Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADC wielokanałowy do pomiaru temperatury

22 Gru 2008 01:31 1443 2
  • Poziom 2  
    Witam,

chciałem zrobić dobry kilkukanałowy ADC do pomiaru temperatur, ale mi nie wyszedł. Jako przetwornika użyłem ADS7844 12bitowy dobry i szybki przetwornik. Jako klucza do przełączania prądu ze źródełka prądowego użyłem 4067. Jeszcze jednego klucza 4051 do przełączania odczytów. Źródło daje prąd 1mA który jest przełączany na kolejne termometry. Spadki napięć na termometrach są przełączane 4051 i odczytywane przez ADS. Niestety układ zachowuje się nieelegancko i występują zależności międzykanałowe. Nie wiem w czym jest problem, może po prostu 4067 nie nadaje się do takich zastosowań. Czy ma ktoś z grupowiczów schemat, projekt, pomysł albo wiedzę na podobny temat ?

Pozdrawiam,
    Grzegorz.
  • Poziom 41  
    Witam
    Dobre analogowe czujniki temperatury są bardzo drogie. Lepszym rozwiązaniem jest DS18B20 który katalogowo ma błąd poniżej 0,5°C a na ogół 0,2°C i kosztuje 3zł.
  • Poziom 2  
    Bardzo mozliwe ze tak jest :) Poprzednia aplikacje wykonalem na ds1820, w trudnych warunkach i przy duzych zakloceniach, przepieciach na dlugich liniach nie sprawdzaja sie.