Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mój pomysł na klimatyzator typu Spilt ale nie wiem czy dobry

aqua12345678 23 Dec 2008 00:02 2395 9
    aqua12345678
    Level 10  
    Witam Szanownych użydkowników !!!
    Wiem, że jest zima ale warto już pomyśleć nad klimatyzatorem do pokoju. Otóż mój pomysł jest taki:
    Chcę zrobić klmatyzator oparty na minimum 4 wentylatorach 12cm x 12cm i około 3 wentylatorach o wymiarach 8cm x 8cm. Muszą one mieć duży przepływ powietrza i sposunkowo ciche. Klimatyzator będzie posiadał pompę wodną która pompuje minimum 2000l/h, a także co najważniejsze czyli chłodnica do chłodzenia wodnego komputera. Do tej konstrucji wykonam obudowę. A o to sposób działania klimy:
    Pierwsza obudowa będzie powieszona na ścianie ( jak profesionalne jed. wew. ), a w niej chłodnica, 4 wentylatory po 12 cm, 3 wentylatory po 8 cm i różnego rodzaju filltry ( filtr powietrza np. HEPA ). Obudowa będzia miała kształt zbliżony do trójkąta, a kąt prosty w tym trójkącie będzie przytwierdzony do ściany. Trzy wentylatory po 8 cm będą umieszczone na górze obudowy które będą musiały "dmuchać" powietrze do obudowy, a cztery wentylatory po 12 cm będą już "dmuchały" zmnym powietrzem które ochłodzi pokój.
    Druga obudowa będzie umieszczona w pokoju gdzieś w kącie i w niej będzie pojemnik z zimną wodą ok 0-5*C i pompa która będzie tą wode pompowałą do jed. wew.
    A oto jest schemat :
    Mój pomysł na klimatyzator typu Spilt ale nie wiem czy dobry

Proszę wyrażać swoje opinie ;)
    Lutek49
    Level 36  
    Wszystko jest do przyjęcia, ale mam kilka pytań:
    1. Jak będzie pojemność zbiornika z zimną wodą?
    2. Ponieważ według schematu woda po przejściu przez chłodnicę będzie wracała do zbiornika to po pewnym czasie nie będzie miała niskiej temperatury - co wtedy?
    3. Sposób izolowania termicznego zbiornika i rurek łączących zbiornik z chłodnicą?
    aqua12345678
    Level 10  
    Odpowiedz;
    1. Szczerze to jeszcze sie nad tym nie zastanawiałęm ale myśle że ok 1L
    2.Wodę będe wymeniał jak będzie taka potrzeba zainstaluje czujnik temperatury. Myślałem żeby zainstalowac tam ogniwo peltiera tzn. stronę zimną do collera i wentylator czyli by ciągle leciało chłodne powietrze do wody a to moze pomóc w utrzymanu niskiej temperatury ale jest trudno odprowadzić ciepło :(
    3.Myśle że zbiornik wyłoże styropianem a rulki pianką
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Pojemnik z wodą radzę zakopać pod ziemią. Im głębiej, tym lepiej. Będzie się w naturalny sposób ochładzać nawet w najgorętsze lato. Z tego powodu zbiornik ten musiałby być metalowy - do usprawnienia wymiany ciepła między cieczą a glebą. Ponadto, lepiej nie stosować wody choćby dlatego, że zeżre zbiornik w dwa sezony. Glikol (np. Borygo) byłby lepszym rozwiązaniem.
    me_super
    Level 29  
    aqua12345678 wrote:
    Witam Szanownych użydkowników !!!
    Wiem, że jest zima ale warto już pomyśleć nad klimatyzatorem do pokoju. Otóż mój pomysł jest taki:

Do bani. Może co najwyżej wyklimatyzujesz se karmik dla wróbelka. Ten jeden litr wody błyskawicznie się ogrzeje, a z powietrza przepompowywanego przez wiatraki nie odbierzesz ani trochę ciepła.
    aqua12345678
    Level 10  
    Do stołek_-92 nie mogę zakopać pod ziemię ponieważ mieszkam na 8 pietrze
    Do me_super a jak bedzie pojemnik 10 L ?
    Lutek49
    Level 36  
    Można było nie tak dawno kupić w marketach urządzenie, które służyło do schładzania powietrza w samochodzie. Zasada działania była bardzo podobna: zbiornik z zimną wodą (do wody aby ją jeszcze ochłodzić można było wrzucić specjalna zamrożone kapsuły) układ przesyłu wody do układu chłodnicy wykonanej z wiskozy i wentylator. Powodowało to schłodzenie powietrza ze względu na podwyższenie wilgotności powietrza - ale działało bardzo słabo.
    Jeśli w swoim projekcie nie uwzględnisz ochładzania cieczy w zbiorniku to raczej będzie to słabo działało.
    aqua12345678
    Level 10  
    A jakbym uwzględnim ochładzanie cieczy ?
    wowka
    Level 28  
    Moze na przykladzie fabrycznej klimy

Na wyjsciu klimatyzatora temperatura powietrza powinna wynosic okolo 5 stopni, ale z klimy ucieklo troche czynnika, spadla wydajnosc i jest 10 stopni. Roznica temperaturowo niby niewielka ale w bardzo duzym stopniu odczuwalna w wydajnosci chlodzenia. Niewiem jak zamierzasz caly czas chlodzic wode to tych 0-5 stopnia ale raczej nierealne. Mozna probowac uzyc chlodnic samochodowych jako wymiennika ciepla. Mozna tez sprobowac zdemontowac klime z jakiegos samochodu, i jezeli uda sie to tanio lub za darmo dostac to jeszcze moze miec to jakis sens, z tym ze wydajnosc niezbyt rewelacyjna. No i pamietaj ze sprezarka potrzebuje napedu wiec dodaj do tego jakis silnik, troche roboty "mechanicznej" zeby go sprzegnac ze sprezarka, plus wentylatory na parownik i skraplacz. Pozatym uklad trzeba jeszcze napelnic co tez kosztuje.

Natomiast fabryczny klimatyzator mozna kupic za kilkaset pln, wiec watpie czy takie kombinowanie sie oplaca.

Klimatyzator taki z jednostka wewnetrzna i zewnetrzna to koszt minimum 1400zl, ale do tego masz funkcje grzania (chyba do -5 stopni na zewnatrz to dziala), ze juz nie wspomne o przyzwoitej wydajnosci
    aqua12345678
    Level 10  
    A taki układ od klimy od samochodu ile może kosztować i jaka jest jego wydjaność w Kw