Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Taga RFID

sheeeep 26 Gru 2008 20:16 3018 9
  • #1 26 Gru 2008 20:16
    sheeeep
    Poziom 25  

Witam wszystkich,
    Jestem w trakcie budowy systemu RFID, który będzie pracował na częstotliwości 10 - 15Mhz.
    Dlaczego takie częstotliwości? Głównie mi chodziło o jakiś nie najmniejszy zasięg z którym to właśnie mam problemy.
    Zrobiłem na 7404 generator 12Mhz, podpiąłem antenę którą policzyłem, wyszło mi około 8,5uH i w szereg 22pF.
    Nawinąłem odpowiednią cewkę powietrzną o średnicy 53mm, chyba to było 8 czy 9 zwoi.
    Drugą cewkę domyślnie taga nawinąłem taką samą podłączyłem 22pF, jakaś szybka dioda kondensator rzędu kilku nano i zmierzyłem...
    Nie wiem czy to z powodu niezestrojonego układu LC, bo trymerka nie miałem przez święta, z jednej i z drugiej strony. Może jakiś istotny element ominąłem. Bynajmniej układ nie ma zasięgu, Antena odbiorczo/nadawcza, nie jest może ogromna ale wydawało mi się że trochę lepiej to będzie chodzić niż 3cm zasięgu. Układ jest zasilany napięciem 5V, natomiast po zbliżeniu anten do siebie jest około 30V, owe 5V pojawia się na 3 cm od właściwej anteny.
    Co sprawdzić i czego może być tutaj wina takiego słabego zasięgu? Dobroć LC nadawczo/odbiorczej jest wysoka, a poniżej 22pF raczej nie zejdę.

Dodam jeszcze że z odległości ok 1,5cm jest wstanie zaświecić diodę led.

pozdrawiam
    Sheep

Budowa Taga RFID

0 9
  • #2 27 Gru 2008 17:04
    speedy_94
    Poziom 14  

Witam!

Jeśli wyjście generatora jest podłączone bezpośrednio do anteny, to może byś spróbował dać jakiś stopień wyjściowy na tranzystorze? Być może nie chodzi o rozmiar anteny, ale o moc nadawania.
    To 30 i 5 V pod obciążeniem, czy bez?

0
  • #3 27 Gru 2008 21:07
    sheeeep
    Poziom 25  

To jest bez obciążenia.
    Na wyjściu są 3 bramki TTL połączone razem, zresztą tam bardzo małe prądy płyną. Może podłącze wtórnik emiterowy i dam jakieś wyższe napięcie.

0
  • #4 30 Gru 2008 07:56
    speedy_94
    Poziom 14  

No to spróbuj jeszcze to obciążyć mniej więcej takim prądem, jaki będzie pobierał układ. I daj znać co z tym wtórnikiem :D.
    A sprawdziłeś oscyloskopem, jak po obu stronach wygląda sygnał?
    I jeszcze zamiast tej szybkiej diody (prostownik jednopołówkowy to jest, jak rozumiem) możesz dać diodę Schottky'ego, taką, żeby nadążała z przełączaniem. Niewielki zysk napięcia, ale zawsze coś :D.
    Naturalnie możesz również zamienić jedno- na dwupołówkowy prostownik.

Dodano 31.12.2008, 15:31:
    Dosyć przypadkowo natknąłem się na to: AVT969. Rzuciło mi się w oczy:

Cytat:
    - zasięg współpracy odbiornik-transponder – ok. 5 cm

Może na nic więcej nie ma co liczyć? Wikipedia rzecze, że na Twojej częstotliwości zasięg może wynosić od metra do kilku... Ale jak mi się zdaje, chodzi o większe moce i trochę bardziej profesjonalne nadajniki :(.

0
  • #5 10 Sty 2009 00:31
    sheeeep
    Poziom 25  

Po obciążeniu praktycznie to samo.
    Wtórnik praktycznie też nie potrzebny bo TTL prądowo sobie daje radę. Sygnał ma porządny przebieg więc nie w tym problem.
    Dioda, wsumie wielkiego znaczenia nie ma 0,5V to nie rarytas. a 1n4148 nadąża bez problemu z załączaniem.

A ten AVT o ile się nie mylę pracuje na 125khz. tutaj 100 razy wiecej.

0
  • #6 10 Sty 2009 18:00
    speedy_94
    Poziom 14  

Częstotliwości w opisie tego kitu AVT nie widzę, Widzę natomiast, że antena jest mniej więcej wielkości tej Twojej. Popatrz na bramki w sklepach - mają paręnaście większe anteny i też nie mogą popisać się niesamowitą mocą.

Napisz, do czego to potrzebujesz, może uda się dobrać lepsze rozwiązanie... Większość urządzeń RFID do np. otwierania pomieszczeń i tak nie oferuje większego zasięgu.

Tu masz parę wartościowych informacji:
    Bezprzewodowe ładowanie (praca dyplomowa). i A4Tech BatteryFree Mouse.

Swoją drogą, ciekawą rzeczy wyczytałem w opisie tego AVT:

Jakaś mądra głowa z AVT napisał:
    Zasilanie: 9-12 Vdc (z portu USB)

0
  • #7 11 Sty 2009 19:28
    sheeeep
    Poziom 25  

No praktycznie też do otwierania czy innych tego typu zastosowań.

Ten kit jest napewno na 125khz. Myślałem tylko że po zwiększeniu f będzie można troszeczkę pofantazjować.
    Moja antena obecnie ma 4 zwoje i 100pF.

0
  • #8 12 Sty 2009 15:45
    madart
    Poziom 25  

Sheeeep niech cię fanatazje nie opuszczają :)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_Resonant_Energy_Link
    Przy pomocy tego niedawno zasilili żarówkę 60W z odległości 2m przy chyba 75% sprawności. I to przy 12MHz .
    Więc ogólna idea jest ok. Może tylko trzeba tam większe prądy?
    BTW tagi stosowane w przepustkach np. na budowach też nie działają w odległości większej niż 2-3cm. Antena w tym ma średnice gdzieś 3cm i kilka zwojów.

0
  • #9 12 Sty 2009 18:23
    markosik20
    Poziom 33  

Mnie udało się dla 125kHz wyciągnąć zasięg do 15cm. Amplituda na antenie przy 5V zasilaniu sięga 100V :wink:.

0
  • #10 12 Sty 2009 22:18
    sheeeep
    Poziom 25  

No to będę próbował dalej. Może napięcie podniosę do jakiegoś sensownego poziomu i spróbuję zestroić LC dokładniej. I chyba to zrobię na płytce drukowanej - znaczy się samą antenę bo drut 0,3mm jednak przy 12MHz, też naskórkowość i tego wsumie w elementarnych obliczeniach nie uwzględniałem.

100V, właśnie wiem że takie napięcia są bo w wielu schematach są zenerki właśnie ok. 110V - 130V więc nie bez powodu. Mi się udało ok 40V wyciągnąć ale bardzo blisko anteny 'nadawczej'.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo