Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do akumulatora żelowego

22 Gru 2008 22:43 5648 6
  • Poziom 24  
    Kupiłem ostatnio akumulator do zasilania światła w rowerze i nie mam go czym naładować. Szukałem na forum prostego sposobu ładowania i coś znalazłem, że można naładować akumulator 6V zasilaczem 12V z dołączając żarówkę 6V 6W ja nie mam takiej i zastosowałem 6V 5W. I czy to mi nie popsuje akumulatora.?? Pod czas ładowania po chwili coś syczy w nim, syczenie słychać jak ucho przyłożę, a po godzinie dotknąłem, czy się nie grzeje i jest zimny tak jak przed podłączeniem ładowania. Czy to normalne, bo nie chcę go popsuć. I czy można zrobić normalna ładowarkę do niego z zasilacza AT na jakimś prostym stabilizatorze, żeby napięcie było w granicach 7,25-7,75V??
    podaję parametry akumulatora

Vipow
    lp4.5-6
    6V4,5Ah/20HR

Charakterystyka napięć (25 C)
    Tryb "czuwania" : 6,8-6,9V
    Praca cykliczna: 7,25-7,45V
    Maksymalny prąd inicjacji: poniżej 1,35A

Ładowarka do akumulatora żelowegoŁadowarka do akumulatora żelowegoŁadowarka do akumulatora żelowego
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 43  
    Akumulator żelowy 6V można bezpiecznie ładować, jeśli napięcie na akumulatorze NIGDY nie przekroczy 7,2V. Wyższe napięcie powoduje gazowanie, rozkład i ubytek elektrolitu, a w konsekwencji zniszczenie akumulatora.
    Zalecany prąd ładowania to "C/10", czyli dla Twojego akumulatora 450mA.
    Tu masz artykuł na temat ładowania różnych "wrażliwych" akumulatorów, w tym również żelowych (ostatnia część artykułu):
    http://adamone.rchomepage.com/guide3.htm
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 24  
    czy na lm317t można zrobić ładoware???
  • Poziom 14  
    mozna zrobić na LM317 w UPS mam tak zrobione ładowanie aku zelowego post wyzej masz linka do strony na której jest schemat ładowarki na LM317
  • Poziom 24  
    ciekawe z kąd ten scalak wziął się w karcie dzwiękowej AZTECH AZT2320
  • Poziom 31  
    Witam

W oparciu o LM317 zrób sobie zasilacz 6,8-6,9V. Rezystorem szeregowym na wyjściu ogranicz jedynie prąd do wspomnianych 450mA. Większe napięcie niż 6.9V (13.8V dla akumulatora 12-to voltowego) powoduje gazowanie). No i ogranicz czas ładowania do 14 godzin.

--
    pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Spalił mi się tranzystor, smrodu było na cały pokój i mam jeszcze jeden pomysł mam jeszcze 2 transformatory z radyj firmy UNITRA i mają one 7.5v 500mA czy się to nadaje do ładowania aku??