Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Amper, Volt, Rezystor] [dokładne objasinienie]

25 Gru 2008 00:43 3906 6
 • Poziom 11  
  witam proszę o łopatologiczne wyjaśnienie co właściwie robi opornik, wydaje mi się że ma on ograniczać prąd, ale jak to możliwe że gdy chcemy podłączyć diodę do 10v to wystarczy jeden opornik jak to się dzieje że zmniejsza on napięcie, tyle czasu kombinuje i niewidem, no więc proszę o objaśnienie mi tego wszystkiego, tego całego mechanizmu związanego z rezystorem.
 • Pomocny dla użytkowników
  Im większy dajesz opornik, tym słabiej świeci dioda. Przykładowo masz napięcie 12V i chcesz podłączyć diodę czerwoną. Dajesz w szereg z diodą opornik 1kΩ i z pewnością się dioda nie przepali, a będzie świecić. Im mniejszy opornik od tego 1kΩ (czyli od 1000Ω) przykładowo 820Ω, tym jaśniej będzie świecić dana dioda.
  Gdy masz miernik, to ustawiasz go na zakres pomiaru 200mA i dajesz go w szereg z opornikiem i diodą. Wtedy widzisz jaki prąd płynie w obwodzie. Będzie to prąd przykładowo 11mA i gdy taka jasność cię zadowala to nie musisz nic zmieniać. Dajesz na stałe taki opornik jak podczas próby. Gdybyś jednak chciał aby dioda świeciła mocniej, to zmniejszasz opornik do tego momentu, że uzyskasz przepływ prądu o wielkości 20mA. Tu jest granica, której przy zwykłej diodzie świecącej przekraczać już nie powinieneś, bo dioda się może przepalić. Według moich danych to opornik 560Ω jest już minimalnym dla diody świecącej (czerwonej) przy napięciu 12V.
 • Poziom 11  
  Nie chodzi mi konkretnie o diodę ale o ten rezystor, jeśli damy tam rezystor 560 to zmniejszy nam się prąd czy tak ? a co się dzieje z napięciem, czy zostaje 12v, czy dioda nie powinna dostawać mniejszego napięcia?
 • Specjalista elektronik
  Sprawa jest "prosta", rezystor ogranicza prąd do wartości zgodnie z prawem Ohma.
  Ale gdy mamy dwa elementy połączone szeregowo sprawa się komplikuje.
  W tym wypadku napięcia dzieli się na dwie cześć.
  Zobacz na ten schemat:
  [Amper, Volt, Rezystor] [dokładne objasinienie]
  Mamy tam dwa rezystory podłączone pod 9V.
  I teraz płynący prąd przez te rezystory powoduje powstanie na tych rezystorach spadku napięcia stosownie do prawa Ohma.
  A i teraz dochodzi do głosu II prawo Kirchhoffa które mówi ze suma spadków napiec na rezystorach nie może być większe od napięcia baterii.
  Wiec w rzeczywistości będziemy mieli taką sytuację:
  Prąd będzie równe I=9V/300=30mA
  I napięcia:
  UR1=30mA*100=3V
  UR2=30mA*200=6V
  I wszystko się zgadza bo suma napiec jest równa 9V wiec i Ohm jak i Kirchhoff są zadowoleni.
  Zobacz sobie na te rysunki
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5317039#5317039
 • Pomocny dla użytkowników
  MarcusBurnett napisał:
  Nie chodzi mi konkretnie o diodę ale o ten rezystor, jeśli damy tam rezystor 560 to zmniejszy nam się prąd czy tak ? a co się dzieje z napięciem, czy zostaje 12v, czy dioda nie powinna dostawać mniejszego napięcia?

  Napięcie rozkłada się między opornikiem i diodą, oczywiście nierówno. Na diodę ma trafiać tylko tyle ile można, czyli np. 2,15V. Ty jednak o tym nie myślisz, bo ustalenie prądu będzie jednoznaczne z ustaleniem właściwego napięcia dla diody świecącej.
 • Poziom 11  
  No tak teraz to już zaczynam rozumieć ;) trochę jeszcze po eksperymentuje ;)
  Dziękuje wszystkim :)

  Dodano po 36 [minuty]:

  A takie małe pytanko czyli znając napięcie i prąd diody(2v i 0,02A) to z prawa Ohma możemy obliczyć jaką ona ma rezystancje,(2v/0,02=100)
  i moc (2v * 0,02= 0,04w)