Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCF 8583. Problem.

25 Gru 2008 17:54 2322 3
  • Poziom 15  
    Witam.
    Nie wiem jaki dać temat do tego :/
    Z racji Świąt znalazłem trochę czasu, aby napisać ten temat..
    A teraz napiszę o co chodzi:

Chcę zrobić zegarek na lampie IW-18 dokładnie to ten

Doszedłem do tego momentu:
    PCF 8583. Problem.
    W opisie jest coś takiego:

Układ jest taktowany kwarcem 32 768Hz.
    Trymer C4 służy do ustawienia poprawnej szybkości pracy układu. Ustawiamy go w taki sposób aby na wyjściu /INT (pin 7) występowały impulsy o częstotliwości dokładnie 1Hz.

Tu jest mój problem, bo nie za bardzo mam czym dokładnie zmierzyć tę częstotliwość...posiadam miernik DT9208A z pomiarem, ale jakiś taki niepewny jestem co to tego, bo pomiar skacze jak na trampolinie... - więc spróbowałem z diodą LED. Co się okazało, po przyłączeniu diody do pinu 7 w ogóle nic się nie pokazuje, ale gdy diodę przyłożyć jednocześnie do 7 i 8 pinu, to impulsy są (tylko nie mam czym zmierzyć, czy akurat raz na sekundę, ale nie o to teraz chodzi).

Nie wiem czemu tak jest, że na pinie 7 nic nie widać :(
    Może ktoś podpowie, co mogłem źle zrobić, albo co powinienem zmienić/dodać/odjąć, aby to zadziałało ?

Jeszcze jedna sprawa: Wg schematu trzecia nóżka układu (A0 -wejście adresowe) jest przyłączona do masy.

Znalazłem na forum opis tego układu TUTAJ
    i tam jest:
    Wejście A0 służy do ustalenia adresu w obrębie sieci I2C. Przy A0 zwartym do masy adres układu wynosi A0H, przy zwarciu do plusa zasilania A2H
    Czy to ma jakieś znaczenie w moim problemie ?

W tym opisie jest jeszcze coś takiego:
    Wyjście INT (pin 7) jest typu otwarty dren i należy je podciągnąć do plusa zasilania po przez rezystor 1...10k.

I nie wiem czego się trzymać, czy podłączyć pod zasilanie przez R, czy nie ? :|

Proszę o wyrozumiałość i w miarę łopatologiczne wyjaśnienie sprawy, gdyż dopiero raczkuję w tym temacie...
    Pozdrawiam !
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Pin A0 ustawia adres po prostu.
    Skoro na schemacie jest zwarty do masy to tak zostaw. Program na ATMEGę jest przystosowany do pracy z adresem takim jaki jest przy pinie A0 zwartym do masy. W Twoim problemie nie ma to znaczenia. Po prostu podłącz do masy.
    Pin INT (7) jest w stanie zwierać się tylko do masy.
    A co za tym idzie dioda LED podłączona do masy i do tego pinu nie zaświeci.
    Musisz ją podłączyć pomiędzy VCC i ten pin. Oczywiście szeregowo przez jakiś rezystor.
    Częstotliwości 1Hz za łatwo nie ustawisz.
    Mało który miernik częstotliwości ma wystarczającą dokładność. A więc sposób z diodą LED odpada.
    To zwykle ustawia po pewnym czasie. Jak zegarek po powiedzmy tygodniu sie śpieszy (śpieszy/puźni się cały czas ale dopiero po tygodniu będziesz widział że tak i od razu o ile), to zwiększasz pojemność C4. Jak sie puźni to zmniejszasz.
    Jak sie śpieszy albo puźni o mniej niż kilka sekund to lepiej nie ruszaj C4.

Acha. Skoro procesor nie korzysta z linii INT to nie musisz do linii INT podłączać żadnego rezystora idącego do VCC.
  • Poziom 15  
    atom1477 napisał:

Pin INT (7) jest w stanie zwierać się tylko do masy.
    A co za tym idzie dioda LED podłączona do masy i do tego pinu nie zaświeci.
    Musisz ją podłączyć pomiędzy VCC i ten pin. Oczywiście szeregowo przez jakiś rezystor.

Faktycznie po przylaczeniu miernika w trybie kontroli ciaglosci obwodu miernik piszczy ~1s
    Czyli wydaje sie ze wszystko zostalo dobrze zlozone...wydaje sie...po swietach reszta

Dziękuje za wyczerpująco udzielona odpowiedz
  • Użytkownik usunął konto