Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody LED na ratunek Ziemi?

pheonix 24 Dec 2008 15:00 2471 5
 • Dwóch naukowców z Rensselaer Polytechnic Institute wyliczyło, jakie oszczędności w zużywanej energii może przynieść zastąpienie żarówek diodami LED.
  W artykule pt. "Transcending the Replacement Paradigm of Solid-State Lighting", opublikowanym w prestiżowym Optics Express, E. Fred Schubert i Jong Kyu Kim przewidują znaczny wzrost użycia tej technologii w oświetlaniu pomieszczeń. Zwracając przy tym uwagę na łatwość, z jaką inżynierowie mogą zmieniać charakter emitowanego światła, np. jego kolor.
  Wedle wyliczeń naukowców dioda potrzebuje około 20-krotnie mniej energii niż tradycyjna żarówka i 5 razy mniej energii niż żarówka energooszczędna. Gdyby całe oświetlenie na świecie zrealizować za pomocą LED, w kolejnych 10 latach oszczędności z tego tytułu wyniosłyby 1,83 kwadryliona dolarów, a do atmosfery trafiłoby o 10,68 gigaton dwutlenku węgla mniej.

  Źródło: ScienceDaily
  About Author
  pheonix
  Level 13  
  Offline 
  pheonix wrote 186 posts with rating 41, helped 0 times. Live in city Staszów. Been with us since 2008 year.
 • #2
  KJ
  Level 31  
  Czy ktoś uwzględnił ile energii zużyje i ile CO2 wyemituje do atmosfery wyprodukowanie ledów które miały by zastąpić inne źródła światła ? a wymieniane żarówki i inne rodzaje lamp trzeba będzie jeszcze zutylizować ... :/ Wiem że to tylko teoria ale wydaje mi się że teoria w której pominięto pewne fakty gdyż realna oszczędność i zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery będzie bardzo grubo mniejsza albo wręcz nie będzie jej wcale.
 • #3
  SPAWN17
  Level 16  
  Oszczednosc bedzie i to na pewno jednak tak jak mowisz na poczatku moze nie byc tak duza. Jednak pomysl o skutkach dlugofalowych i o przyszlosci kolejnych pokolen
 • #5
  Alchemik2600
  Level 21  
  Taa... dzięki nie skorzystam. Będę sobie wzrok psuł jakimiś LEDami.
  Wolę korzystać z tradycyjnego oświetlenia np. halogenów.
  Porównaj sobie jakie zimne światło dają np. białe LEDy w stosunku do halogenów czy chociażby zwykłych żarówek.
  A co do przyszłych pokoleń, to ich problem. Wybaczcie, że tak piszę, ale nie mam zamiaru za wszystkich ratować świata. Akurat chcą uratować środowisko naturalne, to chyba zabierać się do tego nie od tej strony.
 • #6
  User removed account
  User removed account