Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB a antena radiowa. Czy nie będzie żadnych zakłóceń?

kafilomza 24 Gru 2008 22:56 4276 7
 • #1 24 Gru 2008 22:56
  kafilomza
  Poziom 16  

  Mam takie pytanie jestem laikiem w tych sprawach to prosze se nie smiac. Mam takie pytanie chcialbym ustawic antene od CB na srodku dachu samochodu, lecz nie wiem czy nie bedzie jakis zaklocen ze strony anteni od radia samochodowego gdyz mam ja na dachu( reno 19)

  0 7
 • #2 25 Gru 2008 07:41
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  kafilomza napisał:
  ... chcialbym ustawic antene od CB na srodku dachu samochodu, lecz nie wiem czy nie bedzie jakis zaklocen ze strony anteni od radia samochodowego gdyz mam ja na dachu( reno 19)

  Zakłóceń to raczej nie.
  Natomiast będą te anteny wzajemnie na siebie oddziałowywały , w ten sposób , że jedna - drugiej będzie "zabierała" część energii.
  Jeżeli anteny te są w odległości około metra i antena radiowa (nie CB) jest z tyłu , ukośnie do płaszczyzny dachu , to przyjąłbym taki montaż i specjalnie się tym nie przejmował.

  Gdzieś te anteny na jednym samochodzie , muszą się pomieścić. :D

  Ważne aby poprawnie zestroić antenę na pasmo CB i po sprawie.


  Pozdrawiam.

  0
 • #4 25 Gru 2008 12:31
  iluminative
  Poziom 10  

  kafilomza napisał:
  gdzie proponowal bys ja ustawic w takim wypadku??


  Może na tylnej klapie od bagażnika? im większa odległość anten od siebie tym mniejsza zależność między sobą

  Ale w zasadzie nie powinno być, aż takich wielkich zależności według mnie między sobą tych anten od radia i CB więc nie przejmuj sie tym, aż tak bardzo...

  0
 • #5 25 Gru 2008 13:01
  coverled
  Poziom 13  

  :) mam R 21 Nevada. Antena radiowa na dachu przy przedniej szybie, ustawiona "na ukos" względem dachu. Antena od CB na środku dachu, zamontowana na stałe (President WA 27). Jeździ tak od kilku miesięcy, nie zauważyłem negatywnego wpływu jednej na drugą, poza jednym faktem... W momencie nadawania z CB to drugie radio nazwijmy je "od muzyki" gra odrobinkę ciszej. Zakłócenia były mniejsze kiedy cb radio położyłem dalej od radia "od muzyki". Przypadek czy jakiś wpływ jednego na drugie?
  Nie znam przyczyny:?: Nie wiem czy jest to wina anteny czy jednego lub drugiego radia. Wcześniej jeździłem z anteną na podstawie magnesowej ale szczerze mówiąc nie pamiętam czy występowały podobne zakłócenia. Może ktoś lepiej zorientowany w branży podpowie o co chodzi.:?:
  Jeszcze druga sprawa, mam tubę podłączoną do wzmacniacza. Zdarza się, że słyszę siebie w tubie. Tą sprawę wyjaśniłem, zakłóca wzmacniacz. Po "zabraniu" zasilania ze wzmacniacza było ok.


  Zupełnie nie na temat. Ty pytasz czy odpowiadasz na temat. ?
  Regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]

  0
 • #6 25 Gru 2008 16:47
  kondensator
  Poziom 36  

  kafilomza napisał:
  chcialbym ustawic antene od CB na srodku dachu samochodu, lecz nie wiem czy nie bedzie jakis zaklocen ze strony anteni od radia samochodowego gdyz mam ja na dachu( reno 19)

  Anteny trzeba prawidłowo i bezpiecznie zainstalować. Dla własnego i innych bezpieczeństwa i zmniejszenia frustracji (zakłócenia, sprawność)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1158819.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1166155.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic886121.html !
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic857895.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic709502.html

  0
 • #7 26 Gru 2008 18:02
  SP8JUX
  Poziom 30  

  kafilomza napisał:
  .... chcialbym ustawic antene od CB na srodku dachu samochodu, lecz nie wiem czy nie bedzie jakis zaklocen ze strony anteni od radia samochodowego gdyz mam ja na dachu( reno 19)

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, piszesz że chcesz "ustawić antenę..", rozumiem, że na podstawie magnetycznej, jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. Spotykałem przypadki, że antena CB stała 5cm od radiowej i wszystko było OK, a i inne, antena radiowa w szybie tylnej a CB na środku dachu i .. jeden wielki śmietnik. zależy to m/n. od: radia samochodowego, anteny radiowej i jej przedwzmacniacza, wersji instalacji samochodowej, innych wodotrysków typu dodatkowe wzmacniacze do radia, tuby basowe itp.
  Marek

  0
 • #8 16 Sty 2009 08:20
  porto
  Poziom 11  

  Ja też stawiam antenę na dachu w odległości około 10 cm od radiowej i nie widzę różnicy w nadawaniu i odbiorze.

  0