Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden piec - dwa regulatory

23 Gru 2008 10:45 12569 17
 • Poziom 11  
  Witam.
  Czy do jednego pieca (Viessmann) można podłączyć równolegle dwa regulatory? W tej chwili mam zamontowany jeden regulator przewodowy (Auraton). Problem w tym, że chciałbym zamontować w innym pomieszczeniu drugi, bezprzewodowy (myślałem o Auraton 2005) i podłączyć go do pieca.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Poziom 10  
  Ja mam taki piec i dwa regulatory. Ale z tego co kojarzę, to zależy od modelu i jeśli można wykonać więcej niż jeden niezależny obieg to do każdego można niezależny regulator dać.
  Ja mam z kolei inne pytanie - mam dwa obiegi - podłogówka dół i kaloryfery góra. Mam kupione dwa regulatory z czujnikiem temperatury, ale serwisant Viessmanna radził nie montować regulatora tam, gdzie jest podłogówka, bo ze względu na dużą bezwładność termiczną takiego ogrzewania będzie on bardziej szkodził niż pomagał (duże opóźnienia w reakcji). I generalnie to rozumiem, ale nie do końća przekonuje mnie to nastawianie temperatury na piecu. Czy nie ma innej drogi niż metodą prób i błędów dojść do tego, że jak na kotle ustawię temp. w pomieszczeniu z podłogówką np. na 18 stopni to skutkuje u mnie w domu np. 20 stopniami?
 • Poziom 14  
  Generalnie można wykonać to na dwa sposoby:

  1. Podłączenie równoległe dwóch sterowników.
  Opis działania: ogrzewanie zostanie załączone jeśli temperatura w jednym z kontrolowanych pomieszczeń spadnie poniżej temperatury ustawionej. Wyłączenie ogrzewania nastąpi jeśli temperatura w obydwu pomieszczeniach wzrośnie powyżej temperatury ustawionej.

  2. Podłączenie szeregowe dwóch sterowników.
  Opis działania: ogrzewanie zostanie załączone jeśli temperatura w obydwu kontrolowanych pomieszczeniach spadnie poniżej temperatury ustawionej. Wyłączenie ogrzewania nastąpi jeśli temperatura w jednym z kontrolowanych pomieszczeń wzrośnie powyżej temperatury ustawionej.

  U siebie w domu mam podłączone dwa sterowniki równolegle, jeden jest umieszczony w pokoju na parterze, drugi w pokoju na piętrze. Pomiar temperatury w dwóch niezależnych pomieszczeniach, to dobre rozwiązanie, uwzględniające nieoczekiwane spadki/wzrosty temperatur w dwóch punktach pomiarowych.
 • Poziom 11  
  Witam ponownie.
  Dzięki za odpowiedź. Wolałem się wcześniej upewnić. Zaraz po Świętach podłączę drugi regulator równolegle bo interesuje mnie pomiar i włączanie pieca z drugiego punktu.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  e-multimax.pl napisał:
  Generalnie można wykonać to na dwa sposoby:

  1. Podłączenie równoległe dwóch sterowników.
  Opis działania: ogrzewanie zostanie załączone jeśli temperatura w jednym z kontrolowanych pomieszczeń spadnie poniżej temperatury ustawionej. Wyłączenie ogrzewania nastąpi jeśli temperatura w obydwu pomieszczeniach wzrośnie powyżej temperatury ustawionej.  Tylko w tym wypadku pomieszczenia będą nierównomiernie nagrzewane i w jednym temperatura np. w sypialni osiągnie 26 stopni podczas gdy w salonie będzie 18 i zanim osiągnie zadaną ty w sypialni ugotujesz się.
  Ew. ustawiasz temp. na głowicach,jest to półśrodek
  Najlepszym sposobem jest sterowanie zaworami trójdrogowymi,ale trzeba o tym pomyśleć podczas układania inst. CO
 • Poziom 14  
  Na każdym regulatorze można ustawić inną temperaturę, więc nie ma obaw o "ugotowanie się". Poza tym oczywiście warto również "pobawić" się w regulację grzejników na zaworach powrotnych.

  Ja mam u siebie dwa równolegle wpięte regulatory, jeden jest zamontowany w pokoju na parterze, a drugi w pokoju na piętrze. Ogrzewanie załącza się w sytuacji, gdy w jednym z kontrolowanych pomieszczeń temperatura spadnie poniżej ustawionej. Zadaniem takiego rozwiązania jest dodatkowe zabezpieczenie przez zbytnim spadkiem temp. Jeden regulator ma ustawioną normalną temperaturę (19,5st. C) - taką temperaturę chcemy utrzymywać w całym domu, a drugi regulator ma ustawioną temperaturę 18st. C - to jest zabezpieczenie na wypadek, gdyby na górze temperatura za bardzo spadła.

  Rozwiązanie to sprawdza się jak należy, wcześniej na górze czasami temperatura spadała poniżej 17st. C - gdyż są większe straty ciepła.
 • Poziom 11  
  e-multimax.pl napisał:
  Na każdym regulatorze można ustawić inną temperaturę, więc nie ma obaw o "ugotowanie się".


  No tak,tylko kocioł nie rozróżnia poszczególnych grzejników i gorąca woda płynie do wszystkich.
  Jeśli w jednym pomieszczeniu masz ustawione 21 stopni i jest 21 stopni a w innym zadana temp. spadła , to czujnik załączy piec i ciepło jest transportowane i tam gdzie potrzeba i tam gdzie nie.
  Jeśli np. zostawiłeś otwarte okno w salonie o kubaturze 25 m/2 w którym znajduje się jeden ze sterowników ustawiony na 21 stopni a temp. spadła poniżej 21 , a sam znajdujesz się w sypialni 15 m/2 gdzie na sterowniku jest ustawiona temp. 20 stopni,to zanim w salonie temp. podniesie się do tych 21 to w sypialni masz saunę.
  W specyfikacji producent Auratona podaje,że urządzenie to może sterować wieloma odbiornikami (kotłami) ale nie ma wzmianki o sytuacji odwrotnej.
  A że da się na siłę to inna sprawa :)

  Swoją drogą widziałem sterowniki bezprzewodowe,zakładane zamiast głowic termostatycznych na grzejniki.
  To rozwiązanie jest bardziej inteligentne ,aczkolwiek bardziej kosztowne

  Dodano po 2 [minuty]:

  e-multimax.pl napisał:
  Poza tym oczywiście warto również "pobawić" się w regulację grzejników na zaworach powrotnych.


  A co tutaj można zrobić i co to da ????
 • Poziom 39  
  Zeby zrobić to dobrze , to należy zastosować dwa elektrozawory - na dół i na górę osobno. Odpowiedni termostat uruchamia EZ + kocioł .
  Ostatnio wykonałem taki układ w którym dół jest ogrzewany podłogowo, a góra - grzejnikami. ponadto zainstalowana jest dodatkowa szeregowa pompa CO za piecem i do utrudnienia - zasobnik CWU. Dorobiłem do tego sterowanie z możliwością pracy EZ, pompy termostatów w trybach: auto /wył/ręczny oraz odpowiednia logikę sterowania dodatkowej pompy- np. brak pracy przy ładowaniu CWU.

  U mnie w domu mam 4 elektrozawory sterujące odpowiednimi częściami budynku.

  Nieprawdą jest, że stosowanie termostatu przy podłogówce się nie sprawdza. Powinien to być termostat o małej histerezie najlepiej 0.5 C lub mniej. a ustawienia czasowe powinny być wyprzedzone o 1-3 godziny - ustawienie eksperymentalne.
  Jak najbardziej oszczędza zużycie opału i zapwenia w miarę stabilną temperature. Mówienie, że podłogowe ma dużą bezwładność jest prawdą , ale ta cech właśnie nie pozwala na przegrzanie pomieszczenia, a w okresach przejściowych dobrze mieć sterowanie pogodowe.
 • Poziom 11  
  andrzej lukaszewicz napisał:
  Zeby zrobić to dobrze , to należy zastosować dwa elektrozawory - na dół i na górę osobno.


  Ale to robi się w fazie projektowania bądź wykonania.
  Potem to można tylko rzeźbić,bo nikt podłogi nie da sobie pruć
 • Poziom 39  
  Chyba masz jakiś pion , jakies rozdzielacze do podłogówki...To tam się wstawia w/w zawory... O jakiej podłodze i pruciu piszesz?
 • Poziom 22  
  W/g mnie najlepszym rozwiązaniem , najtańszym w eksplotacji i najpraktyczniejszym jest : elektroniczny termostat w każdym pomieszczeniu, który steruje zawórem elelektrycznym w danym pomieszczeniu i przkaźnikiem, styki przekaźnika połączone równolegle sterują pracą kociołka. Mając taki układ możemy ustawić temperatury we wszystkich pomeszczeniach w/g zyczenia np w pierwszym 28 w drugim 5
  2 zaleta piec grzeje tylko tam gdzie jest za niska temperatura,
 • Poziom 39  
  Tak się robi w pożądnych instalacjach z podłogówka.Jest tylko małe "ale" - najtańszy elektrozawór i to typu termoelektrycznego kosztuje 120zł+ koszt zawor iglicowy (taki jak do głowicy termostatycznej) ok 30-50zł+sterowanie. To na jeden obwód podłogowego, lub grzejnik.

  Zawory o których wcześniej pisałem to zawory kulowe o dużym przepływie i koszt takiego na 3/4" to 150zł lub 1"-180 zł. Na takim można zrobić cały pion.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jesli termoregulator umieści sie w reprezentatywnym miejscu - układ taki działa bardzo poprawnie.
 • Poziom 22  
  andrzej lukaszewicz napisał:
  Tak się robi w pożądnych instalacjach z podłogówka.Jest tylko małe "ale" - najtańszy elektrozawór i to typu termoelektrycznego kosztuje 120zł+ koszt zawor iglicowy (taki jak do głowicy termostatycznej) ok 30-50zł+sterowanie. To na jeden obwód podłogowego, lub grzejnik.

  .

  Tak Niech kosz jednego grzenika zwiększy się o 300-400 zł w takich srednich domkach takich grzejników niech bedzie góra 7 zwiekszamy koszt o 2100 do 3200 zł przy koszcie budowy minimum 200 000 jest to od 1-1,5% niewiele. Jeste tylko ciekaw ile mzna zaoszczędzić na opale mając pelną swbodę programowania temperatur w poszczególnych pomieszczeniach w zakresie tem powiedzmy 16 do 28 st ( bo taką regulacje maja moje termostaty)
 • Poziom 39  
  Chcesz oszczedności to przekonaj ludzi do ogrzewania powierzchniowego- zapewniam cię , że to trudne, ale do momentu gdy ów delikwent nie zobaczy, że to jest bardziej praktyczne, tańsze ogrzewanie pod warunkiem, że jest wykonane poprawnie. Błedy w instalacjach grzejnikowych są łatwiej wybaczalne i proste w naprawie, oraz są łatwiejsze do zaprojektowania i wykonania.

  Termoregulatorem nie poprawisz nieuniknionych strat ciepła na cele wentylacyjne- to zaczyna być powżnym elementem tych że strat w czasach coraz lepszego ocieplania budynków.
 • Poziom 22  
  ogrzewanie powierzchniowe? czyli podłogowe?
  Ja własnie takie mam i mam w kazdym pokoju termostat. Kocioł miałowy!!! może nie uwierzysz ale zeszlej zimy na ogrzanie domu 120 m wydałem niecaly 1000 w tym roku z powodu że miał podrożał prawie o 100% taki wynik nie bedzie możliwy. Myślę teraz o kociołku gazowym!!. tem na wyjściu kociołka 35 st i czas grzania ok 4 h na dobę tak szacuję po tym ile są właczone termostaty przy takich temperaturach jak teraz ok 0
 • Poziom 39  
  Podłogowe jest odmianą typu ogrzewania powierzchniowego. Występują jeszcze powierzchniowe ścienne.
  Ja też mam podłogowe i znam wiele osób, które zmieniły zdanie do tego typu ogrzew. co widać w domach z mieszanym (góra grzejniki- dużo gorszy komfort cieplny).

  Dodano po 28 [sekundy]:

  Ale odchodzimy powoli od tematu...
 • Poziom 14  
  Foka0111 napisał:
  andrzej lukaszewicz napisał:
  Zeby zrobić to dobrze , to należy zastosować dwa elektrozawory - na dół i na górę osobno.


  Ale to robi się w fazie projektowania bądź wykonania.
  Potem to można tylko rzeźbić,bo nikt podłogi nie da sobie pruć

  elektrozawór zamiast zaworu odcinającego przy rozdzielaczu! Wymiana nie stanowi problemu!
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Macie rację, najlepsze rozwiązanie to zawory elektromagnetyczne do każdego grzejnika, sterowane oddzielnym regulatorem temperatury dla każdego pomieszczenia. Niestety tutaj są spore koszty, choć efektywność również dużo wyższa.

  Pytanie na początku było o to, czy można dwa regulatory podłączyć do jednego kotła. Moja odpowiedź była konkretnie na pytanie, bez uwzględniania wszystkich alternatywnych rozwiązań - niewątpliwie lepszych, ale i dużo droższych!!!

  Napisałem jakie są możliwości podłączenia (równoległe i szeregowe) i jak będzie ogrzewanie pracowało w przypadku wyboru każdej z tych opcji.
  Nie jest to rozwiązanie idealne, ma tak jak piszecie wiele wad, z czym się w 100% zgadzam, ale jest stosunkowo tanie i niektóre problemy rozwiązuje.

  Ale przecież większość instalacji jest oparta o jeden regulator temperatury, zamontowany w jednym wzorcowym pomieszczeniu, na podstawie którego odbywa się sterowanie całym systemem grzewczym - można powiedzieć, że to też kiepskie rozwiązanie, bo mogą być różne temperatury w różnych pomieszczeniach, ale nie każdego stać na głowicę z zaworem elektromagnetycznym do każdego grzejnika i oddzielny termostat do każdego pomieszczenia.