest miarodajne jak porównasz ten sam układ w tych samych warunkach exploatacji co raczej sie nie zdarza a podawanie ile ktos zaoszczedził to jak PI X DRZWI

Dodano po 2 [minuty]:

poczytaj kilka dni i nocy na róznych forach o ogrzewaniu a sam sie przekonasz jak wiele dziwnych info mozna znalesc
  • Poziom 32  
    Aby mogły pojawić się oszczędności musisz mieć dziś straty które chcesz wyeliminować. I zawór czterodrożny pozwoli ci:

1) Uniknąć przegrzewania domu (strata ciepła)
    2) Uniknąć korozji niskotemperaturowej kotła (szybsze zużycie i wymiana kotła)

Jeśli masz te dwa problemy to faktycznie zawór ci pomoże
  • Poziom 12  
    A dlaczego czterodrożny a nie trójdrożny ???
    Tylko nie mówcie o zabezpieczeniu kotła :cry:

Układ z zaworem trójdrożnym i pogodowym sterownikiem
    przy dobrych nastawach zdecydowanie daje oszczędności.
    Oszczędności opału a zarazem odrobinę wygody ( sterownik myśli za nas) :D
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, bliższe dane instalacji na schemacie. Jeśli chodzi o oszczędność to za wiele chyba nie da się uzyskać, bo myślę, że piec tego typu nie zejdzie poniżej okolo 20 kg na dobę /średnio/. Chodzi raczej o podwyższenie żywotności pieca, a tym samym podwyższenie temperatury wody. Może jakieś propozycje do schematu? Zaznaczam, że dodatkowa pompa c.w.u nie wchodzi pod wzgląd rozpatrywania.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    Jak sam zauważyłeś zawór czterodrogowy tworzy nam dwa obiegi o różnych temperaturach. Kotłowy o wyższej i wtórny (grzejnikowy) o niższej. Patrząc na twój schemat celowość zastosowania zaworu jest słuszna przy włączeniu zasilania bojlera w obieg kotłowy i ustawienie temperatury obiegu np na 60 st. Obieg podłogówki nie powinien być zasilany pow. 50 stC. i on by był w obiegu wtórnym. Jednak lepiej pozostać w tym układzie a zastosować pompę cwu sterowaną ze sterownika kotła.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za odp.
    Do Ecovectora: rozumiem, że sugerujesz rozwiązanie jak na drugim schemacie ale bez np. dolączonego tam zaworu trójdrogowego. Podoba mi się ten pomysl, bo uwzględnia w najprostrzy i ekonomiczny sposób w/w wymogi ale pytanie brzmi:
    Do wszystkich: Piec posiada sterownik ST-37 i jest możliwość regulacji dwóch obiegów w szerokim zakresie. SKĄD STEROWNIK BĘDZIE WIEDZIAL, ŻE W OBIEGU C.O. JEST TEMP WODY NP. 50 stC BO TAKĄ CHCIALBYM NASTAWIĆ SKORO NIE POSIADA ON ZEWNĘTRZNEGO CZUJNIKA TEMP? Może ktoś ma doświadczenia z tego typu ukladem?
    Obieg c.w.u. chcialbym nastawić na 60 stC i tu nie ma problemu bo piec będzie zalączany na podstawie histerezy i pomaru temp wody bezpośrednio na kotle. Zakladam Priorytet oczywiście na c.w.u.
    A może wówczas temp będzie się ciągle wachala pomiędzy 50 a 60 stC w zależności od potrzeb w obiegach?

• Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    Nie znam tego sterownika, ale jeżeli jest przystosowany do sterowania dwoma obiegami, to musi mieć wejście na dwa czujniki temperatury, Zajrzyj na listwę zaciskową.Jeżeli są to dobierz czujniki wg instrukcji obsługi. Na podstawie odczytu z czujnika włącza lub wyłącza pompę danego obiegu, a temp. kotła utrzymuje wg nastaw najwyższej temp. obiegu.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    Po przejrzeniu linka już jestem w domu. Serwisowałem taki kocioł. Życzę owocnych prób. Dzięki za punkty.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    Taki układ można zastosować przy układach grzejnikowych o dużej pojemności wodnej. W przypadku gdcn sterownik już jest, tylko należy podłączyć czujniki. Zero kosztów a będzie funkcjonować.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    _ecovector _ nie zgadzam się z twoją opinią to jest typowy ,wypróbowany układ stosowany do ogrzewania podłogowego .Temperatura jest utrzymywana za pomocą zaworu trójdrogowego sterowanego regulatorem pogodowym który posiada także zabezpieczenie max.temp do podłogówki. Jeżeli zaś chodzi o sterownik kotła ST37 który to jest w posiadaniu kolegi "gcdn " to niestety nie obsługuje zaworu trójdrogowego ( i nie wystarczy tylko podłączyć czujniki ) ... oraz niema możliwości ustawienia krzywej grzewczej zależnej od temperatury zewnętrznej w moim układzie służy do utrzymania stałej temperatury na kotle oraz zapewnia sterowanie pompą cwu .
    Owszem przedstawiony w moim poście układ wymaga zainwestowania ale za to zapewni oszczędności i wygodę i zabezpieczenie podłogówki:idea: pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    "deltech" - nie neguję słuszności Twojej propozycji. Myślę, że podstawowym zadaniem porad w FORUM jest przedewszystkim wykorzystanie istniejącej sytuacji zadającego pytanie. Dopiero kiedy ze względów bezpieczeństwa lub drastycznego odstępstwa od zasad technicznych istnieje niebezpieczeństwo możemy proponować inwestycje w inne rozwiązania. Myślę, za zgodzisz się ze mną.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ludzie wszyscy macie swoją sluszność, ale jeszcze raz odpowiem i się odwolam do pierwszego pytania. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przy dość rozbudowanej instalacji i przed rozbudową oszczędność jest bardzo trudna do oszacowania. Jednak ile trzeba ponieść nakladów w sterownik pogodowy, zawory, silowniki itd? Jaka wyniknie z tego oszczędność zużycia węgla jeżeli wogole wyniknie? I w końcu po ilu sezonach poczyniona inwestycja może się zwrócić? Chodzi mi tylko o jakieś przyklady, a nie dokladne wyliczenia.

O to tylko jeszcze chcialem zapytać Was fachowców, którzy być może dysponujecie jakimiś informacjami z wlasnego doświadczenia.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    gcdn napisał:
    Jaka wyniknie z tego oszczędność zużycia węgla jeżeli wogole wyniknie? I w końcu po ilu sezonach poczyniona inwestycja może się zwrócić? Chodzi mi tylko o jakieś przyklady, a nie dokladne wyliczenia.

Dziś nie masz zaworu, czyli wpuszczając za wysoką temperaturę wody przegrzewasz zapewne pomieszczenia. Zamiast 20 stopni masz np. 23 i wietrzysz intensywnie i to jest strata. Zaworem zredukujesz temperaturę obiegu i będziesz mógł łatwiej utrzymać sensowną temperaturę 18-20 stopni. Średnia temperatura na dworze to zero. Różnica pomiędzy 18 i 23 stopnie to 25% zapotrzebowania na ciepło mniej.
  • Poziom 14  
    Wtrące swoje trzy grosze i dodam, William ma rację a ty masz CWU o temperaturze takiej jak na '' piecu ''. Znam Defro, montowałem już kilka o mocy 50 kW. W opisie producenta masz podane przykłady podłączeń z lub bez zaworu 3 lub 4 drożnego. Gdyby zawór kosztował ponad 1500 zł, to zastanawiałbym się nad jego montażem, ale koszt jest o połowę niższy więc ok 1 T ekogroszku. Tyle możesz zaoszczędzić w tak ciepłe zimy jak obecne w przeciągu roku montując zawór 4 drogowy. Martwi mnie jednak to naczynie przeponowe, którego producent Defro/ i nie tylko on/ nie dopuszcza do stosowania ze swoimi kotłami!!!