Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk części - na co warto polować?

22 Gru 2008 17:39 2555 11
 • Poziom 10  
  Jestem początkującym elektronikiem-amatorem - jeszcze nie wiem na czym się skupię ale najbardziej interesują mnie obszary około-akustyczne, nagłośnieniowe. Posiadam trochę starego sprzętu (telewizory, radia, lodówki itp) - co warto z nich wyjąć, wylutować? Trudno znaleźć informację w necie na ten temat, a szkoda mi wyrzucać sprzęt z którego coś może sie przydać albo pójść na handel - z drugiej strony po co trudzić się wyjmowaniem czegoś co jest nic nie warte. Proszę więc o porady, propozycje.

  (Nie wiem czy umieściłem temat w dobrym dziale, najbardziej chyba pasował właśnie tu)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 30  
  Witam
  Nie warto odzyskiwać zwykłych oporków i kondensatorów elko. Mimo, że obecnie ceny elementów są b.małe, odzyskuję kondensatory tantalowe, poliestrowe, polipropylenowe. Ale przede wszystkim wszelkie radiatory / radiatorki, wtyki, wsporniki itp. drobną mechanikę.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
 • Poziom 18  
  Warto polować na transformatory, przyciski, potencjometry, silniki, przekładnie, ew. kondensatory 400V jeśli w przyszłości planujesz budowę coilguna.
 • Poziom 24  
  Xweldog napisał:
  Witam
  Nie warto odzyskiwać zwykłych oporków i kondensatorów elko.  Wszystko sie opłaca, zwłaszcza jeśli ma sie daleko do sklepu z elementami. Z tych cenniejszych elementów to transformatory(nie-impulsowe), tranzystory i radiatory, choć też diody LED, potencjometry czy przyciski z TV na pewno sie przydadzą...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 30  
  Tomasoo nie napisał, skąd jest. Jeżeli z miejscowości, w której jest problem z nabyciem - to w zasadzie wszystko. Ale, odradzam małe kondenstory elektrolityczne - zwłaszcza ze sprzętu który ma wiele lat. Naprawdę, przede wszystkim na nich można sobie później narobić masę problemów z uruchamianymi pomysłami.
 • Poziom 10  
  No mam trochę do najbliższego sklepu z elektroniką , a z neta zamawiam dopiero jak się sporo nazbiera. Słyszałem że warto wyciągać dwuwatowe rezystory z telewizorów, podstawki pod lampy - i oczywiście same lampy. Mam już tego trochę.
  A co powiecie o dużych kubkowych kondensatorach elektr? tracą swoje właściwości z wiekiem?
 • Poziom 30  
  Dobre pytanie.... Nawet nowe, gdy są dziadowskie, np. w płytach głównych PC, padają po roku. Zastosuj prostą metodę. Naładuj w okolice Uznamionowego i zostaw np. na jeden dzień. I zmierz, ile "zostało". W tej sopsób oszacujesz samorozładowanie.
 • Poziom 10  
  Dzięki, dobra uwaga :D
  A czy są jakieś konkretne urządzenia, na które warto polować ze względu na części? np jakiś model radia, telewizora..
  I jeszcze jedno - czy wszystko warto rozgracać? Słyszałem że na radiach lampowych można robić wzmacniacze bez wielkiej ingerencji wewnątrz..
 • Poziom 32  
  tomazoo napisał:

  I jeszcze jedno - czy wszystko warto rozgracać? Słyszałem że na radiach lampowych można robić wzmacniacze bez wielkiej ingerencji wewnątrz..

  Jeżeli dysponujesz miejscem to warto trzymać niektóre rzeczy w całości , jeżeli nie to chociaż same płytki i w miarę potrzeb wyciągać z nich potrzebne elementy .
  Praktycznie każdy odbiornik radiowy na lampach to gotowy wzmacniacz mcz. ( wejście na adapter ) z oddzielnym wejściem . W przypadku gdy radio nie ma takiego wejścia to wpinasz się w potencjometr siły głosu i to wszystko . :D
  Pozdrawiam .
 • Użytkownik usunął konto