Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie, Zerowanie - Kablówka + Internet + Komputer

tosiaczus 26 Gru 2008 14:04 2970 6
  • #1 26 Gru 2008 14:04
    tosiaczus
    Poziom 9  

Witam. Czytałem wiele tematów i przepięciach na łączach kablówki no i jak zwykle "mnie tez kopie". Kolejna rzecz to pulsowanie diod we wszystkich deskach przeciwprzepięciowych, jak i czasami migotanie monitora (starego CRT) nowy LCD dobrze się trzyma,

już jeden zasilacz od kompa spalił się ot tak kiedyś :)

I teraz wygląda to tak:
    1. Dla kuchni są dwa korki, jeden dla kuchenki elektrycznej drugi dla gniazdek
    2. Oddzielny dla światła ( często w jednym pokoju przepalają się żarówki)
    3. I kolejny dla aneksu + przedpokój
    4. I znów kolejny dla 3 pokojów

Kiedyś była sytuacją że przepalił się jakiś kabelek łączący mieszkanie z prądem i w całym domu nie było prądu.

Potem znowu przepalał się wielokrotnie korek dla 3 pokojów oraz ten dla aneksu(3. oraz 4.)

I gdy np. coś się podłącza do gniazdek, listw to się skrzy .... Jak temu zaradzić ? Instalacja ma 4 kable na gniazdko, i na 90% żaden z tych kabli to nie uziemienie. (uziemienie lub zerowanie jest w kuchni, łazience i kuchence, ponieważ tam była wymieniana instalacja)

Kolejny problem to kopiąca kablówka, przez to że kopie są chyba zakłócenia w TV. Co na to zaradzić ?

pozdrawiam

0 6
  • Deimic One - Szkolenia
  • Pomocny post
    #2 26 Gru 2008 15:02
    any56
    Poziom 39  

Z tego co napisałeś wynika, że do mieszkania masz doprowadzoną instalację dwuprzewodową i jako ochrona może być zastosowane tylko zerowanie.
    W pomieszczeniach w ktrych była mymieniana instalacja, kołki gniazd zasilania podłączone są do zera.
    Niemniej w innych pomieszczeniach zapewne używasz urządzeń wymagających zerowania (np. komputer, UPS, listwa przepięciowa). Te urządzenia MUSZĄ być podłączone do gniazd z kołkiem (w instalacji dwuprzewodowej kołek należy połączyć z "zerem' - próbnik neonowy nie świeci).
    Jeżeli masz inne gniazda, to powinieneś je wymienić.
    Dodatkowo (piszesz o iskrzeniu) powinieneś sprawdzić stan techniczny wszystkich gniazd (wtyczka powinna wchodzić z oporem a przewody dokładnie dokręcone).
    Jeżeli w komputerze masz kartę TV to na jej wewjściu powinieneś zasosować separator galwaniczny.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 26 Gru 2008 15:58
    tosiaczus
    Poziom 9  

Czyli ten separator wystarczy dla kablówki ? Bo mam rozdzielone na TV i modem od neta więc może lepiej ten separator zamontować przed rozdzielaczem ?
    (nie mam karty tv, instalacja wygląda tak
    jeden kabel >>rozdzielacz>>dwa kable (jeden do TV drugi do modemu)

Wszędzie gniazdka są wymienione, bo były bardzo stare (chyba od początku wybudowania wieżowca ) na takie które mają bolec, ale teraz pytanie który kabel to to zero ? Zero działa jak uziemienie ? Z 4 kabli tylko jeden to 0 ? Więc czemu są po dwa podłączone po jednej stronie ?
    (czytałem sporo o zerowaniu wiec z Wikipedii wiadomości podziękuję )

Żeby znaleźć zero mam rozebrać gniazdko i testować każdy kabelek miernikiem-śrubokrętem z diodą i który nie zaświeci to zero ?

Wiec albo się mylę albo nie ale teraz któryś z tych zerowych przewodów jest pod 220 podłączony ?

0
  • Pomocny post
    #4 26 Gru 2008 17:41
    telwisalfa
    Poziom 21  

Witam.
    To że masz podłączone po cztery przewody w gnieździe to chyba z powodu zasilania gniazd tzw. systemem pierścieniowym... Tzn że z zabezpieczenia podłączone są do pierwszego gniazda dwa przewody a drugie dwa idą do następnego gniazda i tak aż do ostatniego. Z ostatniego powinny wracać dwa przewody do zabezpieczenia. Przewód zerowy to ten na którym nie pali się neonówka. Dla bezpieczenstwa mysle że jesli nie ma się odpowiedniej wiedzy o instalacji elektrycznej lepiej poprosić kogoś kto poradzi sobie z tym.
    Mylisz się myśląc ze któryś z przewodów zerowych podłaczony jest do fazowego.
    Pozdrawiam

0
  • #5 26 Gru 2008 18:11
    KaW
    Poziom 34  

Delikatnie zauważyć trzeba ,że kabłówka ma na sobie wszystkie
    korpusy zasilania ODB. tv -mogące się znajdowac w stanie pracy lub St-by-z całej okolicy -możę jednego bloku .Tego nie wiem....

0
  • #6 26 Gru 2008 20:04
    any56
    Poziom 39  

Możesz podać typ rozdzielacza?
    Kto go montował?
    Jeśli był mntowany przez instalatorów, to powinien mieć separator wewnątrz lub zamontowany tuż za nim.
    Ponadto do gniazda dochodzą dwa przewody i odchodzą dwa do następnego gniazda.
    Więc dwa z nich to "zero - wskaźnik neonowy nie świeci. Na przewodzie fazowym - świeci.
    Zwróć uwagę aby nie zamienić przewodów. Do tych dwóch, gdzie wskaźnik neonowy nie świeci - podłącz kołek.

0
  • #7 27 Gru 2008 15:08
    tosiaczus
    Poziom 9  

Parę obserwacji po zerowaniu:

- Jeden przedłużacz na bolcu ma 220 V ( reszta gniazdek i przedłużaczy jest OK ( nie świecą się bolce) )
    - Jeszcze gorzej trzeszcza sprzęty podłączone i bardziej migają diody (może przez ten przedłużacz)
    - Jeżeli to nie przedłużacz to czemu tak ciągle trzeszczy i diody migają w przedłużaczach i trzeszczą (chcę wiedzieć żeby mnie elektryk w konia nie robił ) ?

I gdzie montować separator (w sklepie o takim czymś nawet nie słyszeli) ? Schemat niżej:
    Uziemienie, Zerowanie - Kablówka + Internet + Komputer

0