Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedomagania palnika w Buderus Logano G115

dariusz Ryziewicz 07 Sty 2011 13:20 54732 127
    Kolczas
    Poziom 9  
    Witam, odgrzeje trochę temat.

Mam ten sam piec logano G115. Przed nowym rokiem na piecu pojawił się palnik 1 bla, nie wiem ile czasu ten błąd był na piecu bo tylko co jakiś czas jeżdżę do domu sprawdzić czy wszystko ok.

Po walce przez pół godziny z przyciskiem na palniku w końcu odpalił (wcześniej tylko turbina dmuchała i iskrownik chodził). Piec działał przez 2 dni i po nowym roku znowu palnik 1 bla.

Jednak tym razem po długiej walce piec już nie odpalił. Wymieniłem filtr, sprawdziłem czy jest iskra (jest).
    Po wymianie filtra i odpaleniu piec zassał paliwo do zbiorniczka z filtrem, jednak nie podał już tego paliwa do dyszy.

Odkręcałem przewód paliwowy od dyszy i jest tam sucho, nawet po kilkudziesięciu próbach odpalenia. Sprawdzałem filtr w tej czarnej pompce suntec ale 35c, wyglądał na czysty.

Był też u mnie pseudo serwisant , sprawdził fotokomórkę, dysze rozkręcał, ale niestety nic nie zdiagnozował i piec dalej stoi zimny, a zima szaleje.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to proszę o pomoc. Pozdrawiam
  • Texa PolandTexa Poland
    jaqb_s
    Poziom 12  
    Witam
    Po tym co opisywałeś - jeżeli pracuje wentylator to pracuje również pompa, nie pojawia się paliwo przed dyszą więc są 4 możliwości:
    -powietrze w układzie - pompa nie zaciągnie samoczynnie oleju - odpowietrzyć dobrze układ, najlepiej pompką - jeżeli nie masz to "zaciągnij"- tak aby olej był w pompie.
    -uszkodzona pompa - manometr i sprawdzić - zapewne nie posiadasz manometru.
    -uszkodzona cewka z elektrozaworem - sprawdzić można podłączając na krótko elektrozawór do 230V - powinno być słychać "tyknięcie" - możesz to zrobić wtedy kiedy pracuje pompa olejowa(wentylator palnika) - jak po podaniu napięcia poleci paliwo z przewodu przed dyszą to znaczy że elektrozawór jest uszkodzony.
    -uszkodzony automat Satronic, należy sprawdzić czy wychodzi napięcie na elektrozawór - jeżeli poradzisz sobie z przewodami i prądami pod automatem i sprawdzisz czy na wyjściu jest napięcie to będziesz miał odpowiedź - jeżeli automat (Satronic) podaje napięcie to znaczy że jest OK, jeżeli nie to do wymiany. Do sprawdzenia automatu potrzebny jest odpowiedni przyrząd - zapewne nie posiadasz.
    Generalnie już wcześniej o tym pisałem - jeżeli nie masz odpowiednich przyrządów i nie bardzo na tym się znasz to odradzam samodzielną naprawę ponieważ możesz więcej uszkodzić niż naprawić. Przy palniku olejowym ważne jest aby w odpowiednich momentach sprawdzać odpowiednie podzespoły gdyż jest stały algorytm wg którego startują kolejne urządzenia w palniku - pompa, elektrozawór, foto, wyłączenie elektrod itd.
    Poproś kogoś dobrego niech się tym zajmie.
    Pozdrawiam
    Marcus
    Poziom 10  
    Witam Was
    Mam pytanko czy możecie mi podpowiedzieć jak wymienić dyszę w tym modelu pieca?
    Czy jest to możliwe żeby wymienić ją samemu tego co wiem tam jest bardzo mało miejsca i ciężko jest tam się dostać chyba że coś robię źle.

Pozdrawiam
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze
    By miejsca było dosyć to trzeba zdemontować tarczkę spiętrzającą. Bez tego nie wiem jak wymienia się dyszę. Poza wymianą dyszy zaleca się wyk. regulację palnika (analizę spalin).
    gvelm
    Poziom 1  
    W moim kotle występował ten sam problem. Serwisant oczyścił kocioł, zmienił filtr paliwa, sprawdził szczelność układu paliwa, iskrę, wymienił dyszę. Nie pomogło. Piec nadal raz się raz właczał, a raz nie. Na dodatek po właczeniu pracował jakiś czas, a następnie dostawał czkawki i zapalał błąd palnika. Przy kolejnej wizycie serwisant wykręcił dyszę, wyjął jakiś element, który znajdował się bezpośrednio pod nią (użył do tego długiego wkrętu FI5mm - jest to mosiężny walec o śregnicy 8, 9mm i długości 14mm z dwoma otworami na ścianie walca, pomiędzy orworami uszczelka). Podniósł również ciśnienie paliwa dostarczanego do dyszy z 14,2 (na kartce przymocowanej do przewodu paliwowego) do 15 atmosfer. I pomogło. Piec działa. Mam tylko pewną wątpliwość. Czy wyjęcie tego elementu bez zamontowania nowego jest poprawne (a tak w z ciekawości co to za element i do czego służy) oraz czy podniesienie ciśnienia jest właściwym działaniem.
  • Texa PolandTexa Poland
    gwizdex
    Poziom 10  
    Jeżeli podniósł ciśnienie paliwa to zmienił skład mieszanki, więc powinien wykonać pomiar spalin no a potem ewentualnie skorygować swoje nastawy. A do elementu który opisujesz to pewnie chodzi tobie o zaworek przeponowy, otwierający się przy maks. 6.9 bar i zamykający się przy 2.5-3 bar. W tych palnikach jest podgrzewacz Danfossa FPHB5-LE. Jest szansa że dostaniesz jako część zamienną.
    Załączniki:
    waldek69
    Poziom 14  
    Czy to przypadkiem nie jest kwestia jakości paliwa? Miałem podobny problem w grudniu po tankowaniu. Piec działał, ale co jakiś czas wyskakiwał palnik BLA i łapał za którymś razem.
    Proponuję podstawić bańkę z ropą i sprawdzić czy piec zaskoczy od pierwszego strzału. Na ropie z bańki piec chodził idealnie, a po podpięciu do zbiornika ponownie palnik BLA.
    gwizdex
    Poziom 10  
    A może jest to nieszczelność w układzie paliwowym, zabrudzony filtr paliwa.
    wafelo1
    Poziom 11  
    Witam,
    posiadam problem z Buderusem logano g115. Pojawił się błąd "Palnik 1 BLA" wymieniłem więc:
    filtr paliwa
    dysze na taką samą (0.5 45 stopni, SF)
    wyczyściłem piec
    układ odpowietrzony

i dalej nie zapala po zamontowaniu go w piecu.
    Po wyciągnięciu całego palnika na zewnątrz pieca odpala za każdym razem.
    Co może to jeszcze być?
    Jak powinny być prawidłowo ustawione zawirowywacze w komorze ?
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie odpala, bo po wymianie dyszy nie wykonałeś regulacji z analizatorem...
    wafelo1
    Poziom 11  
    Dysza została założona taka sama. Czy w takim przypadku należy też dokonać regulacji?
    Poza piecem palnik zapala za każdym razem a po przyłączeniu do pieca niestety nie.
    wawrzeczko_t
    Trzeba by pokręcić trochę ciśnieniem oleju lub/i kalpą powietrza. Po odpaleniu obowiązkowo wyregulować spalanie analizatorem.
    wafelo1
    Poziom 11  
    Czy przy złych ustawieniach oleju -paliwa palnik może zapalać poza piecem?
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Tak. Może odpalić poza komorą spalania. Ma w takiej sytuacji dużo lepsze warunki ponieważ np. ciąg kominowy lub jego brak nie zakłóca pracy.
    Bez manometru i analizatora nic nie zrobisz.
    serwisant73
    piracik napisał:
    Bez manometru i analizatora nic nie zrobisz.

Fakt. Na ,,ucho" to sie gaznik w Syrenie dało ustawić... Nowa dysza wymaga regulacji mieszanki . A w tym celu potrzebny jest manometr i analizator. Oczywiście dobrze jest też dysponować instrukcją, wiedzą lub chociaż suwakiem...
    wafelo1
    Poziom 11  
    Dziękuje na poniedziałek zamówiony serwisant do regulacji.
    wafelo1
    Poziom 11  
    Niestety nie poradził sobie z tym.
    Ustawiona została pompa na oryginalne ustawienie 14,5 bar oraz powietrze. Piec po wymuszonym zapaleniu tzn po włączeniu się pompy należy go szybko wyłączyć i następnie nacisnąć start wtedy się uruchomi i pracuje do pełnego nagrzania kotła. Przy następnym uruchomieniu niestety nie zapali. Temperatura w kominie na wylocie 150 stopni, piec wyczyszczony sprawdzenie analizatorem spalin.
    Trochę mnie dziwi to że iskra jest naprawdę duża, dysza robi mgłę a on nie zapala.
    piracik
    Zbyt duże ciśnienie powietrza przed tarczą sprzyjającą. Może być to przyczyną.
    wafelo1
    Poziom 11  
    Czyli zmniejszenie powietrza poprzez regulacje płytką na wiatraku?
    piracik
    Raczej odsunięcie tarczy spiętrzającej. Ale znowu potrzebny analizator i ururka.
    Ciśnienie przed tarcza nie może być zbyt wysokie bo będzie zrywać płomień. Zbyt małe nie będzie dobrze mieszać się paliwo z powietrzem.

Podaj model palnika jaki masz. Możesz zrobić zdjęcie.
    Dla testu mógłbyś troszeczkę dodać tego powietrza na tarczy. Palnik powinien zacząć odpalać.
    Jak podasz model lub zdjęcie palnika bez pokrywy to powiem jak to zrobić.
    wafelo1
    Poziom 11  
    Witam,
    model to BE 1-1.21

napisz jak to uruchomić.

Niedomagania palnika w Buderus Logano G115 Niedomagania palnika w Buderus Logano G115 Niedomagania palnika w Buderus Logano G115 Niedomagania palnika w Buderus Logano G115
    mauri_b
    Czy aby na pewno czujnik płomienia tkwi w przeznaczonej dla niego tulei?
    wafelo1
    Poziom 11  
    Tak czujnik płomienia jest wpięty.
    piracik
    Ten palnik nie ma regulowanej tarczy.
    Napisałeś jakie jest ustawione ciśnienie oleju i jaka temperatura. Nie napisałeś jakie były parametry na analizie spalin.
    Przymknij powietrza trochę. Palnik powinien wystartować.
    Napisz jaką masz dyszę zamontowaną.
    150*C na spalinach to trochę mało.
    Ciśnienie na pompie można obniżyć nawet do 8 bar.
    Im niższe tym lepszy zapłon. Ale poniżej 8bar już nie schodź.
    Napisz jaką masz dyszę i co tam na analizie CI wyszło.
    Może być, że jest zbyt dużo powietrza ustawione.
    serwisant73
    Fakt, przyczyny dopatrywał bym się w powietrzu. A czy dysza ma odpowiedni kąt?
    wafelo1
    Poziom 11  
    Jest na tarczy mała śruba do regulacji i można ją podnieść o ok 2 cm , wczoraj trochę kombinowałem i w pewnym momencie ruszył.
    Jak się ustawia powietrze na tarczy ?
    Ciśnienie na pompie 14,5 bar (tyle było napisane na kartce pod pokrywą w piecu). Był to jakiś dziwny analizator. Wyłapywał z komina pompką spaliny do fiolki i pokazywała ok 8.
    Dysza taka jak oryginał 0.5 45 stopni SF
    serwisant73
    Czyli z dyszą mamy jasność. Owe 14,5 bara to max. ciśnienie. Co do regulacji powietrza, to nikt ci tutaj nie powie jak je ustawić optymalnie dla twojego kotła... W tym celu należy w komin włożyć analizator i na podstawie tego, co on pokazuje ustawić odpowiednio mieszankę.
    A ten serwisant, którego wezwałeś to liczył chyba na odrobinę szczęścia mierząc sadzę i regulując palnik... Radzę wezwać takiego, który posiada prawdziwy analizator. Uwinie się z twoim problemem raz dwa.
    wafelo1
    Poziom 11  
    Czyli tarczę mam dosunąć do końca tak jak jest na zdjęciu? Nic nie pomoże przesuwanie jej do góry?

Niedomagania palnika w Buderus Logano G115
    piracik
    I tak nawet jak odpalisz to trzeba wykonać analizę spalin. Wezwij normalnego serwisanta, a nie "czarodzieja", który wróży z dymu czy jest ok czy nie.
    Ręce mi opadają jak widzę, że "serwisant" podchodzi do olejaka bez manometru, analizatora i ururki.
    Pomagałem kiedyś takiemu. Klient popatrzył jak powinna wyglądać regulacja i więcej już po niego nie zadzwonił.
    serwisant73
    wafelo1 napisał:

Czyli tarczę mam dosunąć do końca tak jak jest na zdjęciu? Nic nie pomoże przesuwanie jej do góry?

Kolega uparty wyjątkowo... Te zabiegi na niewiele się zdadzą. Bez obrazu parametrów nie wykonasz regulacji. Za dużo czynników składowych ma na to wpływ. Jeśli nawet jakimś cudem uda ci się odpalić ten palnik celując ,,w ciemno", to i tak długo się nie nacieszysz...
    Albo dysza będzie,,lać" albo zasadzisz kocioł albo... jeszcze kilka innych niespodzianek.
    Prościej jednak zaufać specjaliście.