Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio lampowe Philips-Sagitta 421

22 Gru 2008 19:42 4570 15
  • Poziom 9  
    Poszukuję schematu ideowego oraz wszelakich wiadomości dotyczących tego radioodbiornika.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Dziękuję za linka ,jednak w dalszym ciągu nie rozwiązuje sprawy schematu.Posiadam ten model odbiornika i chcę go uruchomić.Pozdrawiam.
  • Specjalista-oldradio
    darian-d2 napisał:
    Dziękuję za linka ,jednak w dalszym ciągu nie rozwiązuje sprawy schematu.Posiadam ten model odbiornika i chcę go uruchomić.Pozdrawiam.

A z czym masz problem? Sądząc po lampach to radio jest w typowym układzie, więc sporo można zrobić bez schematu.
  • Poziom 9  
    Radioodbiornik ma typowe zwarcie,tzn.przepala bezpiecznik z chwilą właczenia,wcześniej było "grzebane".Pozdrawiam .
  • Specjalista-oldradio
    darian-d2 napisał:
    Radioodbiornik ma typowe zwarcie,tzn.przepala bezpiecznik z chwilą właczenia,wcześniej było "grzebane".Pozdrawiam .

Sprawdź transformator, jeśli jest to też przełącznik napięć na okoliczność zwarcia. Następnie sprawdź (o ile są) kondensatory filtrujące umieszczone po pierwotnej i wtórnej stronie uzwojeń transformatora, one lubią dostawać zwarć. Sprawdź czy EZ80 nie ma zwarcia katoda-żarnik. Sprawdź, czy ktoś grzebiąc nie zrobił głupiego zwarcia - np. oba przewody idące do anod EZ80 razem.

Najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie transformatora lub niezauważone zwarcie w jego okolicy.
  • Poziom 9  
    Usunąłem zwarcie,odbiornik działa(zwarty kondensator po stronie pierwotnej zasilacza),kondensator lutowany do mostka prostowniczego.Zauważyłem,iż FM po dostrojeniu do stacji przy wykorzystaniu magicznego oka zniekształca głos , natomiast lekkie odstrojenie poprawia jakość odbioru chwilowo. Niestety powoduje odstrojenie stacji po jakimś czasie .Nie posiadam orginalnej diody EZ80,w jej miejsce został zainstalowany mostek 1A.Pozdrawiam .
  • Admin Grupy Retro
    darian-d2 napisał:
    Zauważyłem,iż FM po dostrojeniu do stacji przy wykorzystaniu magicznego oka zniekształca głos , natomiast lekkie odstrojenie poprawia jakość odbioru chwilowo.

Wygląda na rozstrojony detektor stosunkowy.
    W załączniku garść porad pochodzących z książki "Naprawa i strojenie odbiorników radiowych" autorstwa Anny i Kazimierza Lewińskich.

• Specjalista - urządzenia lampowe
    stołek_-92 napisał:
    darian-d2 napisał:
    Zauważyłem,iż FM po dostrojeniu do stacji przy wykorzystaniu magicznego oka zniekształca głos , natomiast lekkie odstrojenie poprawia jakość odbioru chwilowo.

Wygląda na rozstrojony detektor stosunkowy.

Albo kondensator elektrolityczny w układzie detektora stosunkowego dokonał żywota...
  • Poziom 9  
    Dziękuję za poradę ale po chwilowym sukcesie w uruchomieniu odbiornika całkowita klapa.Przepalił się transformator głośnikowy,co prawda nie pokazuje zupełnego zwarcia tym niemniej po załączeniu pojawia się z niego dym z efektem dzwiękowym (słychać skwierczenie ),w głośniku tylko buczy.Nie jestem zorientowany ,czy można taki transformator obecnie otrzymać,ewentualnie przewinąć.Lampa końcowa to ECL 86.Sam nie posiadam umiejętności nawijania transformatorów,w mieści którym mieszkam nie wiem czy wykonują podobną usługę.Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Czasowo możesz wykorzystać transformator głośnikowy ze starego polskiego telewizora cz. białego TG-5/666 (lub inny z starego radia z lampą ECL86), pracował z lampą PCL86, a oryginalny dać do przewinięcia.
  • Specjalista-oldradio
    darian-d2 napisał:
    Dziękuję za poradę ale po chwilowym sukcesie w uruchomieniu odbiornika całkowita klapa.Przepalił się transformator głośnikowy,co prawda nie pokazuje zupełnego zwarcia tym niemniej po załączeniu pojawia się z niego dym z efektem dzwiękowym (słychać skwierczenie ),w głośniku tylko buczy.Nie jestem zorientowany ,czy można taki transformator obecnie otrzymać,ewentualnie przewinąć.Lampa końcowa to ECL 86.Sam nie posiadam umiejętności nawijania transformatorów,w mieści którym mieszkam nie wiem czy wykonują podobną usługę.Pozdrawiam.

O ile ten transformator nie jest mechanicznie dziwny to jego przewinięcie nie jest problemem, trzeba tylko oszacować liczbę zwojów. Podpasuje też każdy popularny transformator od EL84, czyli z popularnej serii TG2

BTW - pierwszy raz widzę tak uszkodzony transformator głośnikowy w radiu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    tszczesn napisał:

BTW - pierwszy raz widzę tak uszkodzony transformator głośnikowy w radiu.

Bo warto się zastanowić czy transformator jest uszkodzony - być może jest zwarcie między anodą a katodą w lampie końcowej albo gdzieś w okolicy (podstawka lampowa, przetarta izolacja przewodu przy przejściu przez otwór w chassiss itp.).
  • Poziom 9  
    Zdobyłem transformator TO2-339(676),zamontowany był w adapterze Bambino.Czy mogę go zastosować do lampy ECL86,jeżeli tak to prośba o identyfikację wyprowadzeń.Jak zidentyfikować wyprowadzenia transformatora w odbiorniku?
  • Admin Grupy Retro
    Transformator TG2 posiada cztery wyprowadzenia. Pół minuty z miernikiem i sam ustalisz, które uzwojenie jest pierwotne, a które wtórne :? Wtórne ma rezystancję ok. 1Ω zaś pierwotne dużo więcej, jakieś 200Ω.

Natomiast układ połączeń transformatora głośnikowego w radiu rozpracujesz oglądając szczegółowo przewody. Pierwotne jest włączone między anodę pentody ECL86 a zasilacz anodowy, natomiast wtórne idzie do głośnika.
  • Poziom 9  
    Właśnie spaliłem transformator głośnikowy.Typowy transformator pod ECL86 nie pasuje.Na starym jest odczep na uzwojeniu wtórnym.Co mogło być przyczyną takiej awarii?.Gdzie mogę przewinąć taki transformator?. Pozdrawiam.