Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwie karty dzwiekowe w jednym komputerze?

lyndzik 22 Dec 2008 14:02 18538 64
Optex
    lyndzik
    Level 18  
    Witam zastanawiałem się kiedyś czy nie dało by się wsadzić do komputera dwóch kart dźwiękowych to znaczy mam kartę zintegrowana z płyta główna i ciekawi mnie jakbym zakupił sobie najzwyklejsza kartę dźwiękowa i wsadził do komputera czy grały by obydwie i czy sygnał byłby tak mocny ja z tej zintegrowanej. Zakładam ten temat ponieważ mam problem iż chce podłączyć do komputera głośniczki 2.1 i wzmacniacz z kolumnami próbowałem już na rozdzielaczu typu 1JACK na 2xJACK ale sygnał jest wtedy strasznie słaby a wzmacniacz który posiadam niema opcji Rec iput
  • Optex
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Jeśli podłączysz 2 karty to będziesz musiał wybrać w programie z której ma korzystać. Osobiście mam kartę zintegrowana i SB 5.1. Ta zintegrowana wyłączyłem całkiem w bios-ie a do SB mogę podłączyć zestaw 2.1, 4.1 i 5.1. Wszystko zależy od konfiguracji programowej. Sygnał z mojego SB jest dość mocny więc nie powinno być problemu.

Dodano po 2 [minuty]:

Więc polecam takie rozwiązanie jak sam posiadam. Kupić lepszą kartę, a zintegrowaną wyłączyć całkiem żeby nie było komplikacji.
  • Optex
    lyndzik
    Level 18  
    Ale możesz po piać te trzy zestawy na raz czy każdy z osobna bo mi chodzi ot aby jakoś wykombinować jeszcze jedna wejście w komputerze audio (zielone)
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Osobno. Jednak teraz karty muzyczne dają bardzo dużo możliwości i są niedrogie. Na myśli masz to aby podłączyć niezależnie zestaw 2.1 oraz dodatkowy wzmacniacz? Jeśli tak to wtedy można powiedzieć że masz 4.1. Wiec jedne głośniki dajesz na przód drugie na tył i do tego subwoofer. Chodzi Ci o takie rozwiązanie?
    lyndzik
    Level 18  
    Chodzi mi oto najprościej aby mieć dwa wyjścia takie jak mam teraz w karcie zintegrowanej do jednego bym podłączył 2.1 a do drugiego Wzmacniacz z kolumnami i tyle
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Wiec karta muzyczna np. 5.1 przy ustawieniu na zestaw 4 głośników i odsłuchu stereo dla lewego kanału przód i tył masz to sama i analogicznie dla prawej strony. W grze jeśli odpowiednio rozstawisz głośniki i włączysz na dźwięk przestrzenny to masz fajny efekt. Mogę ci polecić taką kartę http://www.profnet24.pl/index.php?products=product&prod_id=7944
    lyndzik
    Level 18  
    a jeszcze jedno czy nie dało by sie tak zrobić żeby w tej karcie zintegrowanej np to różowe wejście tak ustawić aby było tak jak zielone czyli żeby był w nim sygnał
  • Helpful post
    Dj Snake
    Level 22  
    Nie :)

Nie da się tak zrobić.

Różowe - wejście mikrofonowe (WEJŚCIE)
    Niebieskie - wejście liniowe (WEJŚCIE!!)
    Zielone - wyjście głośnikowe :)

Oczywiście nie zawsze, ale typowo, i nie da się tego zmienić :)
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Zależy od modelu płyty głównej. Jeśli istnieje taka możliwość to są odpowiednie opcje w programie do konfiguracji i obsługi zintegrowanej karty dźwiękowej. Niestety nie wszystkie zintegrowane karty muzyczne posiadają takie opcje.

Dodano po 2 [minuty]:

Dj Snake -> nowsze karty zintegrowane posiadają opcje konfiguracji nawet do obsługi 5.1! Jednak posiadają wtedy więcej wyjść i można je przełączać. Więc to raczej jest starsza i nie da się jej konfigurować.
  • Helpful post
    Dj Snake
    Level 22  
    Nie no, to ja wiem, że są nowsze, ale ja na przykład w zintegrowanym Realteku HD wyjścia mam tak samo opisane, tyle że istnieje jeszcze kilka innych, ale mają one także inne kolory, a wszystko jest opisane w dołączonej aplikacji :)
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Dj Snake wrote:
    Nie no, to ja wiem, że są nowsze, ale ja na przykład w zintegrowanym Realteku HD wyjścia mam tak samo opisane, tyle że istnieje jeszcze kilka innych, ale mają one także inne kolory, a wszystko jest opisane w dołączonej aplikacji :)

Domyślnie przyjęto poszczególne kolory gniazd za standard tak jak opisałeś, jednak właśnie w nowszych kartach istnieje możliwość rekonfederacji nawet tych standardowych. Jednak jeśli ktoś nie posiada takiej zintegrowanej karty to może kupić dodatkową która posiada kilka wyjść i właśnie to proponuje. :)
    Kowa1
    Level 10  
    Trafiłem na ten temat przypadkowo, wiem że to stary temat, ale pozostawić go w takim stanie poprostu nie moge.
    Dlaczego?
    No nie będę się pastwił nada odpowiadającym, podam fakty.
    Mam dwie karty SB 128 na płycie + SB audigy 2 ZS na PCI.
    Każda ma własne drivery i oprogramowanie. Chdzą równolegle wymieniaja się strumieniami dżwiękowymi po systemie lub po kabelku spinającym wejścia z wyjściami. ciekawe żeczy można robić z mikrofonami.
    Generalnie cuda cudeńka rewelacja.
  • Helpful post
    AnnaWesolaLat23
    Level 15  
    Winamp 2.95 + plugin wejsciowy CaptureSound + plugin wyjsciowy OutputStacker w ktorym obslugujesz swoje 2 karty dzwiekowe...
    lyndzik
    Level 18  
    ale te karty będą działać tylko przy odtwarzaniu muzyki a ja chciałbym aby zrobić tak żeby mieć dwa wyjścia takie jak teraz jedno lub jakoś tak zrobić aby podpiąć wzmacniacz i głośniki 2.1 do komputera jednocześnie
  • Helpful post
    etezet
    Level 26  
    Wzmacniacz ilu kanałowy? No to nie lepiej kupić coś z rodziny SB?
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    lyndzik wrote:
    ale te karty będą działać tylko przy odtwarzaniu muzyki a ja chciałbym aby zrobić tak żeby mieć dwa wyjścia takie jak teraz jedno lub jakoś tak zrobić aby podpiąć wzmacniacz i głośniki 2.1 do komputera jednocześnie

Tak jak już pisałem na początku kup sobie kartę np SB która obsługuje np 5.1. Z zestawu 2.1 + wzmacniacz stereo zrób sobie 4.1 i będziesz miał to co chciałeś. Możesz głośniki komputerowe podłączyć do wyjścia przedniego, wzmacniacz do tylnego a suba pod odpowiednie wyjście na suba w karcie. Nic nie będziesz musiał zmieniać ani przestawiać! Tylko raz konfigurujesz w karcie żeby odtwarzała w 5.1 (lub 4.1 w takim rozwiązaniu to obojętne) i wszystko gra jak należy. Sam korzystam z podobnego rozwiązania i wszystko pięknie chodzi.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Bez kombinacji z wyjściami i dwoma kartami też zadziała. Mój SB Live nie ma problemu z pasywnym rozdzielaczem, jeśli podłączam urządzenia aktywne, to nie ma różnicy w poziomie dźwięku, jak podłączę słuchawki to oczywiście dźwięk się przyciszy, bo obciążę wyjście karty.

Jak sobie kupisz normalną kartę dźwiękową (nie jakiś wynalazek za 15zł) to możesz podłączyć równolegle przez rozdzielacz aktywny zestaw 2.1 i wzmacniacz stereo z kolumnami.
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    tzok wrote:
    Bez kombinacji z wyjściami i dwoma kartami też zadziała. Mój SB Live nie ma problemu z pasywnym rozdzielaczem, jeśli podłączam urządzenia aktywne, to nie ma różnicy w poziomie dźwięku, jak podłączę słuchawki to oczywiście dźwięk się przyciszy, bo obciążę wyjście karty.

Uważasz ze kupowanie pasywnego rozdzielacza to większe kombinowanie niż wcisnięcie jednego jacka w zielone wejście, drugiego w czarne no i suba w czerwone (pomarańczowe)? Pisze jeszcze raz, że karta SB 5.1 i lepsza posiada przynajmniej 2 wyjścia po 2 kanały! W przypadku gdy słuchamy muzyki w stereo oba wyjścia działają identycznie wiec mamy 2 razy lewy kanał i 2x prawy. Wiec nie rozumie po co wydawać na dodatkowe rozdzielacze? Poza tym w takiej konfiguracji gdy odpowiednio rozstawi głośniki w grach ma efekt przestrzenny. Jeszcze raz polecam właśnie takie rozwiązanie. Sam posiadam SB Live i właśnie tak mam podłączony sprzęt. Jeśli jednak dla kogoś łatwiej iść do sklepu kupić pasywny rozdzielacz niż kliknąć w programie (nawet przy instalacji) 5.1 to proszę bardzo.
    lyndzik
    Level 18  
    A wiec widzę ze robi się jakaś siara panowie przedstawię to na rysunku jak to ma wyglądając
    Posiadam
    Wzmacniacz Pioneer A-403R z dwoma kolumnami i subem aktywnym
    Oraz głośniki Komputerowe
    Creative I-Trigue 3200 2.1 gdzie podłącza się je normalnie jednym jackiem do zielonego wyjścia
    Narzazie miałem zrobione tak

Sygnał z komputera wprowadzałem do Pioneera i tam jest opcja REC IN OUT czyli wzmacniacz pobiera sygnał i jednocześnie wydaje na innym wyjściu identyczny i do tego wyjścia miałem podpięte głośniki Creative i wszystko było bardzo ładnie
    Teraz dokupiłem Subwoofer aktywny i brakło mi na niego wejścia i próbowałem rozdzielaczem tak jak proponował kolega <b\> tzok <b\> ale sygnał jest o połowę cichszy i jest to odczuwalne
    I teraz w tej karcie co proponuje <b\>Koleszka<b\> będę miał dwa kanały takie jak w zintegrowanej
    i ile ta karta kosztuje
    AnnaWesolaLat23
    Level 15  
    lyndzik wrote:

Capture Sound do plugin ktory softwareowo emuluje 3 karte dzwiekowa.
    Przynajmniej tak bylo za czasow winampa 2.95.
    Kazdy program ustaw by nadawal do softwareowej karty Capture Sound.
    Ona widnieje w winampie jako Input plugin.
    Output Stacker w dziale Output Plugin napedza 2 hardwareowe karty.

Albo: uzyj rozdzielacza, kazda dzwiekowka sobie z tym poradzi bo urzadzenia audio maja imp wejsciowa rzecu 20 kOhm, a Twoja dzwiekowka ma znacznie mniej niz 16 ohm imp wyjsiowej.

Albo: we wzmacniaczu powinies miec wyjscie na korektor graficzny, albo magnetofon Recording Out itp.

Albo: Uzyj 4 kanalowej (lub wiecej) dzwiekowki.
    Przednie do wzmacniacza. Tylne do 2.1.
    Do chwili gdy sluchasz stereo na 4 lub 5.1 lub 7.1 kanalach to przod i tyl nadaje do samo.

Wzmacniacza do 5.1? Pamietaj ze te 5 kanalow ma zwykle troche organiczony bas, jako ze on w wiekszosci wplywa na ten .1 kanal basowy.
    tzok
    Moderator of Cars
    koleszka wrote:
    Uważasz ze kupowanie pasywnego rozdzielacza to większe kombinowanie niż wcisnięcie jednego jacka w zielone wejście, drugiego w czarne no i suba w czerwone (pomarańczowe)?
    Uważam dokładnie na odwrót...
    koleszka wrote:
    Pisze jeszcze raz, że karta SB 5.1 i lepsza posiada przynajmniej 2 wyjścia po 2 kanały! W przypadku gdy słuchamy muzyki w stereo oba wyjścia działają identycznie wiec mamy 2 razy lewy kanał i 2x prawy.
    Karta może pracować w trybie 2.1 lub 4.1, ja używam zestawu 2.0 lub 2.1 i tak też mam ustawioną kartę. Owszem są sterowniki kX, które pozwalają skonfigurować SB Live jako 2 niezależne karty stereo (ale i tak "normalne" programy odtwarzają dźwięk tylko na jedną, domyślną kartę).
    koleszka wrote:
    Wiec nie rozumie po co wydawać na dodatkowe rozdzielacze? Poza tym w takiej konfiguracji gdy odpowiednio rozstawi głośniki w grach ma efekt przestrzenny. Jeszcze raz polecam właśnie takie rozwiązanie. Sam posiadam SB Live i właśnie tak mam podłączony sprzęt. Jeśli jednak dla kogoś łatwiej iść do sklepu kupić pasywny rozdzielacz niż kliknąć w programie (nawet przy instalacji) 5.1 to proszę bardzo.
    Niech autor zdecyduje jak woli... ja wolę używać rozdzielacza (kosztował mnie jakieś 3zł) i mieć ustawioną kartę na stereo, bo u mnie nigdy oba zestawy nie idą jednocześnie - albo używam głośników wbudowanych w monitor albo aktywnego zestawu 2.1, więc jak czasem chciałbym coś zagrać to słyszałbym albo wyłacznie tylni albo wyłacznie przedni kanał.

Gdzie stosujesz ten rozdzielacz - przy karcie czy w REC OUT amplitunera? W tej chwili z opisu wynika, że próbujesz podłaczyć jednocześnie 3 wzmacniacze do wyjścia z karty - głośniki aktywne 2.0, aktywny subwoofer, amplituner.
    lyndzik
    Level 18  
    Teraz to już mam mętlik w głowie tyle tych propozycji tylko która będzie najlepsza
    Kupic kartę SB i dać na 5.1 na przód 2.1 tył wzmacniacz to zagra ale basu mało
    Dac rozdzielacz do zintegrowanej to znowu sygnał słaby
    Lub kupic mocna dźwiękową kartę i wtedy dać rozdzielacz
    znalazłem kartę Sb Live na allegro i zacząłem licytować nr
    554231244 A może jakaś inna
    Seba319
    Level 24  
    lyndzik wrote:

Znalazłem na necie cos takiego jak Genius Soundmaker Value 5.1 V2. za około 40-50zł tylko że to nie jest Creativa. Jakiś lepszy SB Creativy kosztuje około 100zł.

tzok wrote:
    ...ja wolę używać rozdzielacza (kosztował mnie jakieś 3zł) i mieć ustawioną kartę na stereo, bo u mnie nigdy oba zestawy nie idą jednocześnie - albo używam głośników wbudowanych w monitor albo aktywnego zestawu 2.1, więc jak czasem chciałbym coś zagrać to słyszałbym albo wyłacznie tylni albo wyłacznie przedni kanał.

Jeśli mowa o grach to faktycznie w takim przypadku trzeba przełączyć na opcje dźwięku stereo. Tyle tylko że korzystając z rozdzielacza nie masz już możliwości grania z efektem przestrzennym, chyba ze sięgniesz za komputer. Przy rozwiązaniu jak zaproponowałem tylko raz w grze ustawiasz dziwek stereo (lub 2.1) i reszta Cię nie obchodzi. Wiec i tak wychodzi łatwiej i wygodniej niż z rozdzielaczem :)

Dodano po 2 [minuty]:

PS. Dokładnie taka kartę muzyczna posiadam i sprawuje sie dobrze mimo ze mam już wiele lat :) Co do sterowników to mogę Ci podesłać obraz CD bo ja kupiłem boxa wiec mam w komplecie.
    lyndzik
    Level 18  
    Szczerze w gry to ja już prawie w ogolę nie gram wiec chodzi mi oto żeby te zestawy głośników (2.1 i pioneer+2 kolumny i sub) grały mi tak jakby były na zwykłym wejściu z karty zintegrowanej ze zwykłym basem i zeby wszystko działało bez żadnego przeoczania
    Jaka opcja by spełniała najlepiej te warunki ???????
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Ta karta na allegro świetnie nadaje się do tego celu jest tania i ma 2 osobne wyjścia które normalnie będą Ci grały na stereo, a jak będziesz miał cos przestrzennego to przestrzennie. Dodatkowo masz osobne wyjście na suba i o ile dobrze pamiętam (ale nie na 100% a teraz nie jestem w domu wiec nie mam jak sprawdzić) możesz programowo ustawić filtr dolnoprzepustowy do suba. Czy takie rozwiązanie Cie zadowala?
    lyndzik
    Level 18  
    czyli będą dwa wejścia tylko jak z basem czy będzie normalni gdy jest wejście na suba nie będzie obcinać basu na korzyść wejścia basowego??????
    etezet
    Level 26  
    Lepiej zainwestować w jakąś Audigy 7.1 EAX (sam takiej używam). Dostaniesz do niej niezły soft, za pomocą dowolnie ustawisz swoje głośniki i wzmacniacz. Cena troche nie zaskakuje, rok temu kosztowala zaledwie 70 zł (allegro).
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    lyndzik wrote:
    czyli będą dwa wejścia tylko jak z basem czy będzie normalni gdy jest wejście na suba nie będzie obcinać basu na korzyść wejścia basowego??????

Chyba nie, ale żeby sprawdzić to będę miał możliwość dopiero w przyszłym tygodniu w środę, bo dopiero wtedy będę w domu.

etezet wrote:
    Lepiej zainwestować w jakąś Audigy 7.1 EAX (sam takiej używam). Dostaniesz do niej niezły soft, za pomocą dowolnie ustawisz swoje głośniki i wzmacniacz. Cena troche nie zaskakuje, rok temu kosztowala zaledwie 70 zł (allegro).

Oczywiście im lepsza karta tym więcej można z nią zrobić, ale jeśli to ma być ekonomiczne rozwiązanie to SB Live w zupełności wystarczy.
    lyndzik
    Level 18  
    A wiec tak koleszka sprawdzi czy karta będzie miała dwa wejścia głośnikowe z takim samym sygnałem bez uszczerbku na basie , a jeśli nie da rady aby tak było to wtedy poszukamy takiej karty która będzie na tyle mocna ze przy zastosowaniu rozdzielacza spadek sygnału nie będzie taki odczuwalny
  • Helpful post
    Seba319
    Level 24  
    Tak jak zadeklarowałem sprawdziłem dzisiaj jak to wygląda. Na początek screen panelu sterowania:

Wiec po przełączeniu na 5.1, jedno kanał trzeciego wyjścia gra jako głośnik centralny a drugi jako sub. Po zaznaczeniu opcji "Bass Redirection" we wszystkich kanałach bas jest odfiltrowywany, a granice cięcia ustawiamy przy pomocy suwaka "Crossover Frequancy" który w tym momencie staje się aktywny. Przy normalnej pracy bas nie jest filtrowany, niestety wtedy sygnał podawany na suba jest o wiele słabszy.