Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz na bc107 z ładowaniem

germanista 23 Gru 2008 21:18 3380 9
  • #1 23 Gru 2008 21:18
    germanista
    Poziom 10  

Witam. Otóż ostatnio zauważyłem potrzeba zmontowania sobie głośnika (nie musi być stereo) do laptopa (wbudowane są słabej jakości). Pomysł mój jest taki żeby posiadały kilka szczególnych właściwości. Po pierwsze chcę żeby miały opcję ładowania tj. żeby miały akumulator i który będzie się ładował po podłączeniu do sieci lub gniazda USB w komputerze. Po drugie żeby właśnie posiadał gniazdo USB dzięki czemu będą zasilane (jest to wygodniejsze niż podłączenie do sieci). Po trzecie żeby się zmieścił w obudowie po głośniku komputerowym (takim 12x7x8 cm) i żeby nie ważył 10kg ;p. Niedawno czytałem książkę Konrada Widelskiego "Elektrony wokół nas" i tam był projekt prostego wzmacniacza na tranzystorze BC107. Zainteresowałem się, bo pisało, że to jest taki wzmacniacz w sam raz na baterie. Nie wiem tylko jaką moc z niego maksymalnie osiągnę (ze 1,5-2W wystarczyłoby). W każdym razie opracowałem taki banalny układ. Oczekuję teraz od Was pomocy czy to zadziała tak jak bym tego chciał (a tak jak chce, jest napisane wyżej). Podałem wartości tych elementów, które były w książce. Rezystor R2 jakoś tak intuicyjnie dodałem myślę, że dobrze. Nie wiem tylko co tu jeszcze trzeba dodać i jakie wartości, dlatego proszę o pomoc.

Z góry dziękuję i pozdrawiam. Germanista.
    P.S. Temu kto to przeczyta przed świętami - Wesołych Świąt, a wszystkim szczęśliwego, nowego roku.

0 9
  • #2 23 Gru 2008 21:36
    Lutek49
    Poziom 36  

Wstaw schemat. Na jednym tranzystorze BC107 nie pociągniesz 1,5W - 2W. Trzeba trochę bardziej skomplikowanego układu.

0
  • #3 23 Gru 2008 21:41
    germanista
    Poziom 10  

Kompletnie zapomniałem o rysunku... wzmacniacz na bc107 z ładowaniem

1
  • #4 23 Gru 2008 22:16
    Lutek49
    Poziom 36  

Musisz szukać innego schematu wzmacniacza, ten nie spełni Twoich oczekiwań.
    Może ten będzie Ci odpowiadał:
    To dość ciekawy układ - zasila dwa głośniki albo jeden dwucewkowy.
    Można go zasilać niskim napięciem. Dane elementów masz na schemacie oprócz tranzystorów - T1, T2 to dowolne tranzystory p-n-p, jako T3 - najlepiej zastosować tranzystor p-n-p średniej mocy (BD136).

0
  • #5 23 Gru 2008 23:07
    januss73
    Poziom 31  

Proponuje użyć prostą w aplikacji kostkę TDA7052. Wejście,wyjście, zasilanie i wsjo. Do stereo proponuje zasilanie z dwóch portów. Jeden dostarcza raptem 0,5A a to nie wiele. Z tych 5V uzyskasz ok. 1W. Do tego wysokosprawny głośnik tylko please żaden piezo :)

Chyba, że chceż pójść na całość to proponuje selfpowered DAC z wejściem USB PCM2702 do tego wzmacniacz w klasie D na TPA2000 i masz przy 1W thd<0,5% zamiast jak dla rozwiązania wyżej 10%.

A tak na poważnie. Jak chcesz mieć prosto i dobrze bez zewnętrznego zasilacza się nie obejdzie.

wesolego karpia.
    j

0
  • #6 24 Gru 2008 22:04
    germanista
    Poziom 10  

To ze wzmacniaczem nie ma problemu bo dużo jest tego na elektrodzie i w internecie coś znajdę. Jeszcze tylko czy dobrze podpiąłem baterię?? chodzi o to czy ona się będzie ładować zakładając, że tam napięcie będzie ileś tam wyższe od ogniwa (a no właśnie: ile?)?? nie musi się to ładować jakoś szybko tzn nie chce do ładowania budować dodatkowego układu ale jeśli można proces przyspieszyć wlutowując jakiś kondensator czy co to było by miło.

P.S. Nie wiem czy karp był taki wesoły bo się nie uśmiechał...

0
  • #7 24 Gru 2008 22:18
    Lutek49
    Poziom 36  

Układ połączeniowy jest dobry - jedynie wartość rezystora R2 jest źle dobrana - 470k - jest zbyt duża.

0
  • #8 25 Gru 2008 01:07
    germanista
    Poziom 10  

ajj... Oto efekty pracy jak się jest niewyspanym :) R2 to miał być R1 tylko zamieniałem kolejność ee.. długo by tłumaczyć... W każdym razie R1 ma mieć 470k i że jest do wzmacniacza który mam z książki - na pewno jest odpowiednia wartość. A jeszcze mam pytania w związku ze schematem od Lutka. Jaki ma ten wzmacniacz pobór prądu powiedzmy tak przy pełnym obciążeniu i gdzie najlepiej podpiąć potencjometr?

0
  • #9 25 Gru 2008 11:16
    Lutek49
    Poziom 36  

Potencjometr podłączasz na wejściu w taki sposób:
    Daj potencjometr około 47k/B - o charakterystyce logarytmicznej.
    Pobór prądu zleży od impedancji zastosowanych głośników i napięcia zasilania. Dla głośników 8 omowych i napięciu zasilania 3V pobór prądu wynosi około 25mA.

0
  • #10 25 Gru 2008 12:11
    kortyleski
    Poziom 41  

Jeśli chodzi o te "książkowe wzmacniacze" to mają one tylko jedną wspólną cechę - działaja prawidłowo tylko w teorii :)
    Poza tym proponuje poczytać notę katalogową BC107 - ma on moc strat koło 0,3 W jak pamitam wic niejako y automatu nie uzyskasz większej mocy wyjściowej.

Proponuję poczytać jednak o kostce TDA7052, również nakarmić szukajke słowami "zasilanie buforowe"

Jak mi skaner zadziała to wkleję schemat zasilacza.

Zgodnie z obietnicą wklejam.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów