Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaz TV Ostankino w Polsce

25 Dec 2008 22:31 4786 24
  • Level 24  
    Witam.

Wiem, że kiedyś w czasach PRL i później też przez jakiś czas na niektórych kanałach TV (pasmach) była nadawana telewizja radziecka, później rosyjska. Było to np. w Warszawie, ale podobno nie tylko.

Chciałbym Prosić Państwa o jakieś informacje (wspomnienia), w tym również o informacje techniczne na ten tamat, jak również jakich anten używano do odbioru Tv zza wschodniej granicy w Polsce.
    Od razu mówię,że nie chodzi mi o telewizję tzw. przygraniczną, tylko o normalny naziemny przekaz telewizji rosyjskiej np w Warszawie w PRL.
    Czekam na Państwa wspomnienia i informacje na ten temat, bo w Internecie jest mało, praktycznie zero informacji na ten temat.

Czekam.
    Pozdrawiam.
    Adam
  • Level 17  
    W Warszawie program rosyjski był nadawany z Pałacu na kanale 51polaryzacja H, zasięg kilka kilometrów./Patrz Anteny telewizyjne i radiowe autor: Janusz Pieniak WKŁ
    1993
  • Level 24  
    jurek849 wrote:
    W Warszawie program rosyjski był nadawany z Pałacu na kanale 51polaryzacja H, zasięg kilka kilometrów./Patrz Anteny telewizyjne i radiowe autor: Janusz Pieniak WKŁ
    1993

Witam.
    Nie do końca tak.
    Ja na antenie TV bez przedwzmacniacza tzw. "siatka bez wzmacniacza" odbierałem czysto praktycznie bez dropów odbiór TV Ostankino wpierw na kanale 51 pasma V , potem po powstaniu WOT-u, na kanale 41 pasma IV w bardzo dobrej jakosci, niemal idealnie mieszkając najpierw w miejscowości Kazuń Polski - około 20 km od Warszawy. Wiem też, że u mojej babci, tu gdzie teraz mieszkam odbior tego kanału też był możliwy (40 km od Warszawy) ale już nie b6ył idealny, ale stabilny.
    Jednak nic więcej na ten temat nie wiem.
    Jakoś w 1996 czy 1997 roku program ten został wyłączony w Warszawie.

Może ktoś poda, bo pamięta dokładną datę włączenia i wyłączenia w Warszawie tego kanału, bardzo bym o to prosił.

Proszę też o dalsze informacje na temat dostępności TV Ostankino w innych rejonach Polski, od kiedy do kiedy trwał przekaz, na których kanał, skąd, z jaką mocą, i na jakim sprzęcie (odbiorniki, anteny) ludzie to oglądali.

Proszę o jaknajwięcej informacji o tym, bo m.in. od oglądania tego kanału w dzieciństwie rozpoczęła się moje przygoda z językiem rosyjskim, która trwa do dziś.

A jak na złość innych informacji na temat TV Ostankino w Polsce nie mogę znaleźć w Internecie, dlatego, Proszę o jak najwięcej informacji o przekazie w Polsce w PRL-u tego programu TV Rosyjskiej.

Ponadto Proszę jeszcze o Dalsze Informacje na ten temat, bo jak telefonowałem kiedyś do Działu Technicznegio TVP do Warszawy, to tamtejsi Pracownicy Dzialu Technicznego mówili "że nie wiedzą o jaki przekaz TV Rosyjskiej w Polsce mi chodzi, i że nigdy takie coś nie miało miejsca, że odbiór był i jest tylko przy granicy wschodniej i z Kalinigradem" - A sam pamiętam, że TV Ostankino w Polsce było przekazywane.

Proszę jak mówiłem o szczegółowe informacje techniczne (lokalizacja,nadajnika, kanał pracy, moc ERP, od kiedy do kiedy, polaryzacja) na temat przekazu TV Ostankino w Polsce oraz o inne wspomnienia z tym związane (z TV Ostankino), np na jakich antenach TV, i na jakich odbiornikach TV, i gdzie odbiór był najlepszy.

I czemu ta informacja o przekazie TV Ostankino do Polski za czasów PRL jest do tej pory (chyba) ukrywana?

Czekam na Państwa Dalsze Odpowiedzi na ten Temat.
    Pozdrawiam.

Adam
  • Level 24  
    Witam.
    Proszę o Dalsze Państwa Odpowiedzi na Ten Temat.
    Na prawdę mi bardzo na tym zależy.
    Pozdrawiam.
    Adam
  • Level 1  
    Kraj
    Piracka telewizja Ostankino
    23.01.1997, BM
    Negocjacje lub opieczętowanie

Piracka telewizja Ostankino

Rosyjska telewizja Ostankino, którą można oglądać w Warszawie, nadaje nielegalnie. Zdelegalizowała ją Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która w końcu zeszłego roku anulowała decyzję administracyjną z 25 grudnia 1993 roku podjętą przez ówczesnego szefa KRRiTV Marka Markiewicza, który zobowiązał TVP do transmisji na jednym z należących do niej kanałów programu z Moskwy. Telekomunikacja chce opieczętować pirackie nadajniki.

W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych z członkami Krajowej Rady. Naradzano się, co zrobić z dwoma nadającymi lokalnie (w Warszawie i Krakowie) telewizjami zagranicznymi: moskiewską Ostankino oraz włoską RAI. KRRiTV od lat zapowiadała, że kanały obu tych stacji zostaną im odebrane i trafią do prywatnych nadawców. Ponieważ chodzi o nadawców publicznych innych państw, KRRiTV nie czuje się na siłach decydować samodzielnie -- w uregulowaniu spraw pomaga jej MSZ.

Jak stwierdzają eksperci, w rzeczywistości obie stacje nadają niezgodnie z prawem, ponieważ transmitują swój program krajowy. Telewizje te płacą prawa autorskie za nadawanie na swoim terytorium programów ifilmów, za nadawanie ich poza granicami nie rozliczają się z właścicielami praw autorskich.

RAI nadaje w Krakowie na podstawie umowy między rządami z 1989 roku. Innym aktem jest umowa o wymianie kulturalnej polsko-włoskiej (z 1965 roku) . Można się na nią powołać, ponieważ zawiera stwierdzenie o współpracy "w miarę możliwości". Możliwości korzystania z kanału w Krakowie przez RAI były przed kilku laty, obecnie ich nie ma, ponieważ na kanał wykorzystywany przez Włochów czekają nadawcy komercyjni. Problem stanowią dwa nadajniki, które kiedyś kupili Włosi, a dziś nie wiadomo, co z nimi zrobić.

Telewizja Ostankino rozpoczęła emisję w 1986 roku na podstawie umowy między ministerstwami łączności obu państw, w której nie pojawiło się stwierdzenie, że strona polska ma obowiązek nadawać program rosyjski. Obowiązek taki narzucił TVP w 1993 r. Marek Markiewicz, ówczesny przewodniczący KRRiTV.

Koszty nadawania programu moskiewskiego ponosi Polska. Przeciwko temu protestowali w KRRiTV prezesi TVP Wiesław Walendziak i Ryszard Miazek, dlatego uchylenie decyzji z 1993 roku. Tym samym Ostankino przestało być w Polsce legalne -- nadaje po piracku.

W przeszłości liczono, że nadawanie telewizji z Moskwy w Warszawie zaowocuje wzajemnością, tzn. w Moskwie będzie można oglądać TV Polonia. Jednak nigdy do tego nie doszło, a polskiej telewizji nie ma nawet w moskiewskich telewizjach kablowych. Decyzję o wprowadzeniu polskiej telewizji do Moskwy może podjąć mer tego miasta.

B. M.
    z Rzeczpospolitej

Dodano po 4 [minuty]:

Warszawa / Warszawa (Raszyn) - C51 (711,25 MHz)
    C51 ORT 1 (Ostankino) od 1985 do 3.01.1994 [30] przeniesienie na C41
    Warszawa / Warszawa (Raszyn) - C41 (631,25 MHz)
    C41 ORT 1 (Ostankino) od 3.01.1994 [30] do 1998 wyłączenie nadajnika
    źródło: RadioPolska
  • Level 24  
    Witam,

Jako, że dostałem odpowiedź z UKE na temat TV OSTANKINO transmitowanej do Polski z PKiN, a wiedza o tym, jest do dziś - choć minęło prawie 20.lat od wyłączenia TV MOSKIEWSKIEJ z PKiN, tematem tabu postanowiłem, co też czynię publicznie to zamieścić:

[ a jednak OMANÓW nie mam :) i psychol też nie jestem :-)

oto odp. z UKE dot. ORT1:

Szanowny Panie,

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na Pańskie pytania odnośnie nadawania w Polsce w sposób rozsiewczy naziemny programu Ostankino (ORT-1). Należy w tym miejscu wskazać, że Pańskie pytania dotyczą kwestii emisji programów nadawanych przez nadawców zagranicznych, co do których może mieć zastosowanie Europejska Konwencja o Telewizji Ponadgranicznej, zawarta w Strasburgu 5 maja 1989 roku.

Organem, który posiada pełną wiedzę na temat jej stosowania na terytorium RP, jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

1. Kto na jakiej podstawie zaczął transmitować TV z Moskwy, dlaczego, w których mniej więcej latach ?

Z informacji zawartych w punkcie 7.2 Sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 1993 i punkcie III.7 Sprawozdania KRRiT za rok 1995 Wynika, iż retransmisja programu Ostankino w Warszawie rozpoczęła się w 1989 r. na mocy porozumienia z 1987 r. pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Łączności a, jak przypuszczamy, ich odpowiednikami w Związku Radzieckim.

Z treści punktu 3.5 wspomnianego sprawozdania KRRiT za 1993 r. możemy dowiedzieć się, że w tym roku nastąpiła zmiana kanału emisji telewizji Ostankino z 51 na 41.

Od roku 1993 na mocy decyzji Przewodniczącego KRRiT Nr 10/93 z dnia 22.12.93 r. Telewizja Polska została zobowiązana do retransmisji tego programu na kanale TV nr 41. Wykorzystanie kanału TV nr 41 na potrzeby ORT-1 w Warszawie rozpoczęło się na początku 1994 r.

Podczas przedstawiania w Sejmie sprawozdania KRRiT za 1993r. Przewodniczący Rady Pan Marek Markiewicz tak uzasadniał podjęte przez Radę czynności wobec ORT-1: " ... Podajmy jeszcze jeden przykład. Uznając potrzebę dobrych stosunków, podkreślaną przez najwyższe czynniki państwa, z naszym wschodnim sąsiadem, Rada podjęła decyzję o zobowiązaniu Telewizji Polskiej do podtrzymania programu Telewizji Ostankino, uzyskując w zamian deklarację strony rosyjskiej o retransmisji programu polskiego na terenie Federacji Rosyjskiej. Wszystkie organy państwa - pan premier, pan prezydent, Wysoka Izba - zostały poinformowane o tym akcie, który musiał pociągać za sobą konsekwencje dyplomatyczne, rozbudowywać wymianę międzynarodową. Nikt jej nie podjął, choć program Telewizji Ostankino jest retransmitowany w Polsce zgodnie, w naszym przekonaniu, z interesem państwa. ..." (źródło: http://orka2.sejm.gov.pl/Debata2.nsf/main/406F5F13).

Podczas jednej z konferencji prasowych w 1994r. Przewodniczący KRRiT również wspominał o kwestii retransmisji programu TV Ostankino: " ... Prezes Rady Marek Markiewicz opowiedzał o wizycie w Moskwie i zapowiadanych odwiedzinach we Włoszech. Chodziło o to by silne nadajniki wykorzystywane w Warszawie przez Rosjan, a w Krakowie przez Włochów mogły być użyte przez lokalne telewizje publiczne. Czyli, żeby warszawski WOT używał moskiewskiego nadajnika.

Chodziło również o to, by w zamian za emisję programu rosyjskiego Ostankino, na innej częstotliwości można było polskie anteny telewizyjne kierować na wschód. Memorandum w tej sprawie zostało podpisane. W zamian za retransmisję telewizji Ostankino w Warszawie wielkie skupiska polonijne na wschodzie powinny mieć możność odbioru polskiej telewizji publicznej. Prezes Markiewicz nie ukrywał jednak, że lepiej niż o telewizji rozmawiało się na tematy radiowe. ..." (źródło: http://www.dramat.kijowski.pl/).

2. Kto i na jakiej podstawie dnia 1.czerwca.1997 lub 1998 roku wyłączył przekaz TV ORT-1 na k.41 z PKiN nie zawiadamiając przy tym o tym odbiorców?

Decyzja KRRiT nakazująca TVP retransmisję programu TV Ostankino była kwestionowana przez nadawcę publicznego. TVP podnosiła brak podstaw prawnych do ponoszenia kosztów z tytułu retransmisji programu ORT-1. Wspomina o tym również fragment sprawozdania KRRiT za 1995 r. - wspominany już punkt III.7 ( ).

"... Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, od pewnego już czasu, podejmuje wysiłki na rzecz prawnego uregulowania sprawy retransmisji programu OSTANKINO w Warszawie i Szczecinie oraz RAI w Krakowie.

Retransmisję tę rozpoczęto w 1989 r. na mocy porozumień zawieranych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Łączności. Koszty ponosi obecnie Telewizja Polska S.A., która nie ma tytułu prawnego do ponoszenia takich opłat. Należy podjąć wszelkie wysiłki, by objąć tę działalność programową polskim prawem, ewentualnie zakończyć ją. ...".

Ponieważ wspomnianej działalności TV Ostankino nie uregulowano polskim prawem z uwagi na fakt że nadawca programu nie był ustanowiony na terytorium RP, a strona rosyjska nie zastosowała zasady wzajemności i żaden polski program TV nie był na terenie Rosji retransmitowany w sposób naziemny zatem podjęto decyzję o zakończeniu retransmisji programu ORT-1.

Zgodnie z doniesieniami prasowymi
    (źródło:http://archiwum.rp.pl/artykul/126207_Piracka_telewizja_Ostankino.html)

Stało się to poprzez uchylenie decyzji KRRiT nr 10/93. UKE nie dysponuje niestety kopią wspomnianej decyzji uchylającej decyzję nr 10/93.

Niestety nie dysponujemy wykazami w których zawarte byłyby parametry emisji programu TV Ostankino. Jeśli uda nam się odnaleźć coś w tej kwestii, wówczas poinformujemy Pana o tym fakcie w oddzielnym e-mail'u.

....

Odpowiedź przygotowana przez:
    Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    ADEK1000 wrote:
    [ a jednak OMANÓW nie mam :) i psychol też nie jestem :)

No to jak, pozew już gotowy?
  • Level 24  
    Przemo9826 wrote:
    ADEK1000 wrote:
    [ a jednak OMANÓW nie mam :) i psychol też nie jestem :)

No to jak, pozew już gotowy?

W Przygotowaniu.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    ADEK1000 wrote:
    a strona rosyjska nie zastosowała zasady wzajemności i żaden polski program TV nie był na terenie Rosji retransmitowany w sposób naziemny zatem podjęto decyzję o zakończeniu retransmisji programu ORT-1.

Jakiś Polak podał do sądu Rosję z tego powodu?

Skoro Rosjanie nie transmitowali żadnego Polskiego kanału, to podaj choć dwa powody (jednym jesteś Ty) dla którego Polska miałaby kontynuować nadawanie Twojej ukochanej telewizji.
  • Level 15  
    ADEK1000 wrote:
    Witam,

Jako, że dostałem odpowiedź z UKE na temat TV OSTANKINO transmitowanej do Polski z PKiN, a wiedza o tym, jest do dziś - choć minęło prawie 20.lat od wyłączenia TV MOSKIEWSKIEJ z PKiN, tematem tabu postanowiłem, co też czynię publicznie to zamieścić:

[ a jednak OMANÓW nie mam :) i psychol też nie jestem :-)

Sam pamiętam jak w Warszawie można było oglądać ORT1 ze zwykłej anteny.
    To chyba nadinterpretacja ze fakt ten jest ukrywany, po prostu nikomu na oglądaniu rosyjskiej telewizji nie zależy i dowodzi faktu, że nikt tego nie oglądał i nikt nie tęskni. A to, że ktoś w jakimś urzędzie o tym nie wie, to za dużo aby to za spisek uważać.
  • Level 24  
    robokop wrote:
    Ale oczywiście przeciw Federacji Rosyjskiej?

Nie nie przeciw Federacji Rosyjskiej, a przeciw Państwu Polskiemu i osobom odpowiedzialnym za niepotrzebny przewrót ustroju w tym Polskim Państwie. I przeciwko ludziom, którzy odebrali mi dostęp naziemny do TV Ojczystej.

Kiedyś los im jeszcze pokaże , za tą krzywdę jaką mi wyrządzili wyłączając TV z Rosji, rodem z przepięknej Moskwy i moskiewskiej wieży na Ostankino.

W TV Rosyjskiej - i ogólnie w b.ZSRR jest o niebo normalniej niż tu w Waszym Kraju.
  • User removed account  
  • Moderator of Cars
    ADEK1000 wrote:

W TV Rosyjskiej - i ogólnie w b.ZSRR jest o niebo normalniej niż tu w Waszym Kraju.

To czemu tam nie pojedziesz? Na siłę nikt tu nikogo nie trzyma, co najmniej od '89.
  • Level 24  
    Motronic wrote:
    ADEK1000 wrote:
    TV Ojczystej.

Adek, jesteś Rosjaninem?

Tak, z pochodzenia jestem Rosjaninem i zamierzam wrócić do Obywatelstwa Federacji Rosyjskiej i wrócić w okolice Moskwy lub kaliningradzkiego (w Obwodzie Kaliningradzkim) Czerniahovsk-a, gdzie się urodzili moi przodkowie.
  • User removed account  
  • Level 24  
    Motronic wrote:
    Acha, czyli z Ciebie taki Rosjanin jak ze mnie Austryjak, bo dziadkowie urodzili się pod panowaniem jaśnie pana cysorza.

Rodzice też się urodzili w Rosji.

Już nie długo i wyjadę z Polski na szczęście prawdapodobnie na zawsze.

Do Rosji lub na dzisiejszą Białoruś. Wszak Rosja i Białoruś to Związek Bratnich Narodów. - a po polsku Związek Białorusi i Rosji, którego Prezydentem jest Szanowny Aleksandr Grigoriewicz Łukaszenko.
  • Moderator of Cars
    To wracaj czym prędzej - i nie licz na to że społeczeństwo polskie będzie Tobie sponsorowało audycje z Kraju Przodków - przyjaźń pomiędzy narodami ( a raczej symbioza pasożytnicza) już dawno się skończyła. Może jeszcze przypomnisz sobie że w czasach carskich walutą był rubel i będziesz dążył temat jego przywrócenia?
  • User removed account  
  • Level 24  
    robokop wrote:
    To wracaj czym prędzej - i nie licz na to że społeczeństwo polskie będzie Tobie sponsorowało audycje z Kraju Przodków - przyjaźń pomiędzy narodami ( a raczej symbioza pasożytnicza) już dawno się skończyła. Może jeszcze przypomnisz sobie że w czasach carskich walutą był rubel i będziesz dążył temat jego przywrócenia?

Zgodnie z Życzeniem.
    Wracam Tam gdzie jest OK, NORMALNIE, PO LUDZKU, a tu w tej Polsce to ... lepiej nie powiem. NO TOLERANCY na primier.

Wniosek o zmianę z powrotem Obytelstwa jest już złożony w Ambasadzie.

Pozdrawiam i Żiełaju Wsiego Haroszewo.

-Adam-
  • Level 24  
    Motronic wrote:
    Adek, Twoje szanse na osiągnięcie czegokolwiek są nikłe. To tak, jakby ktoś chciał zadośćuczynienia za to, że nie jest wydawana Trybuna Ludu lub realizowany i emitowany niezły skądinąd program "z kamerą wsród zwierząt".
    Musisz zatem oglądać swoją ulubioną telewizję w inny sposób.

Tak, np. poprzez sieć rozsiewczą naziemną TV w Rosji np na R1 w Moskwie lub R4 w Kaliningradzie.

a NA KONIEC NA DZIŚ Troszkę Historii i pięknych krajobrazów w Hymnach Normalnych Krajów:

http://www.youtube.com/watch?v=Th-Z6le3bHA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=AHSBERJTDnc

Pozdrawiam
  • User removed account  
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Koledzy, przecież to jest oczywista i wyraźna prowokacja. Żaden prawdziwy Rosjanin nie będzie takich głupot wypisywał. Żaden prawdziwy Rosjanin nie będzie używał zwrotów, charakterystycznych dla okresu głębokiego stalinizmu/leninizmu, a aktualnie charakterystycznych dla Korei Północnej.

Dla porządku napiszę tak:

Głupostiej chwatit. Tiemu zakljuczaju.