Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stukanie w obudowie Tonsila

25 Gru 2008 21:20 1314 26
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Piszę pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość ;) A więc problem jest następujący. Mam stare kolumny Tonsila (po wujku) i wymieniłem w nich głośniki niskotonowe GDN 20/30 na 20/40/14 gdyż w tych starych zawieszenie membrany było całkowicie rozsypane. Jednak działały jeszcze i póki nie poszła cewka spokojnie ich używałem. Jednak gdy zwiększyłem głośność to pojawiało się w jednej kolumnie "stukanie" w tylnej ściance. Gdy głośniki były już w rozsypce kupiłem te nowe i stukanie występuje nadal. Wytłumiłem całe kolumny pianką (taką co się kładzie pod panele) i efekt jest baaaaaardzo dobry. Jednak moje "stukanie na większych głośnościach nadal występuje. Dodam jeszcze że gdy docisnę tą tylną ściankę ręką "stukanie" ustępuje. Czy ktoś wie od czego to może być i jak temu zaradzić? Wzmacniacz mam stary Unitry (symbolu nie podam bo po prostu jest zdarty po ok 18 latach) w każdym bądź razie jest 2x20W. Głośniki niskotonowe mają 40W RMS. Symbolu kolumn również nie podam bo po prostu go nie ma :D Jednak chcę wiedzieć jak zlikwidować owe "stukanie". Z góry dzięki za wszystkie odp ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Zapewne tylna ścianka jest po prostu luźna. Wypadałoby ją podkleić lub skręcić bardzo delikatnie. Nie wiem jakiej grubości są tam ścianki ale może udałoby się kilkoma małymi gwoździkami zbić i do tego jakiś klej choćby Vikolem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    To w takim razie jutro pójdę po klej, skleję i napiszę czy poprawiło się coś. Wielkie dzięki za pomoc. A co sądzicie o moim sposobie wytłumienia kolumny? :D A czy warto brać do takich kolumn tunel BR? bo zastanawiałem się czy to coś pomoże bo jak wspomniał kolega przede mną jest to obudowa zamknięta ;)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Obudowa zamknięta i tego się trzymaj, nie kombinuj bo może być gorzej. Najlepiej jak porządnie wygłuszysz ale to już pisałeś wyżej i tak pozostaw. Nie wiem jak się sprawdza ta folia/pianka pod panele ale postaraj się o wate lub gąbke ze starych foteli.
  • Poziom 9  
    Z gąbką może być problem a watę na pewno by się jakoś skołowało. Na ten moment jestem zadowolony z owej pianki która bardzo dobrze się sprawuje ;) Mam w domu jeszcze silikon. Czy on mógłby posłużyć mi do uszczelnienia obudowy od środka czy jednak lepiej użyć Wikolu?
  • Poziom 9  
    No ale silikonem jakbym wziął to poczekałbym ok 24h żeby porządnie wysechł więc oparów by już nie było :D Czyli mogę brać silikonem tak? :D SPOKO :D

Dodano po 15 [minuty]:

Jutro dam Wam odpowiedź forumowicze jak wszystko działa. Z góry dzięki wszystkim no i wesołych świąt a raczej ich końcówki ;) Tematu jeszcze nie zamykam bo nóż widelec może mi się jeszcze coś przypomni ;)
  • Poziom 9  
    Niestety nic nie dało uszczelnienie obudowy :( stukanie występuje nadal :(

Dodano po 19 [minuty]:

Co to do cholery jest? Myślałem że to głośnik wysokotonowy ale tu cewki nawet nie ma o_O

• Poziom 36  
    Może to nie tylna ścianka stuka? Może stukać głośnik niskotonowy przy dużej głośności. Chociaż przy takiej mocy wzmacniacza nie powinien.
    Z głośnikiem wysokotonowym jest wszystko w porządku, ja z daleka na tym zdjęciu widzę cewkę a Ty z bliska nie widzisz? :D Wiesz w ogóle jak działa głośnik? Podpowiem, że w każdym (no prawie) głośniku cewka znajduje się w szczelinie magnetycznej... teraz zgaduj które to cewka.
  • Poziom 42  
    A to co jest jak nie cewka???
    Generalnie dwie rzeczy mogą stukać
    1) Luźne elementy w obudowie, wszystkie przewody, elementy obudowy, zwrotnicy, wszystko co może wykonać ruch powinno być starannie umocowane.
    2) Wzmacniacze unitry potrafiły oddać sporo większą moc niż na nich napisano - być może głośnik ma po prostu dość i cewka uderza o nabiegunnik, z tym nie zrobisz nic.
  • Poziom 9  
    Ale z tego głośnika nie ma żadnego dźwięku o_O Niskotonowy jest w porządku bo sprawdzałem go bez obudowy i wszystko ok jest. Jak postukałem w tylną ściankę na górze i na dole to była dość duża różnica w odgłosie. Gdy naciskam na tą ściankę jak jest zamontowany głośnik i gra muzyka to stukanie ustaje o_O
  • Poziom 36  
    W takim razie w głośniku wysokotonowym masz przerwane doprowadzenia do cewki, i musisz kupić nowy układ drgający (membrana kopułkowa z cewką) lub nowy głośnik.
    A tylną ściankę masz nie tylko uszczelnić ale porządnie przykleić, może nie zrobiłeś tego jak należy, do przyklejenia nadaje się nie silikon tylko klej do drewna (wikol, rakol).
  • Poziom 9  
    Ja tego nie robiłem :D to robił Tonsil :D a jak mam klej montażowy to może on być w razie czego? Kurcze w takim razie chyba czeka mnie kolejny wydatek na głośniki :D Zwrotnica to jest kondensator tak? mam na nim napisane 4,7 uF. a czy mogę zastosować jakieś inne głośniki wysokie Tonsila? Czy muszą to być kopułkowe?

Dodano po 17 [minuty]:

tak wygląda normalna kolumna

a tak wypatroszona. Jakby ktoś chciał wiedzieć ;)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Zamówiłem jednak 2 kopułkowe ponieważ tubowe są trochę droższe. Uszczelniłem po raz kolejny obudowę i jutro dam znać czy coś się polepszyło. Dzięki wszystkim za zainteresowanie moim tematem. Jeżeli ktoś miałby jeszcze jakieś pomysły na usunięcie "stukania" to bardzo proszę o info ;)
  • Poziom 43  
    Jeśłi nadal stuka to ja bym zrobił tak że przykleiłbym listewkę na całej długości po obu końcach tylnej ścianki oczywiście od środka kolumny tak aby listewka robiła za łącznik między tylną ścianą a boczną ewentualnie tylną a górną. Powinno to wzmocnić i zredukować drgania obudowy. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Między tylną a boczna ścianką było kilka drewnianych bloczków które miały chyba za zadanie utrzymać tylna w całości. Wiem że dwa takie bloczki mi odleciały. Zobaczymy jak z drugą warstwą będzie. Najwyżej zastosuje się do zaleceń kolegi z powyższego postu ;)

Dodano po 28 [minuty]:

A co do tego wysokotonowca to cewka pomyliła mi się z dolnym zawieszeniem takim jaki jest w niskotonowcach xd Głośnikami interesuje się od niedawna więc przepraszam za moje braki w tej dziedzinie ;)

Dodano po 13 [minuty]:

A czy jest możliwość że kondensator padł również po tych 18 latach:?:
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    No to dobrze :D Ucieszyła mnie ta wiadomość bo i tak już sporo kasy włożyłem w te kolumny :D Zaraz zobaczę czy dalej stuka tylna ścianka i dam Wam znać;)

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

Tylna ścianka przestała już stukać ;) Uszczelnię tak całą obudowę i powinno być wszystko ok. Drugą kolumnę również tak uszczelnię ;) Tematu jeszcze nie zamknę gdyż zobaczymy co będzie z głośnikami wysokotonowymi jak przyjdzie kurier ;)
  • Poziom 9  
    Panowie... kolejny problem mam... :( Wie może ktoś dlaczego jeden kanał na wzmacniaczu gra ciszej od drugiego :?:
  • Poziom 9  
    Nie jestem pewny czy to coś pomoże. Głośniki mam podłączone przewodem po prostu do plusa i minusa jak na zdjęciu.

Ten kanał gdzie jest przeźroczysty przewód gra ciszej. Zamieniałem przewody i nic to nie dało. W dalszym ciągu ten sam kanał jest cichszy :(
  • Poziom 9  
    Niestety to nic nie daje :( dalej jest cichszy :(
  • Poziom 9  
    No i czy ktoś będzie wiedział jak rozwiązać ten problem ze wzmacniaczem ? :(
  • Poziom 9  
    Zmieniłem głośniki wysokotonowe i wszystko jest w porządku ;) Gra jak należy ;) Wszystkim dziękuję za wskazówki ;) Szczęśliwego Nowego Roku :) Temat do zamknięcia ;)