Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obudowa do głośników tonsila z lat 50-tych, prosze o pomoc.

SzokalML 24 Gru 2008 11:35 1167 6
  • #1 24 Gru 2008 11:35
    SzokalML
    Poziom 36  

Witam

Ostatnio wpadły mi w ręce głośniki tonsila z radia lampowego Tatry, z 1959 r.

Głośniki nie są w idealnym stanie (w końcu to 50 lat) ale powiedzmy że w dobrym, no i po podłączeniu grają bardzo dobrze.

Są to:

1. Niskotonowy (no raczej szerokopasmowy jak dla mnie, w każdym razie na sztywnym zawieszeniu),
    eliptyczny tonsil GD29-15,5/3, 290x155mm, 8 ohm

2 wysokotonowce GDW-12,5 cm 1,5W. Z zamkniętymi koszami.

Planuję zrobić z tego zestaw 2.1, bo mam do wykorzystania bebechy z zestawu komputerowego 2.1 Tracer, gdzie na satelity szło po 3 watt, a na subwoofer 6. Wystarczające dla mojego słuchania, imprez na tym robił nie będę.

Problemem jest to, jaką obudowę dobrać do niskotonowca.
    W sieci znalazłem jeden projekt
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/wzmacniacze/wzm33/wzm.htm

ale obudowa ma tam ponad 45 litrów. Jak dla mnie to trochę sporo, bo chciałbym żeby to stało na biurku.

Myślałem o obudowie rzędu 20 litrów netto.
    Jedyne co jest w miarę pewne, że częstotliwość rezonansowa jest między 70 a 80 hz, więc i strojenie byłoby dość wysokie.

Chyba, że lepiej zrobić obudowę zamkniętą w granicach 15 litrów? ale wydaje mi się, że lepsza dla takiego głośnika (twardo zawieszonego), będzie obudowa otwarta, aby
    1. miał większą wytrzymałość mocową
    2. chociaż troszkę basu (pasmo dla suba w tym wzmacniaczu od komputerowych głośniczków jest obcięte ale dośc wysoko).

Tylko proszę o niepisanie postów "poszukaj parametrów"- bo ich nie ma :)
    albo "zrób coś na głośnikach XXX",
    bo oprócz tych głośników mam w domu różne inne kolumny, traktuję to bardziej jako eksperyment i stworzenie czegoś ciekawego.

0 6
  • #2 24 Gru 2008 12:06
    silut
    Poziom 16  

Albo próbować kombinacje ... albo zostawić tak jak jest i postawić obok biurka:) Kto wie czy będzie lepiej w zamknietej czy br. ... Moim zdaniem raczej coś zamkniętego ok 25l. Ale niech inni się wypowiedzą ! Pozdrawiam

0
  • #4 24 Gru 2008 13:39
    baksik00
    Poziom 12  

Mialem kiedys oryginalne kolumny na tych lub bardzo podobnych głośnikach. Kolumny mialy 16 Ohm. I bardzo pozytywnie sie zaskoczyłem jak to grało. Z tego co pamietam kolumny były zamknięte z centymetrowej sklejki chyba. Ale testuj rózne mozliwości bo z tych głosniczków mozna naprawde cos wykrzesac.

0
  • #5 24 Gru 2008 15:20
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    albo zostawić tak jak jest i postawić obok biurka

Kupiłem same głośniki, bez obudowy.

Dla wysokotonowych, planuję jedynie taką podstawkę zamiast obudowy, bo i po co, skoro zamknięte są, będzie ciekawiej wyglądać:)

Na pewno obudowa zamknięta byłaby mniejsza, ale głośnik jest przystosowany do grania w obudowie otwartej/odgrodzie - w końcu oryginalna obudowa od radia tatry nie była zamknięta. No i przy dość małym skoku membrany, trzeba wykorzystać co się da.

stroić, jeśli tak, to chyba stroiłbym w okolicach 80-90 hz, notabene otworem prostokątnym, bo okrągłe b-r zupełnie nie pasuje estetyką;)

Powierzchnia membrany jest bardziej zbliżona do "okrągłego" 20 cm, niż do 25.

0
  • #6 24 Gru 2008 15:31
    mczeslaw
    Poziom 36  

No jak nie chcesz pomierzyć jego parametrów TS, to można przyjąć faktycznie że jest on klasy 20 cm.
    Zrobił bym około 20-22 litrów obudowę zamkniętą w celu sprawdzenia jaka tam on będzie miał częstotliwość rezonansową Fc, a potem już konkretna obudowa z taką samą objętością (netto), uwzględniając objętość tunelu BR, o strojeniu Fb=0,7×Fc. Wg zaleceń starej szkoły, ale myślę że ten głośnik ma sporą dobroć Qts i może być lipa.

Jadnak dalej obstaje przy pomierzeniu parametrów TS.

0
  • #7 25 Gru 2008 00:51
    SzokalML
    Poziom 36  

to nie to, że nie chce, po prostu nie mam takich możliwości, aby pomierzyć parametry T-S.

Spróbuję go dać do obudowy zamkniętej 22 litry i zobaczymy co będzie.

0
  Szukaj w 5mln produktów