Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do sterowania silnikami w flowerze (pomysł?)

26 Gru 2008 13:19 1404 5
  • Poziom 9  
    Witam, mam zamiar zbudować flowera, takiego prostego bez zaprogramowanych, skomplikowanych układów.. Dokładnie chodzi mi o zasilanie silników (zwykłych DC na np 12V), na lustrze zewnętrznym. Bardzo proszę o schemat takiego układu (wydaje mi się, że na jakimś przerzutniku), który np w zależności od poj. kondów lub ustawienia potencjometru, albo czegoś jeszcze innego, będzie kręcić silnikiem np 1 obrót w lewo, 1 w prawo, natomiast drugi (do którego osi byłoby przymocowane lusterko) np 3 w lewo, 3 w prawo. Załóżmy, że posiadam regulator obrotów do tych silniczków, jak również że posiadają one przekładnie odpowiadające np 20 obr. osi silnika= 1 obr. lusterka/podstawy. (Wiem, że bez czujników nie da się pozycjonować silnika DC w przeciwieństwie do silników krokowych, dlatego mam na myśli odniesienie do czasu podawania napięcia, a nie obrotów, ale chciałem to bardziej obrazowo określić). Tak jak np w dwóch migających diodach led, z tym że tam napięcie pochodzi z naładowanych kondów, a one silnika przecież nie pociągną? Chyba że się mylę i kondy służą tylko za "licznik", a napięcie leci bezpośrednio ze źródła zas. przez bramkę tranzystora..? Bo jeśli tak jest faktycznie to miałbym problem prawie rozwiązany, potrzebowałbym wiedzieć wtedy orientacyjnie, jakiej pojemności musiałyby być kondy dla silnika 12V i czasu np 2s? Z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 9  
    Dzięki kolego :) Właśnie czegoś takiego szukałem. Wnioskuję, że P1 służy do zmiany czasu przełączania układu? Nie wspominałem o tym, że podstawową sprawą jest właśnie zmiana polaryzacji, bo to jest oczywiste..
    Z innej beczki: przykleiłem do 2 wentylatorów 2 lusterka (kwadratowe, bo nie chciało mi się szlifować) pod kątem około 25-30 stopni, ustawiłem względem siebie, tak jak na rysunkach w innych tematach i... zamiast wzorów powstaje tunel, a dokładniej stożek. Mam zielony wskaźnik laserowy 5mW, z którego po rozkręceniu i przebadaniu miernikiem, usunąłem jeden rezystor 1,8R (jeden i 8/10, nie k czy M)- wstawiłem "zworę" i świeci teraz jakby 3-4 razy mocniej, dlatego chciałem go również wykorzystać na imprezkach w pokoju ok 5x5m. Będę wdzięczny za jakieś sugestie ;) Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Tak jak myslisz:D ten potencjometr sluzy do czasu zmiany obracania sie silnika, a z tamtej beczki mozesz zrobic z tego lasera pozytek ustawiajac go naprzeciw siebie z lusterkami,pozdro,wyjdzie ci na scianie kolo.
  • Poziom 9  
    Dzięki, pozdrawiam :)

::Topic Closed::
  • Poziom 11  
    Witam, mam taki laserek z 2 lustrami, tyle że fabryczny eurolite, i zmiana wyświetlanej figury na ścianie zależy od prędkości i kierunku obrotów tych lusterek, tyle że laser nie może padać na sam środek lusterka tylko jakiś milimetr od wspomnianego środka.

Tak więc jeśli chcesz mieć inne figury niż tylko koło to popracuj nad układem który pod wpływem jakiegoś impulsu (np. basu), lub co jakiś czas będzie zmieniać kierunek obrotów i prędkość obrotową tych twoich wentylatorków.

PS. Najlepiej działa kiedy lustra obracają się z różną prędkością względem siebie.

Pozdrawiam :D