Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz MDA2020. Regulacja głośności. Jakie baterie?

Syberek 24 Gru 2008 11:09 2305 5
  • #1 24 Gru 2008 11:09
    Syberek
    Poziom 16  

Zbudowałem sobie mały wzmacniacz na tej kostce i mam w związku z tym kilka pytań. Wszystko złożone jest zgodnie z poniższym schematem

Muszę jeszcze zamontować radiator hehe ; )

I teraz moje pytania:

Wzmacniacz jest cały czas wysterowany na max i reaguje już na naprawdę mały sygnał wejściowy. Chciałbym, aby ktoś pomógł mi wstawić do tego układu regulację głośności. Czy sam potencjometr wystarczy ? Jaki i w którym miejscu go zamontować?
    Miałoby to grać jedynie z dwoma głośnikami połączonymi szeregowo ( 1W 4Ω) oraz zasilaniem bateryjnym. I tu moje kolejne pytanie jakie baterie/akumulatorki zastosować do takich głośniczków.

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc ;)

0 5
  • #2 24 Gru 2008 11:23
    Lutek49
    Poziom 36  

Wstaw potencjometr na wejściu układu wzmacniacza, włącz go tak:
    Zastosuj potencjometr przynajmniej 47k.

0
  • #3 24 Gru 2008 12:46
    Logan
    Poziom 30  

Dodam jeszcze, że potencjometr powinien być typu B, czyli mieć charakterystykę logarytniczną.

0
  • #4 25 Sty 2009 12:36
    Syberek
    Poziom 16  

Podłączyłem ten potencjometr dokładnie 50k. Nadal jednak mam problem. Musze chyba zastosować jeszcze większy potencjometr. Ten nawet jak ustawie na maxa to i tak sygnał wejściowy musi byc bardzo mały, zęby wzmacniacz nie gral na maxa prawie. Chciałbym mieć regulację od "ciszy" do max. Jak to zrobić ? Jak wysterować tą kupkę złomu ? :D

0
  • #5 25 Sty 2009 12:43
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Źle podłączyłeś potencjometr. Sygnał wejściowy podajesz pomiędzy masę i ścieżkę oporową, a z suwaka sterujesz wejście wzmacniacza. Zobacz w poście Lutek49.

Pzdr.

0
  • #6 25 Sty 2009 12:52
    Syberek
    Poziom 16  

Możliwe, ze źle go podłączyłem spróbuje tak jak napisałeś i dam znać jak działa. I jeszcze problem ;( Nawet gdy nie podłącze sygnału wejściowego to w słuchawkach mam "głośne śmieci". Mam zamiar spróbować dać jakiś duży kondensator bo obecnie zasilam to ze zwykłego zasilacza 12 V 1A i może to dlatego ?

----------------------

Prawidłowe podłączenie potencjometru rozwiązało wszystko ;)
    Teraz tylko został radiator, obudowa i przyzwoite zasilanie ;)
    Dzieki za pomoc ;)

0