Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Samsung SV0802N] Nie pracuje tylko w PC?

25 Gru 2008 01:23 1595 8
  • Poziom 36  
    Witam.

Panowie, czy może mi ktoś powiedzieć, co jest powodem, że dysk "Samsung SV0802N" nie kręci talerzami gdy podłączy się do niego zasilanie +5 i +12V, podczas gdy inne dyski podłączone do tego samego zasilacza w tym samym momencie zaczynają się kręcić? Co ciekawe, dyski Samsunga (ten model, mam dwa takie same) działają i kręcą sie bez problemu w... nagrywarkach DVDr! Dyski pochodzą właśnie z tych nagrywarek, a po podłączeniu do PC - nie kręcą.
    Napięcia sie zgadzają (+5.09V i +12,05V).

ktoś miał taki przypadek? A może wie ktoś z Was co tu jest grane? Nie mogę nic zgrać z tych dysków.

--- EDIT ---
    Hmm... widzę, że trudny temat :(. Czekam nadal na jakąkolwiek pomoc.

--- EDIT ---

Dodam, że LED wyświetla kod (1 długi, 1 krótki):
    Code:
    11 Bias force too high error

To znaczy że?
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie spotkałem się do tej pory z tymi dyskami, ale z informacji dostępnych w internecie jest to dysk z serii Spinpoint V Series
    Poniżej cytuję przetłumaczony tekst z powyższego linka
    Cytat:
    Zoptymalizowane HDD dla środowiska CE, Spinpoint V Series. PVR, HDTV, dekoder, DVD urządzenia rejestrujące, Konsole gier, domowy serwer medialny... Wszędzie tam, gdzie trzeba. Poczuj bezpieczeństwo z nowych technologii "Zablokuj na dysku"

Coś mi się zdaje że ten dysk ma dodatkowe zabezpieczenia.
    Mógłbyś sprawdzić jak i czy w ogóle zostanie wykryty ten dysk przez MHDD (komenda EID), ustawiony na MASTER i podpięty do 1 kanału IDE.
  • PCBway
  • Poziom 36  
    No tak właśnie zaczynałem się zastanawiać, czy to nie jakaś wersja HD przeznaczona nie dla PC tylko dla wideo etc. Samo nie kręcenie silnikiem w PC - a normalna praca w nagrywarce - już mnie zastanawiało.
    Wstawiam screeny z MHDD.

Start --> https://obrazki.elektroda.pl/6_1230290620.png
    EID --> https://obrazki.elektroda.pl/82_1230290811.png

Po pierwsze:
    Proszę poprawić błędy ortograficzne we wszystkich wypowiedziach.
    Po drugie:
    Proszę wklejać grafikę zgodnie z ogłoszeniami zamieszczonymi w dziale.
    Po trzecie:
    Zamiast pisać post pod postem używaj opcji zmień!

Przy takim stażu na forum wypadałoby wreszcie zapoznać się z panującymi zasadami.

Dodano po 33 [minuty]:

Do moderatora:

ad1. Poprawione. Strasznie dużo tych błędów było: aż JEDEN! (talerzami(ż)). reszta to "a" zamiast "ą", i jeden wyraz źle rozdzielony tudziez jakas "literówka". Faktycznie... strasznie w oczy kłuje. Bez przesady.

ad2. Grafiki nie moge wklejać - czemu? Opisałem tutaj. Jako moderator, należało by czasami poprzegladać forum a nie naskakiwać na ludzi "bo nie chce mi się szukać a mogę dokopać". I czekam na Twoją - jako moderatora - poradę w tamtym temacie co jest nie tak z wrzucaniem screenów.

ad3. Wiem, jakbym użył "zmień" to post by nie zmiienił pozycji w liście forum i trafił by na "dno" po kilku dniach. Specjalnie wpisałem jako "nowy", żeby pojawił sie na przedize. Efekt? Kolega "gsm_virus" odpowiedział. Przedtem nie było żadnej odpowiedzi. Teraz mogę już zmienić (dodać post [2] jako cd. postu [1], ale nie mam opcji skasowania swojego postu [2] - w efekcie ja tego zrobić nie mogę, a jako Moderator - oprócz poinformowania żeby zmieniać a nie doklejać - powinieneś to zrobić sam. Daj mi opcję kasowania swoich postów to zmienię ja. Teraz nie mogę.

ad4. Zasady znam. Nic nie robie "bo mi sie nie chce". Też jestem moderatorem pewnego forum i wiem na jakich zasadach forum działa. Moderator jako "porządkowy", nie tylko opieprza ale i poprawia błędnie zrobione i zredagowane posty. Chyba, że tu taka zasada nie istnieje...

Pozdrawiam i życze miłych dalszych dni swiąt.

PS: litery "a, e, c" zamiast "ą, ę, ć" itp to wynik uszkodzonej i nie zawsze kontaktującej klawiatury.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na prawdę zastanawiający jest ten dysk... jednak błędy jakie zauważyłem
    Co do WARNING: SET MULTIPLE command aborted nie wiem czym jest to spowodowane.
    Natomiast dysk nie jest zabezpieczony komendą ATA bo Security: high, OFF. Funkcja SMART jest wyłączona SMART: Disabled.
    LBA jest poprawnie wykrywane LBA:156,368,016 ≈ 78 GB ale mimo to MHDD wskazuje aktywne HPA (zapalona kontrolka na górze).
    Nie wyświetla nr seryjnego (w samsungach to 15 cyfr) tak jak by nie było komunikacji se skorupą dysku.

Na Twoim miejscu spróbował bym zrobić odczyt (o ile się da) pierwszych 100 sektorów LBA komenda ATOF i zapisać je do pliku , następnie sprawdź (w Hex edytorze lub DMDE) co tam się kryje.
  • Poziom 36  
    Dziękuję za zainteresowanie.
    Próbowałem odczytać 1-sze 100 sektorów, ale jaki to daje efekt widać na screenie. Zresztą nie jest to dziwne, bo talerze się nie kręcą.

I to mnie najbardziej zastanawia i interesuje: dlaczego w PC (lub podłączony bezpośrednio do zasilacza) ten dysk nie kręci się, natomiast wpięty w nagrywarkę DVDr, bez problemu sie rozpędza. Dodam, że w DVDr nie rozpędza się od razu po włączeniu zasilania, tylko po wewnętrznym teście - na wyświetlaczu jest napis "PLEASE WAIT", po kilku sekundach napis znika i rozpędza się dysk, po czym przechodzi do normalnej pracy wyświetlając ile jeszcze czasu mam wolnego do nagrania. A w PC - jak by się zaparł.

A może nagrać i wstawić dźwięki (w MP3) jakie wydaje ten dysk w czasie startu? Może to coś podpowie?

--- EDIT ---
    Wstawiam krótki MP3 z dźwiękiem jaki ten dysk wydaje w czasie startu ale w DVDr (bo tam się kręci).

http://odsiebie.com/pokaz/1195029---89c1.html
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie jest to żaden cudowny dysk . Jest to standardowy dysk Samsunga . Jesli nie startuje/uruchamia się w PC-cie , to zapewne brak jest styku na złączu Molex zasilacza z elektroniką dysku . Te dyski mają bardzo cienkie bolce w złączu zasilania . Dociśnij więc styki w złączu/wtyczce zasilającej dysk - powinien wystartować/zakręcic talerzami - musi być dobre połączenie elektryczne . Dysk może tez pracować poprawnie , ale dość cicho i dlatego go nie słyszysz .

Pozdrawiam .
  • Poziom 36  
    BIGOLSEN napisał:
    Nie jest to żaden cudowny dysk . Jest to standardowy dysk Samsunga...

Tak, widziałem, że ludzie mają go podłączonego do PC. Sęk w tym, że u mnie nie kręcą się te dyski - obydwa!

Cytat:
    ...Jesli nie startuje/uruchamia się w PC-cie , to zapewne brak jest styku na złączu Molex zasilacza z elektroniką dysku . Te dyski mają bardzo cienkie bolce w złączu zasilania . Dociśnij więc styki w złączu/wtyczce zasilającej dysk - powinien wystartować/zakręcic talerzami - musi być dobre połączenie elektryczne...

Złącza sa dociśnięte. Po zmierzeniu napięć na PCB dysku są napięcia +5V i +12V względem masy. Czyli złącze jest OK. Dziwne, żeby nie ruszał w PC jak i w dwóch osobnych zasialczach które zasilają TYLKO dysk. Inny dysk podłączony do kolejnego złącza w tym samym czasie (np. Seagate) rusza, a te Samsung-i stoją.
    Cytat:
    ...Dysk może tez pracować poprawnie , ale dość cicho i dlatego go nie słyszysz..

jak ucho przylepiam do dysku to słychać już wyraźnie :) . Sęk w tym, że nic nie słychać, a przechylanie dysku w dłoni nie daje uczucia żyroskopowego. Czyli talerze nie pracują.

Zastanawiam się, czy czasem f-ma Panasonic (z której nagrywarek są te dyski) nie zmienia coś we fleszy dysku tak, ze dyski pracują z ich nagrywarką, ale nie ma - domowymi sposobami - możliwości podmiany dysku samemu. Wiecie... każda firma robi wszystko, żeby klienta ściągnąć do serwisu. I tu chyba skutecznie im się to udaje :( . Ale nie poddaję się :)
  • Poziom 36  
    Dziękuje, przejrzałem. Tu trzeba już "tęższej" głowy. Ja juz myślę, czy we flesz tego dysku nie wgrali jakiegoś innego FW zamiast fabrycznego, bo żadnej innej przyczyny takiego zachowania sie dysku znaleźć nie mogę.
    Dziś podąłczyłem pod osobny zasilacz ten dysk (SV0802N) oraz inne do pozostałych złącz (Seagate, Caviar etc.). Wszystkie ruszyły (zaczęły się kręcić) po uruchomieniu zasilacza oprócz tego SV0802N. A dysk jest sprawny. Ktoś coś rozumie?