Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programatory LPT vs USB

kaytec 23 Gru 2008 18:49 1795 8
  • #1 23 Gru 2008 18:49
    kaytec
    Poziom 20  

Witam. Mam pewien dylemat... do tej pory z powodzeniem używałem programatora STK200/300 na LPT używając ponyproga mogłem sobie odczytywać zawartość proca, zapisywać, weryfikować z jednoczesnym podglądem aktualnie załadowanego hexa. Niestety dostałem w łapska kilka programatorów usb, nawet sam jeden zrobiłem i nie jestem zadowolony...
    Pomijając cały stos driverów i bibliotek, i chyba jedyny program który obsługuje USBasp - AVRdude, który według mnie nie ma ogóle funkcjonalności znanej mi z ponyproga. Jeżeli już w ogóle coś programuje (pisze program) to robię to w bascom-avr no i tam z stk200/300 na ltp nie było problemu - podgląd hexa - sprawdzenie sygnatury procka. A na usb, nawet nie wykrywa programatora... (stk500 [ispcable III z propox] i usbasp). Jeżeli w ogóle USBasp zadziała to programuje z jakieś 30 sekund...
    bo z wyłączoną zworką slow sck, w ogóle nie widzi procka :/

Czy ktoś może mnie uszczęśliwić? Czy wy też macie takie problemy?
    Generalnie wróciłem do starego dobrego LPT i od razu uśmiech na ustach i programowanie w kilka sekund.

Pozdrawiam

• #2 23 Gru 2008 19:28
    Przemek_Kuchta
    Poziom 20  

Kilku znajomych zrobiło programatory pod USB i byli niezbyt zadowoleni. Programatory były wolniejsze niż oryginalny AVRISP atmela którego obecnie używam pod com'a i nie zawsze chciały współpracować z avrstudio. Nigdy nie miałem z AVRISP żadnych problemów, do programowania używam avrstudio i działa super. Kilka osób polecało mi AVRISP 2 pod USB, zobacz sobie w http://www.seguro.pl/ . Napewno nie będzie z nim problemów, bo jest to w końcu oryginalny programator atmela, atmega128 programuje się jak mi mówili w około 5 sekund (128k flash). Pozostaje kwestia ceny 169zł ;(.
    Programatory na LPT też są fajne, bo są tanie, ale znajdź mi laptopa z LPT ;)

• #3 23 Gru 2008 19:48
    BoskiDialer
    Poziom 34  

Zaletą programatorów na lpt jest to, że można je zrobić w 5 minut. Kiedyś korzystałem z takiego, po czym kariera tego programatora (kabelków) się skończyła na atmega8 z usbasp (czymś trzeba było zaprogramować). Prawdę powiedziawszy nie miałem z usbasp większych problemów (oprócz jednego z m128 który rozwiązałem po napisaniu łatki), zawsze wykrywany w systemie, u mnie programuje o wiele szybciej niż poprzednik przez lpt. Zarzuty w kierunku usbasp wydają mi się bezpodstawne, może wadliwy egzemplarz?
    Co do podglądu hex'a, odczytu sygnatury w przystępnej postaci - avrdude tego nie ma (sygnatura jest w konsoli). ale po co to? dla mnie programator służy do wgrania pliku na uC, do niczego więcej. Obsługa programu z konsoli w połączeniu z makefile w projekcie daje mi wszystko co potrzebne. 5KB/s, pewnie nie jest to szczyt osiągnięć, ale dla mnie wystarcza.

• #4 23 Gru 2008 20:12
    kaytec
    Poziom 20  

Witam, sam usbasp jest owszem świetnym projektem, dzięki niemu miedzy innymi wygrałem zawody www.bionikalia.com.. Oczywiście u mnie jest wykrywany przez system, ale nie ma żadnego programu w stylu ponyproga - właśnie to mnie najbardziej irytuje :/. No i brak współpracy z bascomem - takiej jak jest to w przypadku lpt.

• #5 23 Gru 2008 22:13
    antrykot
    Poziom 20  

Cytat:
    chyba jedyny program który obsługuje USBasp - AVRdude, który według mnie nie ma ogóle funkcjonalności znanej mi z ponyproga

Funkcjonalność ma taką samą. To że obsługuje się go z lini poleceń to wręcz zaleta. Zamiast fafnastu kliknięć w ponyprogu, teraz wywołuje jeden skrypcik i program zapisany. Po prostu trzeba tego właściwie używać.

• #6 24 Gru 2008 14:25
    kaytec
    Poziom 20  

uruchomiłem stk500 (ispcableIII z propox) - dopiero po zainstalowaniu avrstudio i powiem że jest nieźle ;) bezbłędne programowanie w czasie ok 1sek. Szkoda że AVRdude coś nie obsługuje tego programatorka :/, za to AVRstudio bezbłędnie.

• #7 24 Gru 2008 19:58
    ZbeeGin
    Poziom 38  

W przypadku posiadania legalnej pełnej wersji BASCOM-AVR to możesz pobrać najnowszą 1.11.9.3, która obsługuje sama STK500 (już bez AVRStudio) i okno programatora wygląda tak jak w przypadku STK200/300.

• #8 25 Gru 2008 10:19
    wojnar
    Poziom 16  

antrykot napisał:
    Cytat:
    chyba jedyny program który obsługuje USBasp - AVRdude, który według mnie nie ma ogóle funkcjonalności znanej mi z ponyproga

Funkcjonalność ma taką samą. To że obsługuje się go z lini poleceń to wręcz zaleta. Zamiast fafnastu kliknięć w ponyprogu, teraz wywołuje jeden skrypcik i program zapisany. Po prostu trzeba tego właściwie używać.

Albo też istnieją graficzne nakładki na AVRdude.

• #9 25 Gru 2008 16:20
    kaytec
    Poziom 20  

to to wiadomo ;) Czy ktoś wie dlaczego bascom we wspomnianej wersji 1.11.9.3 nie jest w ogóle dostępny dla zwykłego śmiertelnika nie chcącego na tym zarabiać?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME