Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wydłuzyć żywotnośc baterii w układzie?

22 Gru 2008 18:18 801 7
  • Poziom 16  
    Montuje prosty układ: bateria 3V + dioda LED układ ma być połączony na stałe bez żadnego wyłącznika. Mam pytanie jak wydłużyć maksymalnie trwałość baterii? Dioda nie musi tak jasno świecić, jak dodam jakiś rezystor czy przedłoży to trwałość baterii?
  • Poziom 19  
    Oczywiście ,że jak dodasz rezystor popłynie mniejszy prąd z baterii i bateria będzie trzymać dłużej .
  • Poziom 25  
    Możesz zastosować diody niskoprądowe, które mają prąd pracy na poziomie 2mA (standardowe diody - 20mA).

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 16  
    Raczej zastosuje zwykłą diodę, a jeśli mam dać rezystor to jaki? Źródło to dwie spięte szeregowo baterie R6.
  • Poziom 36  
    Im większa wartość rezystora tym lepiej pod względem żywotności baterii, ale dioda będzie słabiej świecić. Powinieneś sam dobrać jak największy ale żeby dioda świeciła wystarczająco mocno.
  • Poziom 16  
    Czyli jakiego rezystora mam szukać? W domu nie mam magazynu rezystorów żeby sprawdzać jaki będzie pasował
  • Poziom 36  
    Napisałem - musisz dobrać taki żeby świeciła wystarczająco jasno. Nikt Ci nie powie ile to będzie, musisz sam sprawdzić. Nie potrzebujesz do tego magazynu rezystorów, wystarczy jeden potencjometr o wartości np. 1k lub 2k2. Jeśli Ci to nie przeszkadza to będziesz mógł ustawić ile trzeba i zostawić potencjometr, albo po ustawieniu zmierzyć ile wyszło i wstawić zamiast niego rezystor o takiej wartości.
  • Poziom 16  
    Ok, dzięki za rady. Wy lutowałem parę rezystorów i dobrałem odpowiedni metodą prób i błędów.