Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Losowanie(wybór) pewnych wartości w EXCEL'u

26 Gru 2008 21:34 2839 3
  • Poziom 14  
    Cześć Mam mały problem związany z programem Microsoft Excel a mianowicie dotycza on danego zagadnienia. W danej kolumnie od C3 do C23 mam różnorodne wartości. Chciałbym zapisać formułe aby wylosować spśród komórek w zakresie C3 do C23 sume kilku wartości komórek które mają być równe komórce E2 badź mieściły się w 10% tolerancji. Czyli aby formula np wylosowała komorki C4+C18+C22 a to bedzie równe badz w tolerancji 10% komorki E2 Proszę o pomoc, gdyz dana formuła przerasta moje umiejetności znajomości Excel. Z gory serdecznie dziękuje.
  • Poziom 36  
    Zwykłą formułą raczej nie dasz rady tego zrobić, bowiem będą potrzebne pętle do sprawdzania "poprawności" (czyt. wielkości w odpowiednim zakresie) liczb i ewentualnego ich ponownego losowania.
  • Poziom 40  
    Tylko makro i pętle w pętlach z formułą sprawdzającą za każdym przejściem wynik i jego tolerancję z E2.

Swoją drogą to ciekawą pracę domową dał wam sor na święta, aczkolwiek nie za trudną - takie podstawy wykorzystania pętli :)
  • Moderator Programowanie
    Bez względu na metodę powinieneś wybierać (losować) sumę spełniającą kryteria a nie jej składniki.
    Możesz zrobić tabelę w osobnym (ukrytym arkuszu) z obliczeniami (3 liczby z 20 to 1330 możliwości, jeżeli się nie mylę) i losować spośród tych sum, które mieszczą się w tolerancji.
    W VBA musisz zrobić tyle zagnieżdżonych pętli zmieniających adres (numer wiersza) ile jest składników i w najgłębszej obliczać sumę, porównywać i zapisywać w pamięci te, które pasują do kryteriów. I na końcu losowanie...