Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtry aktywne czy pasywne?

22 Gru 2008 19:53 3878 8
  • Poziom 24  
    Witam wszystkich!!!

Mam kilka pytań dotyczących stosowania filtrów aktywnych i pasywnych.

Z tego, co mi wiadomo powszechnie stosuje się aktywne filtry dolnoprzepustowe, ponieważ są lepsze i tańsze od filtrów pasywnych. Jednak praktycznie nigdy nie spotkałem się ze stosowaniem aktywnych filtrów górnoprzepustowych lub pasmowo-przepustowych.
    Dlaczego się ich nie stosuje przy budowie zestawów głośnikowych?

Według mnie wadą takiego rozwiązania jest konieczność zastosowania oddzielnego wzmacniacza dla każdego głośnika, konieczność zasilania aktywnego filtra oraz to, że dane kolumny muszą w takim przypadku pracować wraz z przeznaczonym do nich wzmacniaczem (chociaż nawet w konstrukcjach aktywnych stosuje się praktycznie tylko zwrotnice pasywne).

Czy są jeszcze jakieś inne powody? Przymierzam się do budowy monitorów i zastanawiałem się nad aktywnym filtrowaniem sygnału dla każdego przetwornika, jednak w żadnej konstrukcji nie znalazłem takiego rozwiązania.

Dopiero zaczynam moją przygodę z akustyką, więc jeżeli się mylę proszę wszystkich o wyrozumiałość.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jestem tego samego zdania. Poza tym, że na zestaw dwudrożny trzeba dwie końcówki mocy na kanał to same plusy. Ludzie robią końcówki o dużym współczynniku tłumienia, a ten leci na ryj po przejściu sygnału przez zwrotnicę pasywną i kontrola głośnika leci na łeb. Sam noszę się z zamiarem zrobienia czegoś takiego, choćby, żeby sprawdzić jak to gra?
    Myślałem nawet żeby zwrotnicę zrobić na poziomie cyfrowym, ale obróbka na DSP chyba jednak mnie przerasta :)
    A filtry do subów robi się aktywne (jak się domyślam) bo i tak trzeba zrobić układ sumatora, więc dla czego nie dołożyć jeszcze opampa i mamy z głowy wielką cewkę. No a miedź jest droga.
  • Poziom 21  
    Są powody - koszt.
    Dla zestwu 3 droznego - 3 filtry + 3 wzmacniacze +zasilanie. Bez sensu. Taka komplikacja układu jest niepotrzebna.
    Po drugi dostrojenie filtru aktywnego - zycze powodzenia - trzeba oczywiscie robić przestrajalny i dobierać drogą pomiarowa. Pozostaja dwie kwestie:

Pierwsza to różnice w efektywności głosników.
    W zwrotnicach pasywnych stosujemy wszelkiego rodzaju tłumiki rezystancyjne.

Druga - zmienność impedancji głosnika wraz ze zmianą czestotliwości.
    W zwrotnicach pasywnych stosujemy korektory impedancji nieeaz niezbędne to poprawdnego zadziałania zwrotnicy. Stąd też moje pytanie - jak rozwiążecie to w aktywnej? (moze jest jakies rozwiązanie o którym nie wiem?)
  • Poziom 12  
    Filtry aktywne maja wiele plusów, niestety cena całosci jest spora w porównaniu do pasywnych. Jednak jesli miał bym wybierac, prawdopodobnie skusił bym sie na aktywny. Róznice w efektywności to nie problem jesli masz odzielny wzm. na kazdy przetwornik.
    M.B.S sory ale mam wrażenie ze mowisz ale nie wiesz za bardzo o czym
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    M.B.S. napisał:

Druga to różnice w efektywności głosników.
    W zwrotnicach pasywnych stosujemy wszelkiego rodzaju tłumiki rezystancyjne.

W przypadku aktywnej zwrotnicy musisz mieć osobny wzmacniacz, a więc wystarczy regulacja poziomu sygnału na wejściu wzmacniacza, żeby wyrównać poziomy
    M.B.S. napisał:

Trzecia - zmienność impedancji głosnika wraz ze zmianą czestotliwości.
    W zwrotnicach pasywnych stosujemy korektory impedancji nieeaz niezbędne to poprawdnego zadziałania zwrotnicy. Stąd też moje pytanie - jak rozwiążecie to w aktywnej? (moze jest jakies rozwiązanie o którym nie wiem?)

A jaki to problem? W przypadku pasywnej zwrotnicy stosuje się korektor impedancji, ponieważ impedancja ma wplyw na zwrotnicę. W przypadku aktywnej zwrotnicy, jest ona przed wzmacniaczem i głośnik nie ma totalnie na nią wpływu, a więc korekcja nie jest konieczna. Między wzmacniaczem i głośnikiem nie ma żadnych elementów poza przewodem.

Największą zyskiem jakie daje aktywna zwrotnica to wzrost damping factoru.

Sam będe robić podział aktywny u siebie w aucie, bo daje to znacznie więcej możliwości
  • Poziom 24  
    O, widzę że dyskusja ma się dobrze, wiele rzeczy się wyjaśniło :)
    Mam jeszcze jedno pytanie: jak w przypadku filtrowania aktywnego wygląda sytuacja przesunięć fazowych, między poszczególnymi głośnikami w kolumnie?
    Czy na przykład w konstrukcji dwu-drożnej wystarczy, że do jednego z głośników zastosuję układ płynnej regulacji fazy i wyreguluję go odpowiednio? Dobrze myślę?
    Proszę o poprawienie mnie, jeśli się mylę.
  • Poziom 24  
    Oj, coś zamarło :) Dla zainteresowanych załączam link do ciekawej dyskusji na ten temat: Link
  • Poziom 21  
    cursor napisał:

W przypadku pasywnej zwrotnicy stosuje się korektor impedancji, ponieważ impedancja ma wplyw na zwrotnicę. W przypadku aktywnej zwrotnicy, jest ona przed wzmacniaczem i głośnik nie ma totalnie na nią wpływu, a więc korekcja nie jest konieczna. Między wzmacniaczem i głośnikiem nie ma żadnych elementów poza przewodem.

Rzeczywiście - człowiek czasami nie pomysli :) Dzięki za zwrócenie uwagi.

Z tą regulacją głosności wzmacniacza w przypadku róznicy efektywności - bez sprzetu pomiarowego raczej niewykonalne, no chyba, że poprzez dobór odpowiedniego wzmacniacza (np 2 razy słabszego), ale nasuwa mi sie pytanie - jesli wzmocnienie jest nieliniowe to jak dobrać wzmacniacze, aby poprawnie wzmacniały każde z pasm?.