Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zrobi sterownik do lampek choinkowych

darek_16 22 Dec 2008 19:50 2595 5
    darek_16
    Level 15  
    mam 2 łancuchy po 100 lampek kazdy. Jak moge zrobic jakiś prosty przerywacz zeby jeden łancuch się swiecił a drugi nie i to ma sie zmieniac co ok 2s . nie wiem czy to będzie działac ale ja wykombinowałem taki uklad - rezystor -> kondensator - bedzie kumulował prąd -> tranzystor na którym dojdzie do przebicia gdy kondensator osiągnie natezenie przy ktorym moze dojsc do przebicia na polaczeniu kolektor - emiter .
    User removed account
    User removed account  
    psiata
    User under supervision
    witam.proponuje wykonac prosty generator astabilny na ukladzie ne 555 czestotliwosc mozna sobie dobrac poprzez odpowiednie dobranie wartosci rezystorow podlacyonych do pinow 7,6,8 i 4 lub tez poprzez dobranie wartosci kondensatora na pinie 2 na pinie 3 mozna a nawet trzeba dac rezystory ograniczajace prad baz tranzystorow. Za samymi tranzystorami nalezy podlacyzc juz diodz wraz z rezystorami i po klopocie.Moznatakze wykorzstac przekaznik i otrzymamy ten sam efekt.pozdrawiam

Proszę poprawić pisownię. [Akrzy]
    sp3ots
    Level 38  
    Witam !
    Układ wykonaj na ATtiny13 + dwa transoptory, dwa triaki,
    i jeszcze parę drobnych elementów, zasilanie 5V.
    Program do procesorka mogę napisać w parę minut aby zapalały się na przemian dwa łańcuchy lampek choinkowych.
    Pozdrawiam. Stefan GG6293398
    psiata
    User under supervision
    witam. no pomysł z wykorzystaniem procesorka ATtiny13 do sterowania lampkami uważam za bardzo dobry.Ale jeśli ten układ okaze sie za trudny w wykonaniu dla kolegi darek_16 to proponuje wykonac tenze sterownik wg mojego pomysłu lub też wg pomysłu kolegi bubu1769.No już chyba prościej to sie nie da tego zrealizować