Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec na słomę, sterownik dmuchawy

23 Gru 2008 01:26 61597 84
 • Poziom 13  
  Witam. Poszukuje sterownika dmuchawy do pieca na słomę (piec samorubka) może być schemat.

  Co do działania: ma być mierzona temperatura spalin(300-600°C) na wylocie z pieca za pomaca termopary np. od multimetru, w zależności od ustawionej temperatury ma sterować np. serwomechanizmem, który przymykał by przepustnice na dmuchawie.

  W sterowniku dobrze by było żeby temperatura była wyświetlana na wyświetlaczu np. LED i sterownik wykonany w prosty sposób

  Dziękuje z góry za pomoc
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  a sterownik od pieca na miał by sie nadał ??
  sa modele co mierza tem na czopuchu i temp wody
  a dmuchawa moze pracowac z płynna reg obr.

  a przy okazji dlaczego chcesz wypuscic tyle ciepła w komin 300-600 st
  na moim piecu miałowym tem spalin przy rozpalaniu ma ok 200 st przy pracy ok 100 st zalezy jak długo dmucha
 • Poziom 13  
  Witam. Może trochę przesadziłem z ta górna temp. Mierzyłem temp spalin podczas palenia i doszedłem do wniosku ze przy ok 300 °C jest najlepsze. Przy niższej temp jest dużo dymu i woda jest słabo podgrzewana.

  Co do sterowników od pieca miałowego jakoś nie spotkałem takiego który by mierzył temp spalin ( może jakiś link producenta) a sam pomiar temp wody nie zda egzaminu ponieważ proces spalania słomy przebiega dosyć szybko i muszą być mierzone spaliny

  Dmuchawę posiadam z silnikiem 3 faz wiec wydaje mi się ze łatwiej zastosować jakąś żaluzje lub przepustnice na wlocie powietrza.

  Dmuchawa powinna się włączyć przy temp spalin ok 150 °C i poniżej tej temp powinna sić wyłączyć
 • Poziom 11  
  Jeżeli jeszcze jesteś zainteresowany to mogę się podzielić moim sterownikiem zrobionym na easy 512 Moellera.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 11  
  Sterownik do pieca na słomę jest zrobiony na przekaźniku easy 412-AC-RC (a nie na 512 jak pisałem wcześniej). Czujniki temperatury spalin i wody zasilającej to termostaty z firmy Jabel z Ustki mierzące temperaturę do 300 °C (J-110). Można by tu wykorzystać easy (lub sterowniki innej firmy) z serii 500, 700 lub 800 z wejściami analogowymi i do nich podpiąć czujniki temp ale chciałem, żeby moje sterowanie było jak najprostsze i jak najtańsze i takie rozwiązanie najlepiej mi cenowo odpowiadało.
  Jeden czujnik temp jest zainstalowany na czopuchu kotła, drugi mierzy temp wody zasilającej i jest zainstalowany na kolektorze wody zasilającej, zaraz za wylotem z kotła. Jest tam też czujnik bezpieczeństwa nastawiony na 90 °C.
  Temperatura spalin w zakresie 300 – 600 °C jest za duża – szkoda ciepła ulatującego kominem. Różni producenci kotłów podają różną optymalną temperaturę spalin – od 180 do 240 °C. U siebie utrzymuję temperaturę 130 °C ale dlatego, że mam kocioł składający się z przedpaleniska z płaszczem wodnym i połączonym z nim kanałem z ceramiki dużym wymiennikiem ciepła. W rezultacie spaliny są już mocniej schłodzone.
  Dodatkowo w pomieszczeniu ogrzewanym jest typowy termostat pokojowy Euroster.
  Na wlocie powietrza do wentylatora podmuchu jest zainstalowana przepustnica sterowana siłownikiem Joventa DA2S.

  Sterowanie
  1. Po rozpaleniu słomy i włączeniu sterowania przepustnica zupełnie się zamyka i włącza się wentylator.
  2. teraz cyklicznie, co 2-5 minut, przepustnica otwiera się przez 1-2 sek.
  3. jeżeli temp wody zasilającej osiągnie wartość nastawioną na termostacie to – wyłącz wentylator i otwórz przepustnicę (zapobiega to wybuchowemu spalaniu po uruchomienia wentylatora). Gdy temp wody opadnie – zamknij przepustnicę, włącz wentylator, idź do 2.
  4. jeżeli temp spalin osiągnie nastawioną na termostacie spalin to cyklicznie przymykaj przepustnicę. Gdy temp opadnie idź do 2.
  5. Jeżeli temp wody zasilającej osiągnie 90 °C to wyłącz wentylator i zamknij przepustnicę.
  Po upłynięciu nastawionego czasu piec wyłącza się.

  Histereza na termostatach dla spalin to 10 °C, dla wody to 5 °C.
  Jest to bardzo proste sterowanie ale skuteczne – działa bezawaryjnie od kilku lat. Poprzednia wersja była zrobiona tylko na przekaźnikach czasowych i też działało. Słoma spala się szybko i bardziej wymyślne sterowanie nie jest potrzebne.
  Na zdjęciu jest przepustnica i siłownik. W załączniku masz program do easy – można go sprawdzić w wersji demo Easy Soft Pro
  W symulacji trzeba ustawić wejścia I1(główne zasilanie), I2(temp wody < od nastawionej), I3(temp spalin < nastawionej), I5(temp w pomieszczeniu<nastawionej). Po upływie ok. 70 sek klapa przepustnicy zamyka się i włącza sie wentylator. Wyjścia są opisane.
  Jeszcze jedna uwaga do symulacji - w siłowniku Joventa jest tak, że jeżeli jest podany sygnał na otwieranie i jednocześnie na zamykanie to działa zamykanie.

  Piec na słomę, sterownik dmuchawy
 • Poziom 22  
  Ja mam sterownik z pomiarem tem zasilanie, powrót i spaliny przy kotle miałowym działa świetnie, ale niestety oprucz temperatury zadanej niema możliwości innych ustawień.
  Póżniej podam producenya i typ
 • Poziom 13  
  Witam. Bardzo zainteresował mnie twój pomysł denis możesz mi naszkicować jakiś schemat połączenia tych sterowników i jaki jest ich koszt. A jaki masz ten piec , czy jest do niego potrzebny zbiornik akumulacyjny?
 • Poziom 11  
  Piec jest na rysunku. Mozna do niego załadować baloty Ø170 x 150 cm.
  Zbiornika nie używam ale wykorzystuję całą moc. W przypadku mniejszych pomieszczeń zbiornik akumulacyjny jest potrzebny żeby zmagazynować nadwyżkę ciepła.
  Schemat połączeń jest bardzo prosty - do sterownika podłącza się wejścia:
  I1(główne zasilanie 230 lub 24 V),
  I2(sygnał z termostatu wody zasilającej),
  I3(sygnał z termostatu spalin),
  I5(sygnał z termostatu z pomieszczenia).

  Wyjścia :
  Q1 - pompa obiegowa,
  Q4 - wentylator nadmuchu,
  do siłownika Joventa: Q2 otwieraj, Q3 zamykaj.

  To wszystko. Można jeszcze wpiąć szeregowo do I1 sygnał z czujnika bezpieczeństwa ustawionego na 90 stopni (żeby się woda nie zagotowała).

  Co do cen - podałem Ci wszystkie symbole, musisz sobie poszukać.

  Pozdrawiam danis
  Piec na słomę, sterownik dmuchawy[i]
 • Poziom 21  
  Witam.
  Danis czy mógłbyś się podzielić informacjami na temat samej konstrukcji pieca. Nie chodzi mi tu o jakieś schematy blokowe tylko konkretnie o wymiary, jaki zastosowaleś wymienik ciepła, jaka jest wydajność wentylatora, itp. Zamierzam coś takiego zbudować tylko niestety brak jest w internecie konkretnych informacji. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Wymiary i inne informacje podam jak wrócę do domu - myślę że w ciągu tygodnia. Będę musiał to pomierzyć bo z dokumentacji, którą zrobiłem już niewiele zostało.
  W internecie nie ma za wiele szczegółów ale takie kotły robią np: MetalErg z Oławy i Secespol z Nowego Dworu Gdańskiego. Wizyta u nich może wiele wyjaśnić :D
 • Poziom 21  
  Dziękuje za odpowiedz. Czekam z niecierpliwością na materiały. Też myślałem żeby udać się do zakładu ( chodzi mo o MetalErg) i podejrzeć ich rozwiązanie konstrukcyjne ale doszedłem do wniosku że ten piec może być tak zaawansowany technicznie, że bez specjalnych urządzeń się nie obejdzie i w domu sam tego nie wykonam. A Ty Danis skoro wykonałeś go samemu w domu to znaczy, że się da i co najważniejsze, że działa wyśmienicie i oto właśnie chodzi.
 • Poziom 21  
  Witam ponownie.
  Temat umarł śmiercią naturalną.
  Co z tymi obiecanymi materiałami?
 • Poziom 11  
  Witam.
  Mam nadzieje, że temat nie zmarł.
  Czy ktoś z Was mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z użytkowania takiego kotła.
  Poradzić jak go wykonać - jaką blachę dobrać - czy palenisko wykładać cegłami szamotowymi?
  Wszystko co pozwoli mi zbudować taki kocioł na duże baloty.
 • Poziom 11  
  W załączniku jest szkic pieca na słomę i parę zdjęć przedstawiających komorę spalania i nowy wymiennik ciepła. Do tej pory używałem kocioł Rumia (około 300 kW, 32-36 m2 – nie znam dokładnych parametrów) jako wymiennik. Po kilku latach eksploatacji płomieniówki wymagały wymiany i dlatego zdecydowałem się na budowę nowego wymiennika.
  Taki kocioł (Rumia) można dostać w wielu miejscach w Polsce za niewielkie (stosunkowo) pieniądze. Mój był używany i dosyć szybko skorodował. Oczywiście można zastosować inny kocioł.
  Nowy wymiennik, tak jak i komora paleniskowa, powstał w chałupniczych warunkach. Skorzystałem tylko z usług zewnętrznej firmy aby zwinąć blachę, korpus wymiennika w czasie spawania był umieszczony na rurkach i można go było obracać.
  Komora paleniskowa jest wykonana z chłodzeniem płaszczem wodnym. Grubość blachy, z której jest wykonana to 6 mm. Z moich doświadczeń wynika, że lepiej byłoby użyć blachy 8 mm z uwagi na niekorzystne warunki pracy kotła – słoma spala się szybko (1.5 – 2 h) i temperatura wzrasta bardzo szybko ale równie szybko oziębia się. Te skoki temperatury w połączeniu z agresywnym działaniem spalin powodują szybką korozję.
  Planuję budowę drugiego kotła na słomę – okrągła komora paleniskowa będzie wykonana z cegieł szamotowych, wymiennik trzeba będzie trochę powiększyć, żeby zrekompensować brak płaszcza wodnego w komorze.
  Sterownik opisałem wyżej, wentylator to WP-9-P Klimawent Gdynia (prawdopodobnie, bo tabliczka znamionowa ulotniła się).
  Jeżeli ktoś ma dobrego spawacza i trochę miejsca to jest w stanie zrobić taki kocioł we własnym zakresie. Możliwa jest również inna konstrukcja kotła gdzie płomieniówki umieszczone są nad komorą spalania i tworzą z nią jedną całość. Tak jest w konstrukcjach MetalErgu. Zdecydowałem się na rozdział komory spalania od wymiennika ze względu na możliwość wykonania kotła we własnym zakresie.

  Moja odpowiedź jest udzielona parę miesięcy później – pozostaje mi tylko przeprosić, że tak to długo trwało.
  Rysunek techniczny nie jest moja najsilniejszą stroną – są możliwe błędy.:D
  Załączniki:
 • Poziom 21  
  Fakt trochę to trwało. Ja już zrobiłem swoją nagrzewnicę powietrza na słomę. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Można osiągnąć w niej temp. powietrza nawet 140°C. Jednak 100°C dla suszenia kukurydzy jest już wystarczająca. Tak jeśli to możliwe to należy komorę paleniska wyłożyć szamotem
 • Poziom 11  
  Od września przeczesuję sieć, czytam artykuły w celu zbudowania urządzenia o jakim napisał kolega (nagrzewnica do suszarni). Czy możesz podzielić sie swoim wspaniałym dziełem. W jakiej formie dostarczasz słomę. Słoma jest zgazowana czy spalana Pytań mam wiele
  I szacunek
 • Poziom 10  
  chciałbym zbudowac samodzielnie takie przedpalenisko jak tutaj http://kotly.graso.com.pl/index.php?id=118&c=3

  czy robił juz ktos cos podobnego??
  chodzi mi o jakieś przyblizone wymiary szkice schematy zasade działania itd itp.
  prosze o wszelkie sugestie bo firma produkująca te urządzenia nie chce nic zdradzic

  Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
  Ostrzeżenie ustne.
  mod - mirrzo
 • Poziom 21  
  Firma nie pomoże bo wiadomo chce zarobić.
  Jeśli chodzi o wymiary to zależy czym chcesz opalać.
  Zasada działania jest prosta. Po dostarczeniu paliwa (słoma) należy rozpalić palenisko. Widoczne te 2 grube rury to wylot gorących spalin które trafiają do wymiennika ustawionego za piecem. Aby mógł się odbyć proces spalania musi być podany strumień poweitrza do komory spalania.
 • Poziom 10  
  chce przedpalenisko na baloty słomy 1.8mx1.8m. chciałbym jednoczesnie ładowac 2 takie baloty, ewentualnie na początek zbudowałbym na 1.
  No włąsnie chodzi mi o to ze cała kwadratowa "klatka" jest zespawana ze stali (pytanie tez jakiej grubosci najlepiej), a pomiedzy tym staluchem a komorą z cegły szamotowej jest izolacja, podejzewam ze z wełny. chciałbym wiedziec jaka grubosc wełny powinna byc aby nie stopic blachy.
  boje sie tez ze wymuruje tym szamotem do wełny połoze na to balota pchne go turem i mi wypchnie cegły (bo wełna sie rusza i wgniata).
  wiem ze koszt inwestycji będzie nie mały a nie chciałbym wtopic.
  nie wiem tez jaką dmuchawe do tego dobrac
  mam tez obawy czy komin nie bedzie mi iskier wyrzucał.....
  czekam na odpowiedzi pozdrawiam

  Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
  Ostrzeżenie ustne.
  mod - mirrzo
 • Poziom 21  
  Jeżeli chcesz budować na 2 baloty to rób to odrazu, bo przeróbka nie jest taka łatwa.
  Powiedz mi co chcesz zrobić bo nie wiem. Czy chcesz zrobić nagrzewnice powietrza czy przedpalenisko do grzania wody w C.O.
 • Poziom 10  
  po pierwsze poprawka bo baloty sa 1.2m x 1.8m.

  chce zrobic przedpalenisko do grzania wody w C.O

  co zatym idzie pierw przedpalenisko a potem jakis odbiornik bede musiał wyspawac

  Dodano po 3 [minuty]:

  pierw chciałem zrobic cos takiego http://www.allegro.pl/item898734649_kotly_kociol_piec_piece_na_slome_biomasa_40_kw.html

  tylko wydaje mi sie ze zrobienie tego jest trudniejsze, oraz jak czytałem taki piec jest mniej efektywny bo nie ma w nim tak wysokiej temperatury spalania (bo jest płaszcz wodny który wciąz i na okrągło chłodzi)


  Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
  Ostrzeżenie ustne.
  mod - mirrzo
 • Poziom 21  
  Powiem tak jak ja bym to widzial. Osobno zrobiłbym palenisko i osobno wymiennik bo wystarczy tylko niewielkie rozszczelnienie i cała woda zaleje palenisko. To jest dobre rozwiazanie jesli robi to fabryka, a warunki domowe nie zawsze na to pozwolą, wszystkie spoiny muszą byc poprawnie wykonane a to nie takie łatwe. Na palenisko idealna byłaby taka wielka rura o średnicy powiedzmy 1,6m i grubości ścianki okolo 5mm. Wewnątrz należałoby to wyłożyć cegłą szamotową. dzięki takiemu rozwiązaniu rura nie będzie się uszkadzać od wysokiej temperatury. Ponadto nagrzana cegła korzystnie wpływa na przebieg procesu spalania. Gorące spaliny odprowadziłbym do wymiennika ciepła.
  Ja widze jeszcze jeden problem. Przy ogrzewaniu słomą potrzebny jest duży zbiornik wody którą będziemy ogrzewać. Sloma ma to do siebie że pali się szybko i wydziela się przy tym duża ilość energii cieplnej. W twoim przypadku to szacuje okolo 3-4m sześcienne wody.
 • Poziom 10  
  rure potrzebowałbym większą bo sam balot jest 1.8m + leki luz + cegła

  a twoim zdaniem pomiedzy cegłe a blache nie kłasc wełny??

  zbiornik akumulacyjny chce zrobic od 30 000 do 50 000 l bo chce ogrzewac ok 3000m tuleli foliowych.

  a robiłes juz kiedys taki piec lub przedpalenisko??

  Dodano po 3 [minuty]:

  nie wiem jeszcze czym murowac tą cegłe szamotowa, jaką zaprawą.... bo glina jest zbyt krócha i po wyschnieciu sie kruszy w takiej temp.... a murowałem kiedys taką "specjalną" zaprawą z castoramy do kominków to tez nie za bardzo to związało...

  Dodano po 15 [minuty]:

  aha ja mówie o zbiorniku akumulacyjnym, a ty podając 3-4 m3 mówisz o wymienniku czyli kotle prawda?  Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
  Ostrzeżenie ustne.
  mod - mirrzo
 • Poziom 21  
  Tak rura musi byc większa a ja zamieniłem dlugosć z średnicą.
  Moim zdaniem jak bys pod cegłe włożył watę to nic by z tego nie było. Trzeba cegłe ułożyć po wewnętrznej stronie rury , a jej zewnętrzną część owinąć wełną. Tak powinno być dobrze.

  Nie ja nie robiłem takiego pieca ani przedpaleniska. Ja robiłem nagrzewnice powietrza. Ale właściwie tam też jest palenisko i podpowiadam ze trzeba wyłożyć cegłą szamotową wnętrze ja tego nie zrobiłem i nie jest dobrze.
  Co do murowania to jest coś takiego jak zaprawa szamotowa. Rozrabia się jak cement i sie muruje a po zaschnieciu jest szamot.
  Nie ja też mowie o zbiorniku akumulacyjnym. Podalem taka wartosc bo gdziesz o tym czytalem. Musisz to dokladnie sprawdzic.
 • Poziom 10  
  wnetrze cegłą szamotową poto aby podniesc temp spalania i dopalic gazy tak? taką ma spełniac funkcje ten szamot?

  a rura mi sie nie stopi??  Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
  Ostrzeżenie ustne.
  mod - mirrzo
 • Poziom 21  
  Tak pełni on takie funkcje jak wymieniłeś i jeszcze jedną której nie wymieniłeś - ochrania rurę przed nadmierną temperaturą aby nie dopuścić do jej przepalenia w wyniku długotrwałej pracy. Nie rura obsolutnie się nie stopi.
 • Poziom 10  
  aha jak tak to powinno pójsc dosc łątwo ;)) teraz kwestia tylko jakimi otworami i jak umieszczonymi podawac powietrze...? tak zeby najlepiej dochodziło do podwójnego spalania...

  Dodano po 23 [minuty]:

  http://www.bionika.pl/tabele/tabrm.htm
  tutaj są podane wielkosci zbiorników akumulacyjnych......
  wiec chyba te co podałeś 3-4m3 to jednak miałeś namysli pojemnosc wodną kotła...


  Proszę pisać poprawnie. Wszystkich obowiązuje ten sam regulamin. Również p.15
  Ostrzeżenie ustne.
  mod - mirrzo