Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System operacyjny w Lenovo IdeaPad Y530

26 Gru 2008 14:33 6300 8
  • Poziom 30  
    Witam
    Zanim wezmę się za przeróbkę lapa na XP opisaną w podwieszonym temacie, mam kilka pytań.
    Do laptopa nie dostałem żadnej płytki, najwyraźniej wszystko, w tym instalka Visty znajduje się na ukrytej partycji. Co jeszcze się może na niej znajdować? Czym może różnić się ta Vista od "normalnej", bo taką mam i nie wiem, czy ta z ukrytej partycji jest mi w ogóle potrzebna...
    Czy ktoś może już próbował w podobnym lapie przeróbkę systemu?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 16  
    Witam
    Przede wszystkim musisz sprawdzic jaki masz sprzet. Najlepiej uruchom system i w menadzerze urzadzen spisz wszystkie nazwy sprzetu zainstalowanego. w komputerze. Potem rozejrzyj sie za sterownikami pod XP w internecie. Jak juz skompletujesz sterowniki to zainstaluj XP. Vista, ktora masz na sprzecie zostala dostosowana do sprzetu tzn. jezeli nie bylo sterownikow do urzadzen pod Viste to zostaly one specjanie napisane na te okolicznosc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    jedeus napisał:
    Vista, ktora masz na sprzecie zostala dostosowana do sprzetu tzn. jezeli nie bylo sterownikow do urzadzen pod Viste to zostaly one specjanie napisane na te okolicznosc.
    Pozdrawiam

Hmmm, czyli chcąc nie chcąc, muszę zrobić kopię zapasową tej ukrytej partycji lub ją zostawić?
  • Poziom 16  
    Witam
    Na poczatek sprawdz, czy w ogole masz ukryta partycje. Uruchom system z jakiejs dystrybycji linux livecd i sprawdz czy na pewno. Jezeli nie masz to pozostaje stworzyc obraz partycji, nagrac go na dysku i zaczac bawic sie XP.
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Zarządzenie dyskami "widzi" bliżej nieokreśloną partycję, Poza pojemnością i "zdrowiem" pisze jeszcze tylko Konfiguracja EISA... Pod menu kontekstowym brak jakichkolwiek opcji...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Witam
    Jezeli w tym komputerze jest ukryta partycja z systemem to przy uruchamianiu komputera powinien pokazac sie komunikat typu: nacisnij f12 zeby przejsc do odzyskiwania systemu. Mysle, ze najlepszym rozwiazaniem jest zrobienie obrazu istniejacej partycji systemowej i zgranie go na plytke. Jezeli nie spodoba ci sie praca z XP odzyskasz system Vista w obecnej postaci.
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    W tym lapie jest jeszcze coś takiego, jak tworzenie kopii systemu jednym, specjalnym klawiszem (nieraz nie wiem, jak się nazywa, jest na nim taka pomarańczowa strzałka w kształcie jakby literki A. Ta kopia znajduje się właśnie na tej partycji. Partycja ma 14,75GB.
    Generalnie jest na niej coś więcej niż sama Vista...
    Ktoś może wie, jak się do niej dobrać?
  • Poziom 2  
    Partycja ukryta jest defacto zbliżona w swej istoce do kazdej innej partycji recovery. Wciska sie kombinacje klawiszy lub określony klawisz (jak na ideapad) i zostaje ona oznaczona jako aktywna i rozpoczyna sie z niej bootowanie wraz z przywracaniem - zaskakujaco wiele opisane jest w intrukcji dołącoznej do laptopa.

Najlepszym rozwiązaniem, które nie jest tez najbardzij ekonomiczne będzie zrobienie dokładnego obrazu całego dysu w Najnowszych Norton GHOST w wesji anglojezycznej - ten z hiren.s-a 9,,6 coś na tym laptopie nie działa za dobrz. Mozna wywalić pozostałe dane z pozostałych dwóch partycji tak żeby tylko ta recovery była na dysku i wtedy obaz bedzie miał moze coś koło 10 GB w upakowaniu FAST.

Mozna tez poprostu zostawić ecovery a steroniki z d: przkopiowac w bezpieczne mijsce lub zarchiwizaowac na płycie. warto tez zrobić recovey na płytach DVD... a potem juz z górki - zostawić wszytsko poza ta jedną partycją :P to tylko 20 GB nie jakiś kolos znowu chyba :) ?