Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

stara instalacja a remont kuchni i wymiana instalacji

Ark55 26 Dec 2008 21:17 2963 8
    Ark55
    Level 2  
    Witam! podczas remontu kuchni w starym budynku z instalacją dwu żyłową założyłem nowe kable trzy żyłowe oraz nową skrzynkę z bezpiecznikami 2XB16 i na to wszystko wziąłem zasilanie bezpośrednio z licznika. Następnie w gniazdkach podłączyłem każdy przewód jak powinno być czyli L, N, i PE do bolca, potem w nowej skrzynce bezpieczników zmostkowałem N z PE. Czy takie połączenie jest prawidłowe, czy trzeba było mostkować w każdym gniazdku osobno?
  • Helpful post
    any56
    Level 39  
    Wykonałeś poprawnie.
    stanley84pl
    Level 12  
    wzorowo ,ja bym proponował dorzucic różnicówke
    Ark55
    Level 2  
    Myślałem że różnicówka może działać w instalacjach z istniejącym uziemieniem tzn. bednarka? Jeśli tak nie jest to napisz jak ją podłączyć w w/w przykładzie
    jacur
    Level 32  
    Ark55 wrote:
    Myślałem że różnicówka może działać w instalacjach z istniejącym uziemieniem tzn. bednarka? Jeśli tak nie jest to napisz jak ją podłączyć w w/w przykładzie

I dobrze myślałeś. A teraz wyobraź sobie co się stanie jak założysz różnicówke i upali się przewód PEN w twojej instalacji przed róznicówką.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    jacur wrote:
    A teraz wyobraź sobie co się stanie jak założysz różnicówke i upali się przewód PEN w twojej instalacji przed róznicówką.

A co do tego ma różnicówka? A jeśli jej nie ma to upalenie PEN będzie bezpieczniejsze? Z dwojga złego wolałbym jednak mieć RCD pomimo braku uziemienia które z resztą nie jest obowiązkowe a zalecane.
    GBW
    Level 29  
    Różnicówka pilnuje aby suma prądów w układzie (domu) wynosiła zero(co jest warunkiem prawidłowo działającej instalacji). Żadne uziemienie nie jest potrzebne do prawidłowego działania różnicówki.Przewód PE jest po to aby uszkodzenie izolacji w urządzeniach o obudowie metalowej zpowodowało popłynięcie prądu przez przewód PE a nie przez ciało człowieka.Różnica polega na tym że różnicówka zadziała (w tym wypadku ) przy 30mA ,a nie przy minimum 16A.
    RÓŻNICÓWKA ZADZIAŁA PRZY BRAKU UZIEMIENIA
    GBW
    Level 29  
    Kol, Ark 55 możesz podpiąć rożnicówkę do tej instalacji a schemat jest dołączony do różnicówki.Kwestia czy jest to na jedną fazę czy na trzy.
    Co do nieszczęść to najgorsze gdy przerwa jest na przewodzie PE i brak różnicówki (usterka może istnieć latami aż doprowadzi do porażenia)
    Przerwa na PEN jest mało grożna ponieważ nic nie działa i naprawiamy usterkę.Następny problem to wprowadzanie kolegów w błąd.
    Prąd potrafi zabić i kto poniesie odpowiedzialność za wypisane bzdury.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    jacur napisał-
    Quote:
    A teraz wyobraź sobie co się stanie jak założysz różnicówke i upali się przewód PEN w twojej instalacji przed róznicówką.

Jeśli nastąpi przerwanie przewodu PEN przed rozdziałem i PE
    jest nie uziemione po rozdziale, to będzie faza na obudowie a RCD nie zadziała. RCD prawdopodobnie nie zadziała również w przypadku uziemienia PE, ale wtedy nie będzie fazy na obudowie...
    Jeśli się mylę, to mnie kolego uświadom.

GBW napisał-
    Quote:
    Przerwa na PEN jest mało grożna ponieważ nic nie działa i naprawiamy usterkę.Następny problem to wprowadzanie kolegów w błąd.

Tu się z Tobą nie zgodzę. Przerwany /uszkodzony/ PEN w układzie TN-C lub TN-C-S (przed rozdziałem PEN na PE i N) powoduję, że na wszystkich urządzeniach mających metalową obudowę będących w pierwszej klasie ochronności przeciwporażeniowej, podłączonych do gniazda z bolcem(np.lodówka) pojawi się napięcie 230V mimo tego że urządzenia nie będą pracować.Co przy ich dotknięciu grozi śmiertelnym porażeniem.
    W budynku zasilanym z instalacji trój fazowej gdzie obwody mają wspólne zero, ale zasilane są z różnych faz, to w przypadku przerwy w przewodzie zerowym /PEN /oprócz niebezpieczeństwa porażenia istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia urządzeń podłączonych do zasilania ze względu na możliwość pojawienia się napięcia w gniazdku większego niż 230V.Jeśli do sieci włączone są jakieś urządzenia 1-fazowe, to podczas awarii przekazują fazę na uszkodzony odcinek przewodu zerowego /PEN/Prawidłowo wykonane uziemienia, uziemione połączenia wyrównawcze główne, jak i miejscowe minimalizują zagrożenie.