Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekonomiczne ogrzewanie gazem

marionrone 26 Dec 2008 23:39 9829 12
 • #1
  marionrone
  Level 10  
  Witam, posiadam kocioł 2 funkcyjny Junkers Eurostar wraz z wewnętrzną stacją pogodową Tr 200. Na piecu jest ustawione pokrętło na ''3'' na termostacie temp 22,5 st w dzień i 20,5 st na noc. Czy jest to poprawne ekonomiczne ustawienie pieca?? Czy nie lepiej ustawić na piecu Eco aby szybciej się nagrzewał?? Przy jakich ustawieniach zaoszczędzimy na ogrzewaniu????
 • #2
  Lutek49
  Level 36  
  Ja mam temperaturę nocną ustawioną niżej.
 • #3
  marionrone
  Level 10  
  Lutek49 wrote:
  Ja mam temperaturę nocną ustawioną niżej.

  a dzienną? z ciekawości pytam
 • #4
  Lutek49
  Level 36  
  Również. Jeden stopień niżej - 21,5.
 • #5
  12gucio
  Level 20  
  Witam!
  Jak dobrze pamiętam obniżenie temperatury o 1stopień daje oszczędności 7-8% w skali roku.
 • #6
  ecovector
  Level 14  
  Witam.
  Teoretycy zalecają różnice o 4 st, ponieważ przy tej różnicy ochładza się tylko powietrze w pomieszczeniu. Przy większej zaczynają stygnąć przedmioty i ściany. Mniejsza różnica nie
  powoduje istotnych zmian w zużyciu paliwa.
  Pozdrawiam.
 • #7
  gregor50+
  Level 19  
  Ja na cykl sterowania piecem od temperatury nałożyłem cykl czasowy tak aby ciepła woda była grzana rano przed wstaniem i po południu do 22h00.
  I blokuję pracę pieca w innych porach jak jesteśmy w pracy lub śpimy.
  Chyba że jest zimno .
  Mam niższe temperatury, ale ja się lepiej czuję(niektórzy lubią +24 i bieganie w podkoszulce) przy +20 °C po południu i + 17,5 ° nocą.
 • #8
  akwedukt
  Level 24  
  Tr 200 to nie pogodówka.Nastaw sobie na kotle ,,E,, regulator wysyła sygnał zwrotny 5-24V do kotła i kiedy zbliży sie do temperatury zadanej sam zmoduluje kocioł .
 • #9
  marionrone
  Level 10  
  akwedukt wrote:
  Tr 200 to nie pogodówka.Nastaw sobie na kotle ,,E,, regulator wysyła sygnał zwrotny 5-24V do kotła i kiedy zbliży sie do temperatury zadanej sam zmoduluje kocioł .

  Witam i coś mi właśnie nie pasowało bo podczas 1 sezonu grzewczego po zakupie kotła rachunki wyszły bardzo przyzwoite ale po pierwszym czy 2 gim przeglądzie coś jest nie tak piec serwisant ustawił na ''3'' i rachunki od razu większe....a wcześniej było na ''E''..... więc zgadzam się z twoim postem
 • #10
  gizmog
  Level 13  
  a jaka byłaby różnica gdyby ustawić na takim piecu stałą temperaturę? powiedzmy 40-45 stopni? wówczas pracowałby on sobie spokojnie przez cały dzień, grzejniki nie byłyby gorące tylko letnie, a temp. utrzymywałaby się na poziomie ok 21stopni,
  czy byłoby to bardziej ekonomiczne, niż to, ze piec włącza się raz na godzinę przynajmniej i chodzi na maxa przez jakiś czas, żeby wrócić do wskazanej temperatury?
 • #11
  hotlosm
  Level 11  
  Witajcie.
  Czyli na piecu ustawiacie na "E" żeby było ekonomicznie i mniej gazu jadło?A jak Na tym sterowniku. Ustawione jest w tym momencie żeby grzało do 20, a kończy sie grzać na 17 - 17,5. Co trzeba zrobić? Jak to nastawić?
 • #12
  marionrone
  Level 10  
  Tak ja na piecu mam na maxa "E" już od tylu lat a temperaturę ustawiam, regulatorem pokojowym tr200 . I zawsze żądana jest osiągnięta oczywiście w pomieszczeniu gdzie jest regulator w pozostałych pomieszczeniach może się różnić.
  Sprawdź grzejnik może jest ''skręcony''.
  pozdrawiam
 • #13
  hotlosm
  Level 11  
  Grzejniki są gorace wiec nie mogą byc skręcone, a "E" znajduje się między 5 a 7. Nastawione jest że ma grzać do 20, a temperatura stoi dalej 17,5. regulator również tr200 Więc dziwię się, że przez tyle dni jest tak nastawione i nie chce osiągnąć tej temperatury.