Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega 8 i cksel

27 Mar 2004 17:44 1880 3
  • Poziom 15  
    Witam Szanownych Kolegów,
    męczę ATmega 8L i postanowiłem zapytać - podłączony mam zewnętrzny kwarc 4MHz na kondensatorkach 33p (wiem, że w nocie jest 12-22pF ale akurat takich w tej chwili nie mam) - czy możliwe jest, że program nie działa ze względu na te kondensatory?
    Napisałem malutki programik w bascomie typu Do:set portb.1:wait 1:reset portb.1:Loop - użyłem też w deklaracji tego pliku m8def.dat.
    Dioda się zapala i koniec na tym - nic nie mruga.
    Czy jest możliwe, że pochrzaniłem w cksel - mam "zaptaszkowane" wszystkie cksele od 3 do 0 - czyli ustawione cztery jedynki czyli unprogrammed.
    Przedtem miałem tak jak w jakimś starym poście pisał Fireman "Nalezy zaprogramowac (czyli wyzerowac) bity: CKOPT, SUT1, CKSEL0
    Pozosale pozostawic niezaprogramowane (czyli ustawione)" - tak też zrobiłem poprzednio i efekt był identyczny.
    Doradźcie coś proszę. Programator ładnie go wykrywa, kasuje, programuje i weryfikuje zapis flesza poprawnie.
    Co jeszcze mogłem nachrzanić?
    Pozdrawiam
    Przemo
  • Computer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    po prostu po zresetowaniu portub.1 program automatycznie ustawia go (set) i dlatego nie widzisz "mrugania " diody...
    dodaj po resecie kolejne opoznienie wait, albo zamiast set,reset urzyj polecenie toggle ...
    Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Poziom 15  
    ale mi wstyd... :oops:
    Faktycznie - jak spojżałem na ten mój programik to aż się popukałem 3 razy.
    Chyba sobie założę magnetyzery za uszami to może będę lepiej myślał.
    Na swoje usprawiedliwienie mam tylko kilkugodzinne projektowanie płytki dwustronnej...
    Reszta słów brak.
    Wielkie dzięki.
    Pozdrawiam
    Przemo
  • Poziom 11  
    Nie przejmuj sie! To najzupełniej normalne zjawisko psychologiczne. Jeśli cos nie działa i juz wszystko sprawdziłeś zastosuj regułę kolegi. Popros kogoś by rzucił okiem na twoją robotę. Często na pierwszy rzut oka może zauważyć błąd. Inną metodą jest odłożenie projektu na jakiś czas. Potem to ty robisz za kolegę...

RGB