Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternator Bosch - zmiana obrotów wirnika

elmer2 23 Gru 2008 17:52 3824 8
  • #1 23 Gru 2008 17:52
    elmer2
    Poziom 28  

Witam

Czy zmiana obrotów wirnika alternatora ma wpływ na jego działanie ?
    Mowa o np. alternatorze Bosch 120A montowanym miedzy innymi w Oplach i VW.

Pozdrawiam
    Wesołych :D

• #2 23 Gru 2008 18:58
    valuss
    Poziom 16  

Pytanie w jakim celu chcesz zmienic obroty. Nie napisales tez czy chcesz zwiekszyc czy zmiejszyc ? Zawsze mozna pokusic sie o wymiane lozysk na "wysokoobrotowe" chyba ze takie sa juz fabrycznie. Poza tym alternator jest projektowany na dany zakres obrotow, i dluzsza jego eksploatacja z podwyzszonymi moze skrocic jego zywotnosc. Ale to sa tylko moje przemyslenia, moge sie mylic.

• #3 23 Gru 2008 19:44
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

chodzi Ci o zmianę kierunku wirowania?

• #4 23 Gru 2008 19:58
    elmer2
    Poziom 28  

Eh zle napisałem pytanie.
    Oczywiście chodzi mi o zmiane kierunku obrotów na przeciwny. Prędkość obrotowa byłaby nadal w granicach wyznacoznych przez producenta alternatora.

• #5 23 Gru 2008 20:01
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pomijając kwestię chłodzenia (budowa wiatraka) nic mu nie będzie. Może pracować tak w lewo jak i w prawo

• #6 23 Gru 2008 20:27
    elmer2
    Poziom 28  

W tym alternatorze wirnik wyglada jak na zdjeciu nizej:

Alternator Bosch - zmiana obrotów wirnika
    Jest to widko tego wirnika od storny mostka prostowniczego, czyli od tyłu. Od strony rolki napędowej jest identyczny wiatrak. Rzeczywiscie wiatrak ma łopatki pod pewnym kątem. Standardowo ten alternator kręci sie w prawo patrzac od przodu (czyli od storny rolki napędowej). Wydaje mi się, że wtedy zaciąga chłodne powietrze z zewnątrz do środka obudowy. Przy przeciwnym kierunku obrotów, powietrze będzie zasysane z obudowy alternator na zewnatrz... Podobnie jak w komponentach komputerów PC.

• #7 23 Gru 2008 21:35
    Usunięty
  • #8 26 Gru 2008 12:03
    Krzysztof48
    Poziom 12  

jeżeli nie będziesz go przeciążał to nic mu nie będzie może pracować zarówno w prawo jak iw lewo tak jak już napisał kolega w przeciwnym kierunku obrotów niż założył to producent będzie miał słabsze chłodzenie ale jeżeli nie będziesz zbytnio go przeciążał to nic mu nie będzie

• #9 29 Kwi 2009 23:38
    elmer2
    Poziom 28  

Mozna zmienic kierunek obrotów. W zakresie obrotów pracy silnika alternator normalnie pracuje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME