Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielokanałowy system do pomiaru siły/ momentu

22 Gru 2008 12:53 1122 5
 • Poziom 10  
  Witam,
  Projektuję wielokanałowy system do pomiaru siły i momentów. Kilka koncepcji budowy posiadam, ale chciałem zapytać czy ktoś ma doświadczenia z jakimiś scalonymi układami do tego celu. Chodzi mi o źródła napięcia zasilającego mostki (zmiennego, stałego), detektory/wzmacniacze fazoczułe i inne.
  Najgorsze jest to, że układ wzmacniaczy ma być mały i lekki, więc tylko scalone rozwiązania wchodzą w grę.

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.
 • Poziom 14  
  Witam!

  Do przetwarzania sygnałów z mostków tensometrycznych stosuje się teraz scalone przetworniki z wbudowanym wzmacniaczem (PGA) o ustawianym programowo wzmocnieniu.
  Przetworniki takie produkuje m.in. Analog Devices, Texas Instruments, który przejął kiedyś Burr-Brown i jego produkcję na niezłym poziomie w tej dziedzinie, także Linear i Cirrus Logic.
  Kiedyś te rzeczy były baaardzo drogie, obecnie mocno staniały.
  Do zasilania mostka stosuje się napięcie zasilające analogową część przetwornika. Zazwyczaj +5V lub +-5V.
 • Poziom 10  
  Zasilanie napięciem stałym to raczej kiepski pomysł w tym przypadku (1.5mV/V), długie kable i zakłócenia mogą zniszczyć wszystko. Po za tym przetworniki nie mają wyprowadzonych przewodów do pomiaru napięcia zasilania mostków.
  Możesz podac numery układów jakiś?
 • Poziom 14  
  Przetworniki do pomiarów mostkowych posiadają wejście napięcia odniesienia, które bezpośrednio lub poprzez dzielnik pobiera się z napięcia zasilania mostka.
  Układ CS5520 umożliwia zasilanie mostka napięciem przemiennym, ale jest to nie sinusoida ale fala prostokątna (choperowanie). Chyba także AD7710 ma tę funkcję. Ale nowsze układy pracują wyłącznie na prądzie stałym i mają b. mały dryft zera. Źródłem błędu jest zazwyczaj przetwornik, a nie elektronika.

  Jeżeli chodzi o zakłócenia to inna sprawa. Wydaje mie się, że zamiast scentralizowanego wielokanałowego pomiaru, lepiej wykonać kilka prostych (przetwornik, mikrokontroler, układ transmisji) i połączyć je magistalą 485 lub 422. Układy tak blisko przetworników jak się da. Zasialnie i transmisja na dwuparowej skrętce. Odpada drogi ekranowany kabel pomiarowy, a cyfrowy sygnał na 485 jest o wiele odporniejszy na zakłócenia niż analogowe 0-20 mV.
 • Poziom 10  
  Tylko że sygnał pochodzi z przetwornika sił i momentów- nic nie mogę podzielić. mam kabel wielożyłowy i to wszystko.
 • Poziom 14  
  Tylko że sygnał pochodzi z przetwornika sił i momentów- nic nie mogę podzielić.

  Co to jest??. Kilka czujników na jednym kablu?, czy chcesz wykorzystać istniejące okablowanie?

  Może w takim razie przetworniki wielokanałowe CS5534 lub AD7731. W każym bądź razie odpuść sobie prąd zmienny. Przetworniki choperują sygnał pomiarowy (eliminacja dryftu zera) i posiadają zaawansowane (parametryzowane) filtry do tłumienia szumów i zakłóceń. Dalej można poprawiać sygnał cyfrowo w mikrokontrolerze lub komputerze.