Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

50kV ???

zaza 29 Paź 2002 00:37 6838 24
  • #1 29 Paź 2002 00:37
    zaza
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy widział ktoś ciekawe rozwiązanie zasilacza 50 kV DC.Trafo Tesli mnie nie interesuje.

0 24
  • #2 29 Paź 2002 02:49
    DWAserwis
    Poziom 29  

parę kondensatorów i diod i zbudować powielacz wysokiego napięcia

0
  • #3 29 Paź 2002 16:58
    c2h5oh
    Moderator

Albo zastosować gotowy ( fabryczny ) .

0
  • #4 29 Paź 2002 18:19
    DWAserwis
    Poziom 29  

C2H5OH napisał:
    Albo zastosować gotowy ( fabryczny ) .

a skąd weźmiesz taki na 50kV

0
  • #5 29 Paź 2002 19:06
    zaza

Z doświadczenia wiem, że kaskadowy mnożnik napięcia przy tak wysokim napięciu posiada małą wydajność prądową.Wynika to z dużej ilości kondensatorów, a jak łatwo policzyć trzeba by było zastosować sporą ilość kondensatorów o jak największej pojemności,a niestety są ograniczenia w napięciu znamionowym kondensatorów i pojemności.Z tego co wiem to elementy w takim powielaczu powinny mieć napięcie znamionowe 3Xnapięcie wejściowe.Więc nie jest to rozwiązanie w takim przypadku.Jest coś takiego jak generator Van den(der) Graffa ale za mało o tym wiem.Chyba będą z tego nici ale za to mam szanse na dłuższe życie(HiHiHi).Testowałem powielacz do 10kV i nie byłem z efektów zadowolony.Diody padały a kondensatory czym większej pojemności tym dłużej się ładowały.Zobaczymy!!!!

0
  • #6 29 Paź 2002 19:49
    DWAserwis
    Poziom 29  

ale możesz powielać napięciez przetwornicy 1kV i z częstotliwości 20 - 100kHz i przy niedużych pojemnościach masz dużą moc

0
  • #7 29 Paź 2002 22:50
    zaza

Trzeba to sprawdzić w praktyce,bo 100mA przy 50kV to jest trochę waciszy.Gdybyś miał jakieś konkretne rozwiązanie najlepiej sprawdzone to daj znać.Myślę że przy takim U i I nie ma co robić eksperymentów.

0
  • #10 02 Gru 2002 20:27
    zaza

Dzięki za stronkę. Widziałem ją ale nie ma tam dla mnie zadowalających wiadomości.Temat w tej chwili nie jest tak bardzo pilny więc lepiej zbierać dane powoli a dokładnie.Pozdrawiam.

0
  • #11 01 Maj 2005 18:49
    puszak
    Poziom 28  

DWAserwis napisał:
    ale możesz powielać napięciez przetwornicy 1kV i z częstotliwości 20 - 100kHz i przy niedużych pojemnościach masz dużą moc

masz może schemat prostej przetwornicy 1kV.

0
  • #12 01 Maj 2005 19:14
    lechoo
    Poziom 39  

100mA przy 50kV to przecież 5kW mocy! Może zdradzisz nam co takiego chcesz zasilać z tego zasilacza - potwora?

Do głowy przychodzi mi jakaś (zasilana 3 fazami?) przetwornica pełnomostkowa (jak w spawarkach) i solidnie wykonany transformator dostarczający napięcia 25kV, a na jego wyjściu 2 wysokonapięciowe diody (podwajacz napięcia) i 2 kondendatory kilkadziesiąt nF, zdolne to wytrzymać :)

0
  • #13 01 Maj 2005 21:51
    opto17
    Poziom 13  

zaglądnij na budowe przetwornicy wysokiego napięcia od neptuna m745 tam jest 25kv morzna urzyć dwuch takich traf i uzyskać 25kv 1ma

0
  • #14 02 Maj 2005 19:58
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam.
    Jam mam pytanie jake zasilanie potrzebuje żarówka xenonowa lub palnik ifk-120 ze stroboskopu aby uzyskać ciągłe świecenie, czy ktoś ma taki schemat do przetwornicy pod xeony ??
    pozdrawiam

0
  • #15 02 Maj 2005 21:36
    filug
    Poziom 15  

IFK-120 to lampa stroboskopowa - nie nadaje się do ciągłego świecenia. Zagotuje się i tyle.

Co do xenonów to niech wypowie sie ktoś mądrzejszy bo tu praktyki zero.

pozdrawiam
    filug

0
  • #16 02 Maj 2005 22:05
    Błażej

Xenon do zapłonu potrzebuje piki rzędu kilku kV, a do pracy zdaje się że coś około 600 V. Ale jak rozebrałem przetwornicę samochodową, to okazało się że to nie takie proste. Układów w niej jak w niezłym komputerze i oczywiście procesora nie brakuje (przewornica była z tych prostszych - bez transmisji z komputerem auta). Chyba łatwiej kupić gotową przetwornicę.
    Zaza. Zdradź tajemnicę. Co chcesz zasialać takim napieciem?

0
  • #17 02 Maj 2005 22:35
    frohme
    Poziom 21  

Pracowałem kiedyś przy zasilaczu 50 kV do mikroskopu elektronowego (prąd całkowity jak pamiętam to ok kilka kilkanaście mA). Tyle problemów ile było z ulotem i izolacja nikomu nie życzę. W rezultacie cały powielacz wylądował w tanku ze specjalnym olejem, a napięcie wyprowadzone było kablem średnicy mniej więcej bicepsa (nie kulturysty). Do tego masa problemów ze złączami - wszystko praktycznie to izolacja i sprawy jej tyczące. Jak nie trzeba to nie radzę się za to brać.

0
  • #18 03 Maj 2005 11:54
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam.
    Panowie ja kombinowałem z przetwornicą ze starego tv, no coś mi wyszło lampa plazmowa jest cacy, ale pomyslałem że takim napięciem odpale palnik ifk-120 coś na zasadzie turystycznej neonówki. Jak najbardziej po podłaczeniu palnika widać "pioruny" jest ich masa w bance ale nie uzyskuje ciągego świecenia ;( .Mam zamiar pójść do serwisu samochodowegi i wyżebrać spaloną lub w malo znaczący sposób uszkodzoną xenonke i podpiąć ją do wn. Jak myślicie bedzie świeciła czy to samo zjawisko co w ifk zaobserwuje ??
    pozdrawiam

ps. (przepraszam że pisze w tym wątku ale najbardziej pasuje do mojego problemu)

0
  • #19 03 Maj 2005 14:43
    methyl
    Poziom 16  

aby palnik xenonowy zaczął swiecic jak powinien to moim zdaniem musi sie w nim palis łuk w ksenonie o natezeniu rzędu amper. tylko do zaplonu sa potrzebne kilowolty, potem napiecie potrzymijace luk jest duzo nizsze ale płynie duzo wiekszy prąd wiec raczej z zasilania takim trafkiem lipa...
    To do powyzszego.

Co do "zasilacza" 50Kv to nie jest to wcale takie duze napiecie. Jesli nie potrzebujesz -kW- to masz do wyboru trafo od neonów i 3-4 stopniowy powielacz lub powielacz zasilany flybackiem, ewentualnie uklad z cewką samochodową zasilaną ukladem na sciemniaczy do swiatła i kondensatorze. Daje to do 60 kV. Wszystkie metody powyzsze sprawdziłem osobiscie i moge pomóc jakby co.Poniżej fotki cewek zasilanych "troche inaczej " :) fotki nie moje :) !
    50kV ???
    50kV ???
    50kV ???

pozdro

0
  • #20 03 Maj 2005 23:22
    zaza

Przypominam parametry 100-200mA 50kV
    Wszelkie inne zabawki z piorunami są ogólnie dostępne i szkoda na nie czasu.

0
  • #21 04 Maj 2005 10:25
    Błażej

5 - 10 kW!!! "Fiu, fiu - rzekł Ćwirek". Naprawdę sporo. Zdradź, co chcesz tym zasilać!

0
  • #22 04 Maj 2005 13:27
    methyl
    Poziom 16  

no tak.... nie zauwazylem prądu jaki chcesz uzyskac :/
    takie moce przy takich napięciach to tylko trafo energetyczne z jakiejś stacji rozdzielczej :) lub zakup specjalnego zasilacza/przetwornicy do lamp rentgenowskich co jest małe,zgrabne ale kosztuje straszne pieniadze :(
    Budowa takiej "przetwornicy" we własnym zakresie to koszmarna robota i mało prawdopobny pełen sukces w ukończeniu. Wdziałem ogólnikowe schematy takich zabawek. To przetwornice impulsowe z kilkustopniowym powielaczem napiecia na wyjsciu. Wszystko zapakowane w olej albo SF6 (szczesciofluorek siarki,izolator gazowy)... temat naprawde ciekawy ale ciężki,,,, Sam choruję na taki zasilacz do moich lamp rentgena,chcialbym je odpalic z pełna mocą ale trzeba do tego 50-200kV/25mA :(

pozdrawiam

0
  • #23 09 Cze 2005 15:45
    saper3791
    Poziom 18  

Kto tu choruje na zasilacz do rentgena ??;-)
    Hmmm... nie mowie nic bo tu chorzy siedza i nie powinni wiedziec , ze pracuje w firmie , ktora tez ... a zreszta ...mialem nic nie mowic , ze mam originalne trafo/powielacze do rentgenkow :
    +/- 70KV (czyli 140KV)
    + 100KV
    i plytki do montarzu takich powielaczy +/- 35KV ...
    Ale wychodzacy prad wynosi tylko okolo 10mA :-(

Nooo chyba , ze zmieni sie kondensatorki na "wieksze" ... to moze pomoze ??

Pozdrawiam

0
  • #24 12 Cze 2005 13:25
    saper3791
    Poziom 18  

"Tutaj" na Ebay.de oferuje gosciu transformator ( podobno ) 90KV z urzadzenia Rentgen . Pisze , ze musi byc by pracowal optymalnie w kapieli olejowej , na wejsciu 230V i napiecie wzgledem masy ( ziemi ) wynosi 45KV . Albo on cos miesza albo ja go ( tego opisu ) nie do konca potrafie zrozumiec . Jesli ktos jest zainteresowany tym trafo to moge posredniczyc w ewentualnym kupnie i przywiesc to "cacko" do polski lub nawet poprosic goscia o dokladny opis i wyjasnienia .
    Pozdrawiam .

P.S. Aukcja konczy sie 18.06.05. o godzinie 16:25 .

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=12076&item=5781475306&rd=1

P.S. II - Ewentualny kontakt - prosze klikac na mojego "Gadulca"

0
  • #25 27 Cze 2005 11:23
    opto17
    Poziom 13  

czy nie lepiej zastosować zwykły transformator zasilający neony w końcu 1000 2000 W to norma w tych transformatorach łatwo dostępne dorabiasz gen maxa i napięcie jakie chcesz

0