Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić i podłączyć Equalizer - korektor graficzny?

DjDaniel11 26 Gru 2008 18:42 3173 2
  • #1 26 Gru 2008 18:42
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Witam.
    Dostałem niegdyś wierze, z wbudowanym equaizerem. Jednak po niedługim czasie spaliłem w niej końcówkę mocy. Rozsadziło ją od środka. Jednak wieża działa dalej, z tym ze bez głosu (wiadomo). Zabrałem się za jej rozkręcanie, okazało się że korektor graficzny jest na oddzielnej płytce, łączonej z resztą za pomocą wtyku 6 pin. Mam zamiar wykorzystać sam equaizer, jednak nie wiem jak go podłączyć, aby sprawdzić czy działa. A jeśli by się okazało, że jest uszkodzony, to jak dojść do usterki?
    PS: Czy mógłbym te tranzystory C2634 zamienić na BC547? Patrzyłem w ich noty katalogowe i parametry są bardzo podobne dlatego pytam.

Załączam zdjęcia:
    Jak sprawdzić i podłączyć Equalizer - korektor graficzny? Jak sprawdzić i podłączyć Equalizer - korektor graficzny?
    Jak sprawdzić i podłączyć Equalizer - korektor graficzny? Jak sprawdzić i podłączyć Equalizer - korektor graficzny?
    Do Moderatorów: Nie jestem pewny czy w dobrym dziale zamieściłem temat, dlatego w razie czego, nie chciałbym mieć nieporozumień.

Z góry dziękuję i Pozdrawiam

0 2
  • #2 26 Gru 2008 23:57
    DJ Troolu
    Poziom 10  

Witam! Poszczególne piny z tego ci widzę to:
    -czarny-masa;
    -czerwony i biały przy czarnym-prawdopodobnie wejścia;
    -brązowy-zasilanie DC;
    -czerwony i biały-prawdopodobnie wyjścia;

Co do sprawdzenia: podłączasz zasilanie, na wejścia podajesz sygnał audio, a na wyjścia najprościej słuchawki lub jakikolwiek wzmacniacz.
    Co do wejść i wyjść to mogą być odwrotnie niż napisałem, gdyż zdjęcie strony druku jest słabe; nie widać dokładnie ścieżek i nie mogę dokładnie wywnioskować:/ więc ewentualnie podczas próby gdyby słyszalny był fatalny sygnał cichy lub buczący bądź jego brak to zamień wejścia z wyjściami.

Najpewniej które są które przewody sygnałowe wywnioskować można z wnętrza wieży: wejścia będą doczepione pewno z jakiegoś selektora bądź prosto z CD, magnetofonu czy czegoś tam co jest źródłem sygnału, a wyjścia będą doczepione do przedwzmacniacza bądź do tego spalonego wzmacniacza mocy.

Odnośnie zasilania ciężko z tych zdjęć cokolwiek powiedzieć gdyż nie widać na jakie napięcia są kondensatory. Będzie zapewne z przedziału 5-30V jak większość takich equalizerów. Najlepiej to sprawdzić w wieży jakie ono jest, gdyby się nie dało to najszybciej można dobrać eksperymentalnie.

Co do wymiany tranzystorów na BC547 to raczej bym odradzał; SC2634 zamontowane są dużo lepsze.

Pozdrawiam!

0
  • #3 27 Gru 2008 01:20
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Dzięki za pomoc. Podpiąłem tak jak mówiłeś, zasilanie wziąłem bezpośrednio z wieży. Co dziwne, napięcie to wynosiło 13,2V względem masy. Źródło sygnału (odtwarzacz CD, wyjściem liniowym) do górnego czerwonego i białego, a dolny czerwony i biały do wejścia liniowego w mini wieży. Wszystkie masy połączone w jednym punkcie, przy equalizerze. Jednak potencjometr "panoramy" (prawy/lewy) nie działał jak powinien, ponieważ jedna kolumna grała strasznie cicho, a druga lekko głośniej gdy ten potencjometr jest w pozycji prawie maksymalnej, lub prawie minimalnej.
    Działa tylko jeden kanał, słaby sygnał ale da się coś słyszeć. Natomiast 2gi kanał nie działa. Ciągle słychać bardzo, bardzo słaby sygnał, ledwo co do usłyszenia, nawet dla niego, regulacja potencjometrami nic nie zmienia.

Kondensatory przy potencjometrze do regulacji poziomu mocy (sumy), są na 16V, natomiast pozostałe tj. w poszczególnych filtrach są na 50V.

PS: Na korektor pierwszych dwóch tranzystorów dochodzi napięcie 9V, i rozkłada się na 4,5V pomiędzy emiterem a kolektorem, i 6V pomiędzy kolektorem a baza.

Ma ktoś może schemat equalizera co najmniej 8 kanałowego, na zasilanie pojedyncze 12V ?

Dla zainteresowanych dorzucam fotkę spalonej końcówki:

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów