Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opóźniacz na ne555 z regeneracją czasu

25 Gru 2008 02:51 5896 9
  • Poziom 14  
    Witam. Mam uszkodzony timer w wentylatorze łazienkowym. Jego wymiana jest nieopłacalna. Wentylator ma higrometr, który prawidłowo załącza wentylator. Prócz tego wentylator można włączyć bezpośrednio z pstryczka, by wymusić jego działanie. Chciałem przywrócić jego sprawność jeżeli chodzi o opóźnienie wyłączenia 3-15minut. Poczytałem trochę o ne555 i to się nada raczej. Powiem w czym rzecz. Sam układ monostabilny wiem jak mniej więcej złożyć. Sprawa wygląda tak. Po włączeniu wentylatora przez higrostat mam wyjście o dodatnim stanie niskim. To wyjście chciałbym wykorzystać do startu ne555. Oprócz tego, jak się włączy pstryczek, to mam wyjście, na którym pojawia się wysoki stan dodatni. Chciałbym to wykorzystać do zatrzymania ne555, do czasu jak pstryczek zostanie wyłączony. Po wyłączeniu pstryczka (czyli po wyjściu z łazienki ) układ pochodzi jeszcze 3-15 min, po czym poda na wyjściu stan wysoki, a z tym już wiem co zrobić, by wyłączyć wentylator. Czy jest taka możliwość zrobienia tego?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Tak, da się zrobić, tylko nie wiem o co chodzi z tym dodatnim stanem niskim.
    Jeśli znasz trochę angielskiego lub masz trochę czasu to wpisz w google:

555 datasheet - znajdziesz notę aplikacyjną i tam jest opisane wszystko
    555 kalkulator ( calculator ) - są programy za pomocą których można policzyć potrzebne wartości elementów, dla leniwych ;)

Najlepiej zmierz jakie masz napięcia na wyjściach sterujących tego co już masz i zobacz czy podejdzie czy trzeba będzie zastosować jakiś dodatkowy element.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    no już wiem jak to chyba trzeba zrobić. Tylko mam takie pytanie. Po triggera z 555 podwiesze sobie pod vcc. teraz trzeba bylo by podac impuls poprzez chwilowe zwarcie do masy. Do dyspozycji mam wyjscie z jakiegoś ukladu ktore po włączeniu wentylatora ma na wyjsciu 0,9V a w stanie spoczynku 4,5V . z początku myslalem zeby wlasnie podawac to napiecie (0,9V)do trigera ale to chyba tak nie można. wiec wymyślilem jakoś tak że dam takie coś że dam 2 tranzystory npm i pnp ktore będa dzialac tak do czasu jak bedzie 4,5 beda zatkane a jak pojawi sie 0,9 to zrobia zwarcie do masy jako impuls . teraz mam problem jak przerwac ten impuls. Zastosowac jakis uklad rc + tranzystor do wylaczenia czy jak?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Układ wyzwalania można zrobić tak:

Wartości rezystorów - dla napięcia zasilania 5V÷12V (nie podałeś, jakie jest w twoim układzie). Tranzystory - dowolne małej mocy (np. BC547).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    no napiecie bede mial 12V stabilizowane. bo tamten uklad dziala na 4,5V ale wyciagne na dzielniku napiecia wstawie mostek prostowniczy i stabilizator i bedzie 12V. Czyli jak bedzie 4,5 V na wejsciu to na trigerze bedzie stan wysoki a jak na wejsciu spadnie do stanu niskiego to poleci impuls tak i potem znow bedzie stan wysoki?

Dodano po 14 [minuty]:

poytrzebowac bede jeszcze uklad taki ze jak bedzie napiecie to zatka obwod a jak nie bedzie zasilania to obwod bedzie zamkniety. potrzebne mi to to wylaczenia ukladu 555 na czas gdy wentylator jest wlaczony z pstryczka czyli ma chodzic caly czas. Mam miejsce gdzie po wlaczeniu pstryczka pojawia sie +4,5V
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pogubiłem się już - niestety - w tych opisach stanów niskich, wysokich, zatykaniach, opadaniach, itd. :|

Proponuję układ timera na CD4093:

W pozycji S2 jak na obrazku przekaźnik włącza się po podaniu 0,9V na wjsciu (S1), a wyłącza po zmianie stanu wejścia na 4.5V z opóźnieniem zależnym od wartości C1 i ustawienia P1. Pozycja przeciwna S2 - to działanie odwrotne.
    Przy użyciu przekaźnika na 5V napięcie 12V jest zbędne.
    Typ tranzystora Q2 i wartość R4 należy dobrać w zależności od rezystancji cewki przekaźnika.
    Bramka U1D jest do dowolnego wykorzystania (ewentualne dalsze odwracanie poziomów logicznych :D , można jej wejścia i wyjście połączyć równolegle do U1C.
    Pozdrawiam.
    ps. zapomniałem zmienić C2 i C3 na większe :D
  • Poziom 14  
    ide za ciosem i dzialam z tym 555:) uklad wyzwalajacy mam juz jako taki. teraz potrzeba mi takie cos ze jak wysoki stan na wyjsciu z ne555 przejdzie na niski to cos zrobi mi chwilowe zwarcie pewnego ukladu na 2 płytce (12f508) co spowoduje jego wyłączenie az do ponownego załączenia.
    Jak takie coś można prosto zrealizować?

Dodano po 5 [minuty]:

po tym praktycznie majac gotowy timer calosc mogl bym zastosowac do obslugi wentylatora zamiast fabrycznej plytki. Jednak nie wiem jak by przeszczepic higrometr ktory działa na zasadzie zmniejszania swojej rezystancji w miare zwiekszania wilgoci.
    Możesz zrobić to na kolejnym 555, bramkach (np. 4093) lub na tranzystorach:
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    w sumie to odwrotny układ trzeba by było czyli w momencie przejscia 555 ze stanu wysokiego w niski wygenereowac impuls wysoki
    awalknek napisał:
    w sumie to odwrotny układ trzeba by było czyli w momencie przejscia 555 ze stanu wysokiego w niski wygenereowac impuls wysoki

"W sumie" to na kolektorze Q1 jest generowany "impuls wysoki" (wystarczy zróżniczkować narastające zbocze), a na kolektorze Q2 - "impuls niski - zwarcie do masy". Możesz także "odwrócić" na jeszcze jednym tranzystorze impuls ujemny (z kolektora Q2). :D