Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w odbiorze TV.

24 Gru 2008 15:15 9742 20
 • Poziom 16  
  Witam,

  mój problem dotyczy słabej jakości odbioru telewizji naziemnej.

  Mieszkam w potrzanowie (dość mała wioska), położona na 3 km od miejscowości skoki (woj. wielkopolskie), skoki zaś położone są 50km od poznania. Dom sąsiaduje z lasem, który jest w odległości paru metrów ode mnie, jednak instalacja antenowa jest przed ścianą lasu, ponadto dookoła pola.

  Na dachu zamontowaną mam antenę szerokopasmową (taka okrągła, płaska - przypominająca talerz).

  Jakość odbioru TVP1/TVP2 jest w "miarę" zadowalająca.

  Na TVN widoczne mam zakłócenia interferencyjne, tzw przysłowiowe zjawy, prześwity i dublowanie obrazu. Szczególnie widoczne jest to na logu stacji TVN - widzę w tle jeszcze jedno.

  Z polsat jest już gorzej - prawie go nie ma, niebagatelny szum.

  Oprócz anteny szerokopasmowej zasilanej z sieci (przedwzmacniacz), zamontowany mam także wzmacniacz szerokopasmowy z regulowanym wzmocnieniem (48-860Mhz).

  Poniżej parę parametrów tego wzmacniacza:

  Cytat:

  Wzmocnienie: 30dB
  Zakres reg. wzmocnienia: 20dB
  Częstotliwość robocza: 48-860Mhz
  Wejście: 75 Ohm
  Wyjście 1: 75Ohm - 3,5dB
  Wyjście 2: 75Ohm - 3,5dB
  Zasilanie: 220V, 50Hz

  Charakterystyka częstotliwości: płaska


  Na wejście wzmacniacza, podłączoną mam antenę zasilaną z sieci.

  Na wyjście 1 i 2 wyprowadzony mam sygnał kablem koncentrycznym 75Ohm do gniazd antenowych Legrand znajdujących się w pokojach (odległość max 5-6 mb.)

  Co zrobić by poprawić sygnał ?
  Wzmacniacz posiada trymer do regulacji wzmocnienia aczkolwiek TO NIC NIE DAJĘ.

  Wnioskuję - że powodem zakłóceń są zakłucenia idące od wzmacniacza, przesterowanie itp.

  Dodatkowo zakupiłem Drugą antenę siatkową i zwrotnicę sygnałową (żeby skierować antenę w inną stronę i polepszyć odbiór np stacji polsat). Zwrotnica marki WALDI ZWA-UN3

  Narazie jednak jej nie zamontowałem.

  Zwrotnica ma parametry:

  Cytat:

  Tłumienność w paśmie przepustowości <1dB,
  Tłumienność w paśmie zaporowym >40dB

  filtry środkowo zaporowe i środkowo przepustowe


  Pytanie brzmi, czy jeżeli podłącze wszystkie te elementy - jakość sygnału poprawi się ?

  Czy jeżeli posiadam antenę szerokopasmową oraz wzmacniacz - to sygnał powinien być zadowalająco dobry bez dodatkowych anten, zwrotnic itp.

  P.S jeszcze jedna ważna sprawa - przewody koncentryczne zarobione są na standardowych łączówkach telewizyjnych z aluminium. Dodatkowo ekran zarobiony jest w warunkach domowych (tzn odizolowane jak na warunki domowe przystało - bez żadnego ściągacza izolacji kabli RG który bardzo ładnie odizolowywuje cały przewód, zarówno ekran jak i żyłę - na gotowo do zarobienia w zaciskarkach).

  Czy jeżeli polutuję ekran, zastosuję inne konektory/łączówki - jakość sama w sobie poprawi się ?

  Dziękuje za przeczytanie tego tematu i chęci pomocy,

  Tym samym pragnę życzyć forumowiczom Wesołych Świąt, oraz wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

  Pozdrawiam.
  Łukasz.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Programy odbierasz z jednej lokalizacji?
  Proponuję zastosować anteny kierunkowe
  Zajrzyj na www.dipol.com.pl
 • Poziom 17  
  Wygląda na to że masz za mocny sygnał na tvn, zbyt duże wzmocnienie. Najlepiej porządna antena jeśli z jednej lokalizacji to kierunkowa tak jak post u góry. Mała uwaga co do dwóch wzmacniaczy najlepiej jest dać ten na antenie jako przedwzmacniacz jakiś parę decybeli a później regulować tym na dole wzmacniaczem.
 • Poziom 16  
  Antena skierowana jest w jednym kierunku, kosztowała 100zł. Kupiłem dwa miesiące temu. Jej charakterystyka promieniowania jest do okólna
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Jezior2000 napisał:
  Wygląda na to że masz za mocny sygnał na tvn, zbyt duże wzmocnienie.
  Szczerze w to wątpię, 1kW z 30km (Piątkowo) to nie jest tak dużo (ponadto 5kW z Konina ok.85km i 20kW z ok.100km z Trzeciewca).

  wie8: skąd masz te kanały i dlaczego tak mało? Bo jeśli ze Śremu to Polsat i TVP3 musi być (jak jest TVP2), z Trzeciewca podobnie, a zatem stawiam na Konin (wtedy są szanse na problem z Polsatem i brakiem TVP3).
  Masz 3 lokalizacje do wyboru (jw), najpierw pokręć antenami i zobacz co i na jakim kanale odbierasz. Potem kup 1 lub 2 najmocniejsze anteny yagi (na VHF i UHF, VHF do Konina zbędna) i 2 najmocniejsze przedwzmacniacze. Możesz też spróbować z DVB-T ze Śremu (63km, tu siła sygnału nie jest tak potrzebna).
 • Poziom 16  
  Witam ponownie,

  Dodatkowo kilka szczegółów.


  Obecnie mam zamontowaną antenę SPECTRA 2000.


  Druga antena - pisząc siatkową, miałem na myśli YAGI (5 direktorów).

  Yagi i zwrotnicy jeszcze nie zamontowałem.

  Link do Spectry:

  http://www.radar.pl/Produkt/1723776/Antena-Spectra-2000-New.html

  Parametry SPECTRY:
  Cytat:

  charakterystyka odbioru dookólna
  bezpieczeństwo zgodnie z PN-EN 60065:2001; PN-EN 55014-1:2002; PN-EN 55014-2:1999; PN-EN 61000-3-2:2000U; PN-EN 50081-1:1996; PN-EN 50082-1:1999
  kolor obudowy biały
  rodzaj opakowania kartonik wielokolorowy
  kanały 1 - 12, 21 - 60
  częstotliwości 40 - 850 MHz
  impedancja wyjściowa 75 Ω
  polaryzacja pozioma
  wzmocnienie > 47 dB
  szumy własne < 2 dB
  zasilanie 230 V AC lub 12 V DC
  uwagi Antena dostępna jest także w wersji z uchwytem na maszt.


  Cytat:
  Antena telewizyjno-radiowa Spectra 2000 - NEW. Antena zewnętrzna przeznaczona do odbioru programów TV i radiowych (UKF) dostępnych na danym terenie (do 100km od nadajnika). Spectra 2000 zastępuje kilka anten tradycyjnych, klasycznych np. siatkowych (charakterystyka dookólna 360 stopni), odbiera sygnał z różnych kierunków jednocześnie (bez potrzeby ustawiania jej w kierunku stacji nadawczej). Jest lekka, ma niewielkie wymiary, zamknięta w hermetycznej obudowie z dwuwarstwowego polisyrenu, łatwa w montażu, posiada kontrolną diodę LED (służy do identyfikacji prawidłowego działania anteny). Zastosowanie: - na budynkach: = dachach = balkonach = oknach = domki letniskowe - na obiektach ruchomych: = jachtach = samochodach = przyczepach campingowych Parametry techniczne: - zakres odbieranych częstotliwości 40-850 MHz - charakterystyka kierunkowa dookólna (360 stopni) - polaryzacja pozioma - wzmocnienie 42 dB - szumy własne poniżej 2 dB - oporność wyjściowa 75 Ohm - złącze typu F - napięcie zasilania wzmacniacza DC 12 V - pobór prądu wzmacniacza 30 mA - napięcie zasilacza sieciowego AC 220V / DC 12V - maksymalne obciążenie zasilacza 100 mA - średnica masztu 25-40 mm - wymiary: = średnica 260 mm = wysokość 80 mm - waga 0,45 kg W komplecie z anteną znajduje się: - uchwyt - złącze typu F - zasilacz z rozdzielaczem W dolnej części obudowy anteny umieszczona jest świecąca dioda LED. Służy ona celom diagnostycznym, zarówno przy samym montażu anteny, jak i podczas jej użytkowania (np. na odległość można stwierdzić czy antena jest zasilana). Brak świecenia diody LED może świadczyć o wystąpieniu przerwy lub zwarcia w kablu antenowym. Dołączony do anteny zasilacz przystosowany jest do pracy ciągłej. Jego układ elektroniczny jest w pełni zabezpieczony przed ewentualnymi skutkami przepięć, zwarć i przeciążeń. Brak świecenia diody LED zasilacza sygnalizuje uszkodzenie zasilacza lub zwarcie w kablu antenowym. Producent: Dutkiewicz

  Dziś poprawiłem połączenie ekranowe na wyjściu anteny. Nadal nic się nie zmieniło, Odkryłem także że wzmacniacz szerokopasmowy w zasadzie nic nie daje.... Sygnał z anteny + przedwzmacniacz ma tą samą jakość co na dodatkowym wzmacniaczu.

  Dodatkowo bez wzmacniacza szerokopasmowego z regulowanym wzmocnieniem - także występują odbicia.

  Może zastosować symetryzator ? Czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytania w pierwszym poście, m.in o jakości stosowanych złącz.


  P.S Zamieszczam mapkę z wszystkimi tymi duperelami.
  Zakłócenia w odbiorze TV.

  Czerwone linie - w tę stronę "patrzy antena"

  Ciekawostką natomiast jest to, że sąsiadka ma tak skierowaną też antenę i rzekomo TVP1/TVP2/TVN/POLSAT dobrze ściąga.

  Też ma YAGI.

  Nie rozumiem o co tu już chodzi.... ;/

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Moderator
  To że antena jest skierowana w takim czy innym kierunku o niczym nie świadczy. Jak sam pisałeś masz w niewielkiej odległości od siebie ścianę lasu a taka ścian zawsze powoduje powstawanie bardzo dziwnych i nieobliczalnych zmian w propagacji sygnałów, szczególnie w wysokich kanałach telewizyjnych. jest to cały zasób czynników geofizycznych na który i tak nie mamy wpływu, wobec czego trzeba się do nich dostosować.
  Na stronie dipola masz odnośnik do wykazów nadajników tv pochodzących ze strony www.radiopolska.pl.
  Skoki i okolice Wągrowca znajdują się w jednym z trzech "martwych trójkątów sygnałowych" i do każdego z obiektów dużej mocy jest trochę daleko.
  Duże obiekty to:
  - Góra. k Sremu 64 km
  - Żółwieniec k. Konina 85 km
  - Trzeciwiec k.Bydgoszczy 90 km
  - Rusinowo k. Wałcza 82 km.
  Pomijam przeminniki małej mocy TVP1/2 w Wągrowcu.
  Nadajnik TVN-u z Piątkowa (27 km) to obiekt małej mocy, chociaż jest na tyle blisko, że w Skokach dobra antena powinna zapewniać stabilny odbiór.
  Po pierwsze został zrobiony pierwszy poważny błąd polegający na założeniu szerokopasmowej anteny o praktycznie dookólnej charakterystyce. Nie podałeś dokładnie typu i modelu tej anteny, ale przypuszczam że jest to jeden z chińskich wynalazków dostosowanych do odbioru w warunkach miejskich i przypadkowej, nie specjalnie eksponowanej lokalizacji. Dlatego zanim zaczniesz projektować jakąś porządną antenę do odbioru naziemnego to najpierw DOKŁADNIE ustal c odbierasz i z jakiego kierunku. I najlepiej przy pomocy dobrej kierunkowej anteny bez jakiegokolwiek wzmacniacza.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  wie8 napisał:
  Wydaje mi się (patrząc na mapie i odnosząc się w terenie), że jest skierowana na Chodzież i Piłę.
  Ta antena jest dookólna i nie ma to dużego znaczenia (choć dookólna to nie jest idealnie tyle samo w każdym kierunku). Lepiej podaj kanały na których to łapiesz (oraz sąsiadka) lub częstotliwości to się ustali skąd to masz (wtedy patrz na radiopolska.pl). BTW. wypatrzyłem, że i w Wągrowcu (i Poznaniu *Akademia Ekonomiczna*) masz TVP1 i 2 o minimalnej mocy.

  Wzmacniacz Spectry wzmacnia wszystko i to ostro, nawet stacje radiowe.
  Ta druga antena to też będzie kiszka, jak 5 direktorów to pewnie będzie miała za mały zysk na takie odległości (albo minimalne moce). Spawdź co masz i skąd i wtedy kup antenę, a o tych 2 zapomnij.

  PS. Widzę, że podczas pisania posta irekr mnie uprzedził :D i napisał to bardziej fachowo.
 • Poziom 16  
  Witam,

  Cytat:
  Nie podałeś dokładnie typu i modelu tej anteny, ale przypuszczam że jest to jeden z chińskich wynalazków dostosowanych do odbioru w warunkach miejskich i przypadkowej, nie specjalnie eksponowanej lokalizacji.


  Antena to SPECTRA 2000 o parametrach takich jakie zacytowałem w poście powyżej.

  Cytat:
  a druga antena to też będzie kiszka, jak 5 direktorów to pewnie będzie miała za mały zysk na takie odległości (albo minimalne moce). Spawdź co masz i skąd i wtedy kup antenę, a o tych 2 zapomnij.


  Dlaczego kiszka ?

  Czytając książkę J.Pieniak Anteny Telewizyjne i radiowe, jest tam podany przykład takiej YAGI. Zysk ma pewnie około/powyżej 10dB.

  Co mam w takim razie kupić..

  Spectra kosztowała mnie 100zł - to dużo.

  Częstotliwości jakie widzi telewizor:

  POLSAT - 703,25 MHz.
  TVP1 - 479,31 MHz
  TVP2 - 495,31 MHz
  TVN - 679,25 MHz

  (znalazło brzydkiej jakości TVP3, jakość porównywalna u mnie do POLSATU czyli wielki szum, w obu przypadkach fonia dobra).
  TVP3 - 719,31MHz

  Dodano po 13 [minuty]:

  Z tej strony co podlinkował irekr wynika że TVN mam z Poznań Piątkowo, a Polsat z ŚREM.

  Jednym słowem widzę, że antena Spectra 2000 łapie cały syf elektromagnetyczny wokół niej... i tak naprawde nic z tego dobrego chyba nie ma, bo są to raczej moce sygnału szczątkowe - TVP1 i TVP 2 łapie wogóle z innych miejscowości (np włocławek, koszalin itp)
 • Poziom 34  
  1-kupujac antenę na wszystkie kanały wydane zostały wszystkie możliwe środki -owszem odbiera wszystko -zgodnie z umową .
  2-wykonuje się szkic postawienia budynku ,nastepnie orientuje się go względem kierunków północ południe .
  3-nanosi sie kierunki z których miały by płynąć do nas sygnały TV
  I O JAKIEJ MOCY SĄ nadajniki .
  4-taki plan można opisać słowami i przedstawic tutaj .Wtedy jest szansa jakiejs podpowiedzi. Mozna północ swojego budynku podać jako godz.12.00 -i dalej podawac co z ktorej strony nadaje /na jakiej godzinie/...
  5-odbiór dookólny to jest rezygnacja z własnośći kierunkowych anten
  TV. Taka antena jest dobra na dachu w mieście -dużym -gdzie nadaje
  kila róznych stacji .
  6-tutaj -z oszczednośći -zamknięto sobie drogę .
  Bez planu- tego się nie da ruszyć.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  wie8 napisał:

  1.Dlaczego kiszka ?
  Czytając książkę J.Pieniak Anteny Telewizyjne i radiowe, jest tam podany przykład takiej YAGI. Zysk ma pewnie około/powyżej 10dB.
  Co mam w takim razie kupić..

  2.Spectra kosztowała mnie 100zł - to dużo.

  3.Częstotliwości jakie widzi telewizor:
  POLSAT - 703,25 MHz.
  TVP1 - 479,31 MHz
  TVP2 - 495,31 MHz
  TVN - 679,25 MHz
  (znalazło brzydkiej jakości TVP3, jakość porównywalna u mnie do POLSATU czyli wielki szum, w obu przypadkach fonia dobra).
  TVP3 - 719,31MHz

  3.Niezłe jaja z tej Spectry (i/lub kabla) :D
  -TVP1 (kanał 22 200kW) masz z Konina *Żółwieniec* (ciekawe jakim cudem nie masz stąd TVP2 o tej samej mocy 200kW, kanał 34, wyższy, no ale jak TVP1 jest dobre to TVP2 też musi być)
  -TVP2 (kanał 24 200kW) masz z Wałcza *Rusinowo* więc i TVP1 (kanał 31 200kW) powinieneś mieć
  -TVN (kanał 47 1kW) Poznań *Piątkowo*
  -zaś kiepskie TVP3 (kanał 52 200kW) i Polsat (kanał 50 200kW) ze Śremu
  2.Owszem dużo, bo u konkurencji jest po 69,91zł
  1.Kiszka, bo 10dB to za mało na takie odległości, lepsze anteny mają np.18dB.

  Co kupić? Pomachaj dalej antenami, żeby być pewnym.
  Na ten moment polecam Konin, bo z niego i z Wałcza masz najlepszy odbiór programów 200kW, ale w Wałczu są tylko 2 programy, a w Koninie 5 (no i tylko jedna antena wystarczy), zaś ze Śremu masz tak kiepsko, że ciężko na niego liczyć (chyba, że to wina kabla).

  Sprawa prosta: antena o jak największym zysku np. ta (przydałaby się o solidniejszej konstrukcji, no ale trudno) i najmocniejszy przedwzmacniacz (rzędu 30dB) oraz kabel Triset-113 (bo może twój obecny tak mocno tłumi wysokie częstotliwości).
 • Poziom 16  
  Okej. Dzięki Ci bardzo terrade za pomoc.

  Wygląda na to, że ta spectra ściąga wszystko, z wszystkich możliwych lokalizacji. W wyniku tego, poziom szumów jest tak niebagatelny, że przepuszczone to przez wzmacniacz - powoduje te wszelkie odbicia fali i inne negatywne dla oka artefakty. Fakt, sprzedawca powiedział prawde - ściąga wszystko ;)

  Przy okazji kupię ten kabel, sprawdzimy na innej Yagi. Na spectre nie ma raczej co liczyć, swój cel spełniłaby w wielkiej aglomeracji gdzie emisja sygnału jest duża.
  Tak naprawdę, myślałem że tutaj charakterystyka promieniowania dookólna spisze się w sam raz biorąc pod uwagę położenie miejscowości Potrzanowo i skoki. Można by logicznie myśleć, że powinna sobie radzić. Tym czasem wygląda na to, że szerokopasmówka o charakterystyce kierunkowej zda tu lepiej egzamin. Zobaczymy.
  Podejrzałem innych sąsiadów - mają YAGI skierowane w tą samą stronę co moja spectra ;]

  Jeszcze jedna sprawa - nigdzie nie znalazłem zysku energetycznego dla Spectry, na żadnej stronie :(

  A jak sprawa ma się z łączówkami (wtyki F), jak to profesjonalnie zarabiacie i co stosujecie.


  Jeżeli chodzi o przedwzmacniacz rzędu 30dB.... a nie spisze się tutaj przedwzmacniacz + wzmacniacz szerokopasmowy o regulowanym wzmocnieniu jaki posiadam ?

  Ma on właśnie maxymalne wzmocnienie 30dB.

  Jeszcze pytanie odnośnie anteny którą polecasz...
  NA stronie napisane jest że połączona z przewodem musi być poprzez symetryzator.... Rozumiem że w tor sygnałowy nie mogę puscić zasilania anteny z trafa 100mA z sieci (z wbudowanym przedwzmacniaczem) ?


  A anteny TELMORa - dobre są ?

  Dodano po 7 [minuty]:

  Co do TVN z Piątkowa. Moc 1kW, odległość z 50km, jest lepszy niż polsat nadawany ze śremu o mocy 200kW.
 • Pomocny post
  Moderator
  Po pierwsze TVN z Piątkowa to 1 kW ale przy widoczności optycznej i na kanale 47. Polsat na odległym obiekcie, pozahoryzontalnie i kanał 50ty.
  Ze Śremu powinieneś odbierać kanały 9, 27, 50 i 52. I to bez jakiegokolwiek wzmacniacza, co najwyzej kiepskiej jakości. Stawiając dobra kierunkową antenę na Trzeciewiec powinieneś odbierać wszystko co jest nadawane dużymi mocami: kanały 36, 41 i 53.
  Dziwi mnie że nie odbierasz TVP2 na kanale 27, wskazuje to na problemy z dopasowaniem impedancji anteny do kabla. I od zastąpienia tej chińszczyzny porządną anteną powinieneś zacząć. I nie z zainstalowanym od razu wzmacniaczem 300 dB , nie tędy droga. Najprościej wzmacnia się szumy i zakłócenia.
  Najprościej i najtaniej będzie postawić dobra antenę na Śrem i dobry tuner DVB. Poleci jak po drucie z doskonałą jakością.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Proszę jeszcze popatrzeć na anteny Telmor-Gdańsk -
  są tam równiież wzmacniacze selektywne.Można nawet do nich napisać
  i moga odpowiedzieć .Prześlą cały katalog.Poprosić trochę trzeba.
 • Poziom 16  
  Witam,

  Zwizualizowałem wyniki na mapie targeo i photoshopie ;)

  Sytuacja przedstawia się następująco :

  Moja antena(mapa_zasiegu_1.jpg) :
  Zakłócenia w odbiorze TV.


  To co widzi YAGI mojej sąsiadki (mapa_zasiegu_2.jpg) :
  Zakłócenia w odbiorze TV.

  Jak widać ona łapie wszystko ze śremu i tvn z piątkowa. TVN ma w sumie piękny, ale polsat już nie bardzo - lepszy od mojego ale nadal szumy.

  Pozostaje kupić dobrą antenę i skierować na śrem, albo kombinować z koninem lub Trzeciewcem (tutaj sytuacja powinna wyglądać jeszcze lepiej).

  Więc albo pójdę w tę stronę z anteną (wariant terrade) :
  http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=102&id=772

  albo w tą :

  http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=103&id=847
  Antena Televes DAT 45 MIX Aktywna, zysk około 29dB (to jest raczej high-end i cena raczej też)

  albo w coś telmora np :

  http://www.telmor.pl/pl/offer/162
  ASR-860 P25 – antena aktywna z wbudowanym przedwzmacniaczem antenowym - wzmocnienie 25dB.


  Co polecacie, ktoś z Was ma taki sprzęt w domu ?

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  wie8 napisał:
  Jak widać ona łapie wszystko ze śremu i tvn z piątkowa. TVN ma w sumie piękny, ale polsat już nie bardzo - lepszy od mojego ale nadal szumy.
  No to zmienia sprawę. Pisałeś, że ona ma antenę skierowaną jak Ty, a okazuje się że niemal w drugą stronę, choć kąt jest tak duży, że pewnie ta jej antena jest bardziej na Piątkowo.
  Śrem to jest to na co ja bym stawiał od początku (tu nie przesadzać ze wzmocnieniem). Stawiając też na DVB-T dostaniesz super jakość, no ale to drożyzna. Sam miałem brać, ale dostępne tunery mimo, że drogie to nie mają timera.

  Wszystko zależy jaki masz dostęp do towaru i eksperymentów, bo kupowanie pojedynczo płacąc za każdym razem za wysyłkę wyjdzie bardzo drogo (i długo). Na pewno musisz ustalić powody absurdów, w postaci nie odbierania TVP2 z Konina, TVP1 z Wałcza i TVP2 za Śremu (mimo odbierania innych). Trzeciewiec to inna sprawa, bo sama ogromna moc to nie wszystko. Najbardziej podejrzany jest kabel (np.20zł + wysyłka 30zł :D)

  No i sprawa TVN.
  Wielu ma manię na tym punkcie (nie ja) i wtedy są problemy, bo TVN z Konina to tylko 5kW, z Trzeciewca 20kW, natomiast łapiesz 1kW z Piątkowa. W efekcie mogą być konieczne 2 (lub 3) anteny, a także pułapki i droższy zasilacz, separator itp. Ale bez obsesji na punkcie TVN jest prościej, bo wystarczy zwykłe sumowanie Konina lub Trzeciewca z Piątkowem (bo antena na Piątkowo nic nie odbierze z tamtych, więc i nie zakłóci), przy Śremie jest trudniej.

  Co do anten to:
  -jeśli Televes to DAT 75
  -twoja Spectra ma 42dB, więc goła ma pewnie 12dB
  -ASR-860 P25 ma szeroki kąt widzenia, w sam raz na Śrem, by też złapać (kiepsko) Piątkowo (inaczej trzeba 3 anteny: 1x VHF, 2x UHF i pułapki, zwrotnicę, a wtedy lepiej postawić na DVB-T).
  Nie da się doradzić konkretnej (/-ych) bez ustalenia skąd będzie odbiór.

  Najtańszy eksperyment to: zmień kabel, przedwzmacniacz przełóż ze Spectry do swojej małej yagi i pokręć nią kanały łapiąc ręcznie (ustaw je wszystkie z wymienionych lokalizacji, na sztywno po MHz, nawet jak tam nic nie łapiesz). Jak nie masz ochoty na eksperymenty to irekr napisał co robić: "Najprościej i najtaniej będzie postawić dobra antenę na Śrem i dobry tuner DVB. Poleci jak po drucie z doskonałą jakością."
 • Poziom 16  
  Witam,
  Cytat:

  Wszystko zależy jaki masz dostęp do towaru i eksperymentów, bo kupowanie pojedynczo płacąc za każdym razem za wysyłkę wyjdzie bardzo drogo (i długo). Na pewno musisz ustalić powody absurdów, w postaci nie odbierania TVP2 z Konina, TVP1 z Wałcza i TVP2 za Śremu (mimo odbierania innych).


  Na dobry początek zobaczymy z kablem Triset 113 i yagi/spectra.


  Dostęp przez neta, ewentualnie sklep oddalony o 50km ode mnie, więc nie ciekawie.

  Cytat:
  Na pewno musisz ustalić powody absurdów


  Mysłałem, że powód absurdu już znamy - dookólna charakterystyka spectry.

  Cytat:
  Ale bez obsesji na punkcie TVN jest prościej, bo wystarczy zwykłe sumowanie Konina lub Trzeciewca z Piątkowem


  Poprostu chcę mieć zadowalającą jakość obrazu wszystkich kanałów w tym i Polsatu. :)
  Bez przesadnej perfekcji.

  Cytat:
  Co do anten to:
  -jeśli Televes to DAT 75


  Oj drogo, 260zł :| W dodatku nie mam pewności czy zda egzamin. Drogie eksperymentowanie.

  Czym się różni DAT 75 od 45, poza jak podejrzewam nieco większym zyskiem pewnie rzędu 2-3dB


  Cytat:
  Jak nie masz ochoty na eksperymenty to irekr napisał co robić: "Najprościej i najtaniej będzie postawić dobra antenę na Śrem i dobry tuner DVB. Poleci jak po drucie z doskonałą jakością."


  Poprostu jak nic z tego nie wyjdzie to uciekne w świat telewizji satelitarnej np cyfrowy polsat, NHDTV, Cyfra +.

  Więcej programów, perfekcja obrazu.
  Ale to ostateczność.
 • Pomocny post
  Moderator
  Ta "ostateczność" może się okazać koniecznością ekonomiczną.
  W wersji najtańszego abonamentu w granicach 10 zł w ciągu roku wydasz 120 zl + koszt dekodera a`49 i anteny z konwerterem a`100 zł. Policz ile już wydałeś i ile jeszcze wydasz na materiały i sprzęt do instalacji, o zmarnowanym czasie nie mówiąc.
  Poza tym pamiętaj ze czas idzie do przodu. Wydasz jeszcze paręset złotych na instalacje antenowe a w ciągu najbliższego roku postawia Ci w okolicach Wągrowca nowy obiekt RTV nadający telewizję WYŁĄCZNIE w DVB i działający w systemie SFN ze Śremem. A na początku 2011go wyłącza nadajniki analogowe tak w Śremie jak i Trzeciewcu i Rusinowie. I zostaniesz z bajerowskim pająkiem na dachu nie przydatnym do tego co został stworzony.
  Reasumując; musisz mieć antenę odbierającą sygnały w zakresie od kanału 9go do 52go (docelowo powinieneś mieć także kanały 66 i 69 dla DVB. W tym zakresie trzeba mieć albo dobra antenę logarytmiczną skierowana na Śrem (te anteny co podałeś nie obejmują kanału 9go lub w tym pasmie działają - delikatnie mówiąc - niezadowalająco) i kierunkową wąskopasmową (na razie!) na Piątkowo. Dobór ewentualnego wzmacniacza to kolejny etap. Najpierw Trzeba mieć ANTENĘ.

  A zanim zakupisz kolejną antenę/kabel/wzmacniacz (niepotrzebne skreślić) trzaba na spokojnie przeliczyć czy przez najbliższe dwa lata nie dac sobie siana i nie założyć prostej platformy satelitarnej. I tak bedzie najtańsza. A za dwa lata zobaczymy co bedzie.
  Szkoda Twojego czasu i Twoich pieniędzy.

  PS. Dla niezapoznanych w temacie: nadajnik TVN w Trzeciewcu nie dość że ma mała moc to jeszcze anteny są zainstalowane na małej wysokości i skierowane na Bydgoszcz. Swoim zasięgiem ledwo obejmują Nakło.
  nadajnik w Koninie stoi w samym mieście na wieżowcu mieszkalnym (w 1978mym roku robiłem tam pomiary lokalizacyjne sygnałów zanim uruchomiono nadajnik TVP2 i nowy przemiennik TVP1) i zapewnia zasięg w zasadzie dla samego Konina, w Słupcy sygnał już jest bardzo mizerny a w Gnieźnie nie ma go w zasadzie wcale.
 • Poziom 34  
  1-pozostaje pieniądze abonamentowe przeznaczyć na faktyczniee dobry odbiór t.j. moment kiedy zainstalują anteny TELEWIZJI CYFROWEJ NAZIEMNEJ.
  2-skończą się te milionowe ilośći anten siatkowych i innych -o małej przydatnośći.
 • Poziom 31  
  Zrób jeszcze jedną poprawkę . Mianowicie uziemij tą siatkę u góry i jeszcze raz ustaw kierunek . Poza tym zmień koncentryk z tego białego śmiecia na porządny czarny kabel np. H-155. W ostateczności stary komunistyczny koncentryk TV . Każdy kabel jest lepszy od tego białego śmiecia . A płytki mają oporność 50 Omów a nie 75 jak piszą producenci . Tysiąc razy kombinowałem i wychodzi mi 50 nie 75. Pozdrawiam !