Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samochód ŻUK plus na masie i radiotelefon - jak połączyć

Nikita_Bennet 25 May 2009 07:52 10443 31
 • #31
  sp5wcx
  Level 33  
  Proponuję wybrać się na jakiś złom metali kolorowych, co głównie z wojska jest ściągany. Znajdziesz tam coś takiego jak "Zasilacz Bateryjny ZB-1M" od radiotelefonu K-1M. Zasilacz ten to separowana galwanicznie przetwornica pracująca w zakresie napięć wejściowych od 11 do 30V i dająca na wyjściu stabilizowane 12V przy prądzie obciążenia do 8A. Zasilacz taki kosztuje około 30 zł. Jako że jest wykonany z wojskową solidnością, na pewno wytrzyma jazdę Żukiem. A potem jak Żuk pójdzie do kasacji to zasilacz ten będziesz mógł przełożyć na jakiś samochód z instalacją 24V aby zasilić nim urządzenia wymagające 12V.

  Tu jest dokumentacja:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6571822#6571822
 • #32
  kondensator
  Level 36  
  Co do samochodów Żuk (oraz Nysa) i ich instalacji elektrycznej, warto chyba wymienić poglądy (i może nie tylko) ze zgłębiającymi zagadnienie od podszewki (chyba dosłownie) : http://nysavan.mojeforum.net/index.php
  http://nysavan.mojeforum.net/forum-vf7.html (Elektryka)
  Tu zaś http://www.milicja.warszawa.pl/?nasze-radiowozy-i-pojazdy-cywilne.,4 powinni coś wiedzieć o systemach "kogutowych" (były różne)
  (ciekawostka z Muzeum Ratownictwa w Krakowie - Żuk karetka pogotowia (oczywiście z kogutami, ale chyba bez syreny) http://www.ratmed.pl/galeria/zdjecia.php?id=40&foto=3374&od=12 )
  "Elektronika kogutowa" może była przystosowana do "+" na masie fabrycznie, może ma możliwość przełączenia wewnątrz lub może da się to prosto przerobić na "-" na masie - nie rozbierałem, nie wiem.
  Sądząc po ilości fotografii Żuków pożarniczych znajdywanych przez wyszukiwarkę - ktoś "z branży" na pewno ten temat przerabiał i pewnie pomoże - trzeba trochę poklikać...