Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc i skuteczność modułów radiowych współczesnych urzadzeń

26 Gru 2008 23:29 952 3
  • Poziom 21  
    Witam serdecznie i świątecznie.

Z pytaniem.... nie mam dużego doświadczenia w branży GSM. Kiedyś, jak jeszcze urzadzenia przenośno-mobilne miały 8W, ręcznie 2W to moc się podawało w parametrach. Obecnie tego nie widać.

W zasadzie mieszkam na granicy miasta, ale czesto bywam w miejsach bardziej wiejskich. Przez ostatnie kilka lat miałem kilka róznych telefonów, ostatnie to:
    -7110
    -6310
    -5140
    -Samsung D500
    -Samsung D600
    -SE W810i
    -SE W910i

No i z W910i się zaczeło - telefon ma zdecydowanie za słaby moduł radiowy. Nie wiem czy ma za słabą antenę, za tepy odbiornik, za małą moc wyjściową czy wszystko razem.

Powoli zbieram tendencję na downgrade do 6310i oraz modemu do komputera (niekiedy potrzebuję mobilnie internet). Z MMSów mogę zrezygnować - nie są mi do szczęścia potrzebne.

No i wracając do tematu - czy ktoś z szanownych kolegów może podzielić się informacją jak się mają moce albo parametry radiowe tych telefonów?

Proszę również o podpowiedzi modeli z wyjątkowo dobrym "zasięgiem", wymagania bluetooth, sms i system operacyjny który nie muli.

Oczywiscie mam jeszcze kilka telefonów starszej generacji - z mocą 8W, bez obsługi SMS i chyba niebawem na próbę zamontuję w samochodzie.

pozdrawiam

Piotr
  • Poziom 24  
    Obecnie praktycznie wszystkie telefony dysponuja ta sama moca nadawcza, niezaleznie czy to nokia czy SE. Te reguły dyktuje niezależny SAR, który dba o nasze zdrowie i kontroluje moc. Myślę, że co do jakości odbieranego sygnalu decydujące znaczenie mają warunki atmosferyczne, wilgotność ośrodka, pora roku - propagacja tutaj jest decydującym elementem. Sam mieszkam w miejscu gdzie sygnał który odbieram plasuje się na poziomie 94-99dB wiec jest słabo. Nie widze róznicy przy używaniu nokii czy sonego albo innego telefonu. Różnica jest taka, że Nokia i SE dysponują znacznie większą czułością, co objawia się tym, że w przeciwieństwie do samsungów i innych parchowatych telefonów łapią sieć w większej ilości miejsc, ale to tylko lapanie - bo zadzwonic czy odebrac sms-a i tak sie nie da. Aparat telefoniczny ma najmniejsze znaczenie ze wzgledu na relacje mocowe. Co do telefonu, to ja akurat jak mialem 6310i to w ogole nie mialem zasiegu w domu, a teraz jest SE k750i i daje rade. Miałem też k850i i n95, ale te telefony trzymały w tym zasięgu góra dzień. A telefon z najlepszym zasiegiem, to taki do którego masz zewnętrzną antene na dachu...
  • Poziom 21  
    No i przesiadłem się na 6310i. Znacznie lepsze i głośniejsze audio. Tam gdzie pokazuje jedną maleńką kreseczke zasięgu można rozmawiać stabilnie. Na SE W910i trzeba mieć trzy kreseczki żeby rozmawiać. W miejscu testowym faktycznie, SE złapał zasięg ale nie dało się rozmawiać, nie dało się wysłać SMS ani zadzwonić. W tym samym miejscu +- 10cm 6310i nie łapie zasięgu.

Drugie miejsce testowe W910i łapie 3 kreski zasięgu leżąc na biurku. Rozmawiać się nie da. 6310i łapie na biurku 3 kreski, w ręku spada do 2, nawet do 1 kreski, mozna rozmawiać bez przerywania. Tyle na dziś.

Mam jeszcze kilka siemensów S6D POWER, tylko nie działa chyba układ ładowania akumulatora, muszę nad tym popracować i zobaczymy porównanie bo mnie ciekawi. Jeszcze ręczne motorolki 2W mam, wysuwana antena i ogromny akumulator :)
  • Poziom 39  
    i te ostatnie będą Ci najlepiej działać. Zalety - anteny na zewnątrz obudowy telefonu i wyciągane/Alcatel OT, Motorola D160, Mitsubishi Aria i jeszcze jakiś/ , telefony jednopasmowe z dobrym wykonaniem części radiowej.