Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montowanie wentylatorów w obudowie.

26 Gru 2008 15:41 13044 4
  • Poziom 9  
    Witajcie! Mam zamiar kupić do kompa 3 wentylatory. Jeden 80x80mm i dwa 70x70mm. I mam do was pytanko, jak je zamontować? Zamontować to wiem jak, ale nie wiem jak je ustawić na wdmuchiwanie czy wydmuchiwanie powietrza. Otóż wentylator 80x80 z tyłu obudowy będzie wydmuchiwał powietrze na zewnątrz kompa. A na bocznej ściance nie wiem co zrobić. Ten na dole ścianki będzie wdmuchiwał, powietrze z zewnątrz komputera, żeby dać chłodne powietrze do zasysania dla karty graficznej. A zamiast rury, która rzekomo wtłacza zimne powietrze chcę wstawić wentylator i nie wiem jak go ustawić żeby wtłaczał zimnie czy wywalał ciepłe na zewnątrz? Podajcie mu słuszne ustawienia...

Karta graficzna to ZOTAC GeForce 8800GT, a procek Intel C2Q Q9300

P.S Jeśli źle coś mam zamiar zrobić to podpowiedzcie co i jak.

Edit: Aha, jak by ktoś chciał wiedzieć jak wygląda boczna ścianka, to jest normalna ścianka, na której są 2 miejsca na wentyle. Jedno miejsce tam gdzie idzie rura "pcv" :D, a drugie miejsce jest tuż pod nią, tylko że pod poziomem karty graficznej.

Edit 2:
    Jak by co dołączam fotkę,czerwone bazgroły to miejsca gdzie mają być wentyle.
    Montowanie wentylatorów w obudowie.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Tak jak powiedział telefon123 Niech wdmuchują Procesor będzie miał chłodno i nie będziesz musiał się martwić temp
  • Poziom 14  
    Pierwsze tył obudowy masz trzy otwory do zaklejenia szczelnie czwarty na wentylator wydmuchujący,ogrzane powietrze. Wentylator o minimalnych obrotach 1600 obr/min optymalny ze względu na hałas 2000 obr/min, możesz zainstalować o większych obrotach ale będziesz miał większy hałas. Przód obudowy, prawdopodobnie masz tam gniazdo na wentylator, wkładasz go między stelażem na dysk twardy a przednią obudowę. Żeby wentylator przykręcić należy, przedni panel lekko podważyć i odciągnąć, panel przedni mocowany jest na zatrzaski plastikowe. Ostrożnie odciągając przedni plastikowy panel ze względu na przewody uzyskujemy dostęp do gniazda i możliwość przykręcenia wentylatora. Przedni wentylator max do 1600 obr/min to wystarczy do wtłoczenia odpowiedniej ilości chłodnego powietrza oraz jednoczesnego chłodzenia dysku twardego. Dysk i wentylator muszą być na jednakowym poziomie.
    Na dole bocznej obudowy nie musi być montowany dodatkowy wentylator (z reguły zakłóca efektywną cyrkulację powietrza w obudowie), to samo otworu wentylacyjnego na poziomie CPU a zwłaszcza z tubą. Z otworami z boku obudowy należy postąpić tak jak w przypadku tych trzech zbędnych otworów z tyłu obudowy. Należy je szczelnie zakleić, między kartą graficzną a boczną obudową, jest wystarczająca szczelina aby nadmiar ogrzanego powietrza, tylny wentylator wydalał na zewnątrz obudowy. Oczywiście by uzyskać najbardziej efektywny wynik chłodzenia należy wiedzieć ilość maksymalnych obrotów tegoż zasilacza, bo on wdmuchuje ogrzane powietrze do obudowy komputera, to samo z wentylatorem CPU i GPU. Ale te wartości powinny wystarczyć to spadku temperatury wewnątrz obudowy nawet do 10ºC. Wentylatory do montażu na obudowie wybierasz nie droższe jak do 20zł za sztukę i najlepiej na łożyskach kulkowych, chyba że stać cię na wydanie minimum 40zł za sztukę wtedy możesz pokusić się o wentylatory na łożyskach ślizgowych.
  • Poziom 30  
    Na początek załóż jeden wentylator z tyłu największy jaki wejdzie (zmierz) a zaznaczone na zielono dziury zaklej twój zasilacz na pewno wyciąga powietrze z obudowy więc wspomagał będzie zamontowanego z tyłu wentylatora,sprawdzaj temperatury przed i po zmianach.
    ew. kup regulator obrotów Zalmana ok.12z jak kupiony wentylator będzie bardzo głośny.